GÜNÜN PORTRESİ: Türkiye'nin ilk kadın zooloğu - Fahire Battalgazi
Türkiye biyocoğrafyasının ortaya çıkmasında önemli katkıları olan Fahire Battalgazi Türkiye’nin ilk kadın zooloğu olarak adını tarihe yazdırdı.

Türkiye’nin ilk kadın zooloji profesörü Fahire Battalgazi, 1902 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babasının görevi sebebiyle okula Şam’da başladı, Türkiye’ye döndüğünde de Bezmi Alem Lisesine kaydoldu.

İstanbul Dârülfünûnu (Fen Fakültesi) Tabii İlimler bölümünden de 1926’da mezun olduktan sonra Tercan Kazası, İlk Mektep Başmuallimliği görevini yaptı. 1927 Haziran’ında Fen Fakültesi Teşhir ve Fizyoloji asistanlığına başladı. 1931 yılında ise Hayvanat (Zooloji) Enstitüsü laboratuvar şefi oldu. 1931-1932 yıllarında yükseköğrenim görmek için Paris Sorbonne Üniversitesi Zooloji ve Karşılaştırmalı Anatomi Enstitüsüne girdi. Üniversite Reformu sonrası 1934’te zooloji doçenti olarak İstanbul Üniversitesinde görevini sürdürmeye devam etti. Çalışmalarını sürdüren Fahire Hanım 1944 yılında profesör olduğunda Türkiye’nin ilk kadın zooloğu olarak adını tarihe yazdırdı.

Soyadı kanunundan önce çalışmalarını Fahire Akif Hanım olarak yayınladı. Soyadı kanunundan sonra Fahire Battalgazi ismini kullanmıştır.

ÇALIŞMALARI
İlk dönemlerinde Crustacea çalışan Fahire Battalgazi, daha sonra Türkiye’deki tatlısu balıkları alanında önemli çalışmalar yürüttü. Pek çok yeni taksonu keşfetti ve adlandırdı. Bununla birlikte Türkiye biyocoğrafyasının ortaya çıkmasında da önemli katkıları oldu.

Kaynak: www.bilimma.com


İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Bilim dünyasındaki cinsiyetçiliğe gö...

Kariyerinin her anında cinsiyet ayrımcılığı ile savaşan Rubin, başarılı bir gökbilimci olmasının yan...

GÜNÜN İLK KADINI: Patricia Bath

Patricia Era Bath, 4 Kasım 1942’de New York, Manhattan’da dünyaya geldi. İlk Afro-Amerikan kadın dok...

GÜNÜN PORTRESİ: Sabiha Gürayman

Türkiye’nin ilk kadın inşaat mühendisi olan Sabiha Gürayman, alanında imza attığı başarıların yanı s...