bilim kadını

GÜNÜN PORTRESİ: Maria Goeppert-Mayer

Alman-Amerikalı fizikçi Maria Goeppert-Mayer, fizik dalında atom çekirdeğinin nükleer kabuk modeli ile Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü ve Marie Curie’den sonra Nobel alan ikinci kadın oldu.

GÜNÜN KADINI: Rita Levi-Montalcini

Beynin işleyişine ve beyin hastalıklarına ışık tutacak çalışmalara imza atan, çalışmaları Alzheimer dahil pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan bilim kadını Rita Levi-Montalcini.

GÜNÜN KADINI: Lynn Margulis

Dışlanmamak için gördüğünü söylemekten kaçınan sözde bilimcilerden değildi o. Cesaretinden asla ödün vermeyen Margulis’in güçlü ruhu, sadece gerçeği hedefliyor ve onun için hareket ediyordu.

GÜNÜN PORTRESİ: Clara Immerwahr

İlk kimya doktoru kadın olan Clara Immerwahr’ı ardında kimseye ulaşmayan bir mektup bırakarak yaşamına son vermesine kim neden olmuştu?

GÜNÜN KADINI: Lise Meitner

Bilimde kadın olduğu için karşılaştığı engeller, uğradığı ayrımcılıklar karşısında fizik tutkusundan vazgeçmeyen ve büyük keşifler yapan ‘nükleer fiziğin annesi’ olarak adlandırılan bir bilim kadını:

GÜNÜN KADINI: Harriet Hawes

Arkeoloji öğrencisiyken hocalarının engeliyle karşılaşan Harriet Hawes yoluna devam etti ve Yunanistan’da büyük çapta bir arkeoloji projesi yöneten ilk arkeolog oldu.

İlham kaynağı bir bilim kadını: Lynn Margulis

Şiir çevirileri yapan, politikaya söyleyecek sözü olan, doğa bilimine yön veren, yeni teori ve önermelere imza atan bir bilim kadını; Lynn Margulis. Bilimci değil, tam hizmet veren entelektüel adeta!

GÜNÜN PORTRESİ: Sofya Kovalevskaya

Cinsiyetinin ve politik kimliğinin getirdiği bitmek bilmez engellere rağmen Avrupa’da bir üniversite kürsüsünde ders anlatan ilk kadın olan Sofya Kovalevskaya ’nın mücadele dolu yaşamının hikayesi...

GÜNÜN KADINI: Erkek ismi kullanmak zorunda kalan Marie-Sophie Germain

Kadın matematikçiler yıllarca kendilerini erkek meslektaşlarına kabul ettiremediler. Örneğin kadın olduğu için çalışmalarını uzun süre başka isimle yürütmek zorunda kalan Marie-Sophie Germain.

GÜNÜN KADINI: Radia Perlman

Şu an bilgisayarlarımızın ya da akıllı telefonlarımızın başında keyfini sürdüğümüz internetin temellerini atan bir kadındı: Radia Perlman.

GÜNÜN KADINI: Genetiğin Annesi - Barbara McClintock

Bilim tarihine adını ‘tıp alanında bir başkasıyla paylaşmadan Nobel Ödülü alabilen tek kadın bilim insanı’ olarak yazdıran ve ne yazık ki hâlâ da bu unvanı koruyan Barbara McClintock ile tanışalım.

GÜNÜN BİLİM KADINI: Esther Lederberg

Çalışmaları bilimin birçok alanına öncülük etmesine rağmen görmezden gelinen bir bilim kadını: Esther Lederberg.

GÜNÜN PORTRESİ: Cecilia Payne-Gaposchkin

Yasağa rağmen yıldızlara dair 3 milyondan fazla gözlemde bulundu, güneşin maddesel içeriğini keşfetti ve astronomi alanında doktora alan ilk kadın olarak tarihe geçti: Cecilia Payne-Gaposchkin.

GÜNÜN GÜZELİ: 3 milyonluk ödülünü kadınlara, azınlıklara ve mültecilere bağışladı

Astrofizikçi Jocelyn Bell Burnell kendisine verilen ödül parasını ‘yeterince temsil edilmemiş olan kadınlara, azınlıklara ve mültecilere’ burs olarak kullanılması için bağışladı.

GÜNÜN PORTRESİ: Jane Goodall

Yıllar boyu şempanzeleri izleyip oldukça önemli veriler elde eden bilim insanı Jane Goodall, yaşamını genç/yaşlı herkesi bu hayatta yapabilecekleri konusunda cesaretlendirmeye adadı.

GÜNÜN PORTRESİ: Mileva Mariç

Ünlü fizikçi Einstein’in önce çalışma arkadaşı sonra eşi olan Mileva Mariç’in hayatı, büyük bir yeteneğin erkek egemen bir toplumda nasıl heba olup gittiğinin somut örneği.

GÜNÜN PORTRESİ: Dorothy Crowfoot Hodgkin

B12 vitamininin yapı taşını da penisilini de o buldu: Dorothy Crowfoot Hodgkin. İngiltere Komünist Partisi üyesi, Bernal’in öğrencilerinden, oldukça önemli bir bilim insanıydı… Dorothy ile tanışalım

GÜNÜN VİDEOSU: Her şeyi erkekler icat etmedi

Çocuklar neden erkek mucitlerin ismini takır takır sayarken ‘kadın mucitler’ sorusuna cevap veremiyor? Yoksa, her şeyi erkekler icat etti de, kadınlar hiçbir şey yapmadı mı? Hayır!

GÜNÜN PORTRESİ: Türkiye’nin ilk kadın kimyageri Remziye Hisar

Türkiye'nin ilk kadın kimyageri Remziye Hisar’ın öyküsü bilim alanında, bir kadın olarak hak iddia edebilmek için hep mücadele eden bir kadının başarı öyküsü...

GÜNÜN KADINI: NASA’nın ‘bilgisayar kadını’ Katherine Johnson

“Her şeyi saydım. Yoldaki basamakları, kiliseye çıkan basamakları, yıkadığım bulaşık ve gümüş eşyaların sayısını... Sayılabilecek her şeyi saydım.”