bilim kadını

GÜNÜN PORTRESİ: Sofya Kovalevskaya

Cinsiyetinin ve politik kimliğinin getirdiği bitmek bilmez engellere rağmen Avrupa’da bir üniversite kürsüsünde ders anlatan ilk kadın olan Sofya Kovalevskaya ’nın mücadele dolu yaşamının hikayesi...

GÜNÜN VİDEOSU: Mary Anning’in gerçek hikayesi

Tarih öncesi dönemlerde yaşamış pek çok canlının kalıntılarını gün yüzüne çıkaran dünyanın ilk paleontolojisti Mary Anning'i anlatan keyifli bir video izleyeceksiniz.

GÜNÜN BİLİM KADINI: Mary Anning

Mary Anning, Britanyalı fosil biriktiricisi ve paleontolojist. 1809 ve 1811 yılları arasında henüz 10-12 yaşlarındayken dinozor kalıntıları keşfetmiş ve bu kalıntıları bir bütün olarak gün yüzüne çıka

GÜNÜN PORTRESİ: Türkiye'nin ilk kadın zooloğu - Fahire Battalgazi

Türkiye biyocoğrafyasının ortaya çıkmasında önemli katkıları olan Fahire Battalgazi Türkiye’nin ilk kadın zooloğu olarak adını tarihe yazdırdı.

GÜNÜN PORTRESİ: Sabiha Gürayman

Türkiye’nin ilk kadın inşaat mühendisi olan Sabiha Gürayman, alanında imza attığı başarıların yanı sıra spor hayatında da kadınlar için öncülük yaptı.

NASA’da 4 bilim biriminin 3’ünü kadınlar yönetiyor

NASA’nın yaptığı açıklamaya göre, tarihte ilk kez, NASA’nın dört bilim biriminin üçü kadınlar tarafından yönetiliyor.

Diktatörlere karşı, bilimin ışığında ‘Kadınlar’

Kadınları görmezden gelen yönetenlerin, şiddetin her türüne itaat etmemiz tavsiyeleri ile geçirdiğimiz günleri düşünüp, kız kardeşlerimizin başarıları ile mutlu olmayı ihmal etmeyelim.

GÜNÜN KADINI: Kara deliği ilk kez görüntüleyen Katie Bouman

Kara deliğin ilk kez görüntülenmesini yeni bir algoritma geliştirerek mümkün kılan Katie Bouman ile tanışın...

GÜNÜN TARTIŞMASI: Tarihte kaybolan Skara Brae’nin kadın arkeologları

‘Kadınlar her zaman arkeolojiye dahil olmuşlardı, sahada, kazılarda da… Bu yüzden kadınların yüz yıllara dayanan gururlu bir geleneğin parçası olduklarının farkında olmaları kesinlikle önemli…’

GÜNÜN BİLGİSİ: Evrim kuramını etkilemiş 5 bilim kadını ile tanışın

Pek çok bilim kadının çalışmaları tarih boyunca görmezden gelindi. Ancak bilim kadınları da Evrim Kuramı’nı geliştiren kadınlar da vardı. İşte onlardan bazıları.

GÜNÜN PORTRESİ: Chien-Shiung Wu

Tarihin tozlu sayfalarında hak ettiği yeri bulamayan, dahiyane çalışmalara imza atan ancak bu çalışmalarıyla ‘erkek meslektaşlarına Nobel kazandıran’ Çinli fizikçi Chien-Shiung Wu ile tanışalım...

GÜNÜN PORTRESİ: Maria Goeppert-Mayer

Alman-Amerikalı fizikçi Maria Goeppert-Mayer, fizik dalında atom çekirdeğinin nükleer kabuk modeli ile Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü ve Marie Curie’den sonra Nobel alan ikinci kadın oldu.

GÜNÜN KADINI: Rita Levi-Montalcini

Beynin işleyişine ve beyin hastalıklarına ışık tutacak çalışmalara imza atan, çalışmaları Alzheimer dahil pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan bilim kadını Rita Levi-Montalcini.

GÜNÜN KADINI: Lynn Margulis

Dışlanmamak için gördüğünü söylemekten kaçınan sözde bilimcilerden değildi o. Cesaretinden asla ödün vermeyen Margulis’in güçlü ruhu, sadece gerçeği hedefliyor ve onun için hareket ediyordu.

GÜNÜN PORTRESİ: Clara Immerwahr

İlk kimya doktoru kadın olan Clara Immerwahr’ı ardında kimseye ulaşmayan bir mektup bırakarak yaşamına son vermesine kim neden olmuştu?

GÜNÜN KADINI: Lise Meitner

Bilimde kadın olduğu için karşılaştığı engeller, uğradığı ayrımcılıklar karşısında fizik tutkusundan vazgeçmeyen ve büyük keşifler yapan ‘nükleer fiziğin annesi’ olarak adlandırılan bir bilim kadını:

GÜNÜN KADINI: Harriet Hawes

Arkeoloji öğrencisiyken hocalarının engeliyle karşılaşan Harriet Hawes yoluna devam etti ve Yunanistan’da büyük çapta bir arkeoloji projesi yöneten ilk arkeolog oldu.

İlham kaynağı bir bilim kadını: Lynn Margulis

Şiir çevirileri yapan, politikaya söyleyecek sözü olan, doğa bilimine yön veren, yeni teori ve önermelere imza atan bir bilim kadını; Lynn Margulis. Bilimci değil, tam hizmet veren entelektüel adeta!

GÜNÜN KADINI: Erkek ismi kullanmak zorunda kalan Marie-Sophie Germain

Kadın matematikçiler yıllarca kendilerini erkek meslektaşlarına kabul ettiremediler. Örneğin kadın olduğu için çalışmalarını uzun süre başka isimle yürütmek zorunda kalan Marie-Sophie Germain.

GÜNÜN KADINI: Radia Perlman

Şu an bilgisayarlarımızın ya da akıllı telefonlarımızın başında keyfini sürdüğümüz internetin temellerini atan bir kadındı: Radia Perlman.