16 Aralık 1878: Bilim İnsanı, barış hakları savunucusu Gertrud Woker doğdu
Uluslararası Kadınlar Kalıcı Barış Derneğinin kurucuları arasında yer alan Gertrud Woker, kimyasal ve gaz silah yasaklarının güçlü bir savunucusuydu.

İsviçreli kadın hakları savunucusu, kimyager ve barış aktivisti Gertrud Woker 16 Aralık 1878’de doğdu, 13 Eylül 1968’de öldü.  

Gertrud Woker, Katolik teoloji ve tarih profesörü Philipp Woker’in kızıydı. 1900’den itibaren Bern Üniversitesinde organik kimya okudu ve 1903’te doktora ile mezun oldu. Daha sonra Berlin’de fiziksel kimya öğrenimi gördü. 1907’de Bern’de onu bir İsviçre üniversitesinde kimya alanında ilk kadın özel öğretim görevlisi yapan unvanını aldı. Katalitik araştırma konusundaki göreve başlama konuşması, önümüzdeki birkaç yıl neyi araştıracağını göstermekteydi. 1911’den itibaren Bern’deki Fiziko-Kimyasal Biyoloji Enstitüsüne başkanlık etti. 1917’de kurşunlu benzinin toksisitesine dikkat çekti ve kurşunsuz motor benzini üretimi için önerilerde bulundu. Çığır açan çalışması -pasifist ve bilimsel eleştirel politik bakış açısına rağmen- profesörlüğe yükseltilmesiyle sonuçlandı. Biyokimyanın öncülerinden biri oldu.

Birinci Dünya Savaşı’ndan itibaren, savaşa karşı aktif olarak mücadele etti, mücadelesini kimyasal silahların sonuçlarıyla belgeledi. Ayrıca kadın hakları için çalıştı ve kadınların oy hakkı çağrısında bulundu. 1915’te, daha sonra Uluslararası Barış ve Özgürlük Kadınlar Birliği (IFFF) olarak yeniden adlandırılan “Uluslararası Kadınlar Kalıcı Barış Derneği”nin kurucu ortağı oldu. Clara Ragaz ile birlikte IFFF’in İsviçre şubesini kurdu ve Ragaz’ın ölümünden sonra ona başkanlık etti. Kimyasal ve gaz silah yasaklarının güçlü bir savunucusuydu.

13 Eylül 1968’de öldü. Hakkında 2021 sonbaharında gösterime girecek “Pasifist/Unutulan Bir Kahraman” adında bir film çevriliyor.


İlgili haberler
GÜNÜN BİLİM KADINI: Grace Hopper

Tümamiral Grace Murray Hopper Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve ABD donanmasında rütbeli askerdir.

GÜNÜN BİLİM KADINI: Nüzhet Gökdoğan

Türkiye'nin ilk kadın gök bilimcisi ve ilk kadın dekanı unvanını taşıyan Nüzhet Gökdoğan, kadın oldu...

GÜNÜN BİLİM KADINI: Sofya Aleksandrovna Yanovskaya

Sovyetler Birliği’nde matematiksel mantık araştırmalarının yenilenmesi ve Karl Marx’ın matematik ese...