bilim kadını

GÜNÜN KADINI: Cecilia Payne-Gaposchkin

Yasağa rağmen yıldızlara dair 3 milyondan fazla gözlemde bulundu, güneşin maddesel içeriğini keşfetti ve astronomi alanında doktora alan ilk kadın olarak tarihe geçti: Cecilia Payne-Gaposchkin.

İlk koronavirüsü keşfeden kadın: June Almeida

İnsana bulaşan ilk koronavirüsü keşfeden kişi, okulu 16 yaşında bırakan İskoç bir otobüs şoförün kızı June Almeida’ydı.

GÜNÜN KADINI: Annie Jump Cannon

En az 300 değişken yıldız keşfeden Annie Jump Cannon ile tanışın…

Doğa biliminin öncüsü bir kadın: Ellen Henriette Swallow Richards

Ellen Henriette Swallow, doğa bilimi üniversitesinde öğrenim gören ilk kadındı. Bu öncülüğü diğer kadınların öğrenim yolunu da açtı.

GÜNÜN KADINI: Lise Meitner

Bilimde kadın olduğu için karşılaştığı engeller, uğradığı ayrımcılıklar karşısında fizik tutkusundan vazgeçmeyen ve büyük keşifler yapan ‘nükleer fiziğin annesi’ olarak adlandırılan bir bilim kadını:

GÜNÜN PORTRESİ: Akdeniz hummasını yenen Alice Catherine Evans

Akdeniz humması hastalığının nedenini bulan ve yayılmasını engelleyen Alice Catherine Evans’ın yaşamı...

GÜNÜN BAŞARISI: Yumurtalık kanseri tedavisine ödül

ABD’de kanser araştırmalarına destek veren OCRA Vakfı’nın her yıl verdiği ödülü bu yıl yumurtalık kanser hücrelerini çoğaltan protein ile ilaçlı mücadele yöntemini bulan Dr. Duygu Özmadenci aldı.

GÜNÜN PORTRESİ: Sofya Kovalevskaya

Cinsiyetinin ve politik kimliğinin getirdiği bitmek bilmez engellere rağmen Avrupa’da bir üniversite kürsüsünde ders anlatan ilk kadın olan Sofya Kovalevskaya ’nın mücadele dolu yaşamının hikayesi...

GÜNÜN PORTRESİ: Clara Immerwahr

İlk kimya doktoru kadın olan Clara Immerwahr’ı, ardında kimseye ulaşmayan bir mektup bırakarak yaşamına son vermesine kim neden olmuştu?

GÜNÜN VİDEOSU: Mary Anning’in gerçek hikayesi

Tarih öncesi dönemlerde yaşamış pek çok canlının kalıntılarını gün yüzüne çıkaran dünyanın ilk paleontolojisti Mary Anning'i anlatan keyifli bir video izleyeceksiniz.

GÜNÜN BİLİM KADINI: Mary Anning

Mary Anning, Britanyalı fosil biriktiricisi ve paleontolojist. 1809 ve 1811 yılları arasında henüz 10-12 yaşlarındayken dinozor kalıntıları keşfetmiş ve bu kalıntıları bir bütün olarak gün yüzüne çıka

GÜNÜN PORTRESİ: Türkiye'nin ilk kadın zooloğu - Fahire Battalgazi

Türkiye biyocoğrafyasının ortaya çıkmasında önemli katkıları olan Fahire Battalgazi Türkiye’nin ilk kadın zooloğu olarak adını tarihe yazdırdı.

GÜNÜN PORTRESİ: Sabiha Gürayman

Türkiye’nin ilk kadın inşaat mühendisi olan Sabiha Gürayman, alanında imza attığı başarıların yanı sıra spor hayatında da kadınlar için öncülük yaptı.

NASA’da 4 bilim biriminin 3’ünü kadınlar yönetiyor

NASA’nın yaptığı açıklamaya göre, tarihte ilk kez, NASA’nın dört bilim biriminin üçü kadınlar tarafından yönetiliyor.

Diktatörlere karşı, bilimin ışığında ‘Kadınlar’

Kadınları görmezden gelen yönetenlerin, şiddetin her türüne itaat etmemiz tavsiyeleri ile geçirdiğimiz günleri düşünüp, kız kardeşlerimizin başarıları ile mutlu olmayı ihmal etmeyelim.

GÜNÜN KADINI: Kara deliği ilk kez görüntüleyen Katie Bouman

Kara deliğin ilk kez görüntülenmesini yeni bir algoritma geliştirerek mümkün kılan Katie Bouman ile tanışın...

GÜNÜN TARTIŞMASI: Tarihte kaybolan Skara Brae’nin kadın arkeologları

‘Kadınlar her zaman arkeolojiye dahil olmuşlardı, sahada, kazılarda da… Bu yüzden kadınların yüz yıllara dayanan gururlu bir geleneğin parçası olduklarının farkında olmaları kesinlikle önemli…’

GÜNÜN BİLGİSİ: Evrim kuramını etkilemiş 5 bilim kadını ile tanışın

Pek çok bilim kadının çalışmaları tarih boyunca görmezden gelindi. Ancak bilim kadınları da Evrim Kuramı’nı geliştiren kadınlar da vardı. İşte onlardan bazıları.

GÜNÜN PORTRESİ: Chien-Shiung Wu

Tarihin tozlu sayfalarında hak ettiği yeri bulamayan, dahiyane çalışmalara imza atan ancak bu çalışmalarıyla ‘erkek meslektaşlarına Nobel kazandıran’ Çinli fizikçi Chien-Shiung Wu ile tanışalım...

GÜNÜN PORTRESİ: Maria Goeppert-Mayer

Alman-Amerikalı fizikçi Maria Goeppert-Mayer, fizik dalında atom çekirdeğinin nükleer kabuk modeli ile Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü ve Marie Curie’den sonra Nobel alan ikinci kadın oldu.