GÜNÜN BİLİM KADINI: Mary Anning
Mary Anning, Britanyalı fosil biriktiricisi ve paleontolojist. 1809 ve 1811 yılları arasında henüz 10-12 yaşlarındayken dinozor kalıntıları keşfetmiş ve bu kalıntıları bir bütün olarak gün yüzüne çıka

21 Mayıs 1799 yılında İngiltere’de dünyaya gelen ve 1847 yılında hayata veda eden Mary Anning, eğitim alma hakkından mahrum kalmıştı, ancak küçük yaşlarda kendi kendisine anatomi ve jeoloji öğrendi.

Tarih öncesi dönemlerde yaşamış pek çok canlının kalıntılarını gün yüzüne çıkarttı. Böylece dünyanın ilk paleontolojisti oldu.

İlk önemli keşfi, 1811 – 1812 yılları arasında gün yüzüne çıkartmış olduğu, Ichthyosaurus türünde bir “balık-kertenkele” oldu.


1822 yılında, Iguanodon türünde bir sürüngen fosilini gün yüzüne çıkardı. 1841 yılında, bu fosile Richard Owen tarafından “korkunç kertenkele” anlamına gelen “dinozor” ismi verildi.


1823 yılında, bir deniz canlısı olduğu tespit edilen Plesiosaurus fosilini gün yüzüne çıkarttı.


Charles Darwin, Anning’in çalışmalarından ilham alarak, türlerin kökeni hakkında çalışmaya başladı ve günümüzde en ünlü teorilerden birisi olan evrim teorisini oluşturdu. Anning’in çalışmaları, sadece Darwin’e değil, pek çok bilim insanına, bilim dünyasına her şeyin nasıl başladığı ile ilgili önemli bilgiler sağladı.İlgili haberler
GÜNÜN BİLİM KADINI: Esther Lederberg

Çalışmaları bilimin birçok alanına öncülük etmesine rağmen görmezden gelinen bir bilim kadını: Esthe...

İlham kaynağı bir bilim kadını: Lynn Margulis

Şiir çevirileri yapan, politikaya söyleyecek sözü olan, doğa bilimine yön veren, yeni teori ve önerm...

GÜNÜN BİLİM KADINI: Gözlerine yıldız tozu bulaştır...

Kendisi daha sonra bizi kütüphaneci, gök bilimci, bilim kadını, öğretmen, hak savunucusu olarak sela...