ev işçisi

Ev işçisi Sevgi: ‘Kimsenin dayattığı hayata mecbur değiliz’

‘Kiraladığım dediğime bakmayın bomboş bir ev düşünün. Bir odanın ortasına bir yatak koyduk kızımla… Yatmak için tek eşyamız bu.’

Ev işçileri güvencesizlikle baş başa | 'Ne sosyal hakkımız ne sigortamız var'

Sigortasız ve güvencesiz çalışan, evde çalışırken şiddetten tacize pek çok sorunla boğuşan ev işçilerinin büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Bu kadınlardan Sibel yaşadıklarını anlatıyor.

Temizlediğim villanın mutfak masrafı maaşımın üç katı

Ben pazar alışverişlerini sayıyla yaparken, bizim emeğimiz üzerinden servetlerine servet katanların en güzel gıdaları tüketmesi, en güzel giyecekleri giymesi bu kölelik düzenine olan öfkemi artırıyor.

Antalya Kadın Platformu hizmet tespit davası reddedilen Minire İnal’a destek verdi: Ev işçisi işçidir

Geçirdiği iş kazası sonrası işverene karşı hizmet tespit davası açan Minire İnal’ın davası reddedildi. Antalya Kadın Platformu İnal için SGK önünde açıklama yaptı.

Zamla gelen zamla gidiyor!

İşe gidip gelirken kadınların sohbetlerine kulak misafiri oluyorum, yaşadıkları ekonomik sıkıntıyı anlatıyorlar. Herkesin ortak derdi geçim sıkıntısı… Bir an önce zamlar geri alınmalı.

Dünya Ev İşçileri Günü’nde seslendiler: Güvenceli, insanca yaşam!

İMECE Ev İşçileri Sendikası, Dünya Ev İşçileri Günü’nde “Ev işçilerine sosyal güvence, emeklilik hakkı ve ev işçilerinin iş yasası kapsamına alınması” talebiyle açıklama yaptı.

Ücretsiz izne çıkarıldım, evlere temizliğe gitmeye başladım

Pandemi bahanesiyle ücretsiz izne çıkarılan cam işçisi, devletten bir kuruş bile yardım alamayınca ‘bir daha asla yapmam’ dediği ev temizliği işçiliğine dönmek zorunda kalmanın acısını anlatıyor.

CHP’li Ağbaba: Sayıları bir milyonu bulan ev işçisi kadınlar yasal olarak yoklar!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Genel Merkezi önünde ev emekçisi kadınların da katıldığı bir basın toplantısı ile ev emekçisi kadınların sorunlarını dile getirdi.

‘Tam kapanma’da ev işçisinin hali: Borçlar nasıl ödenir kara kara düşünüyoruz

Düşük ücret, esnek ve güvencesiz çalışmaya pandemiyle birlikte işsizlik sorunu da eklenen ev işçileri, kayıt dışı çalışmak zorunda bırakıldıkları için kısıtlamalardan muaf tutulmadı.

Ev işçisi Fidan: Kaybedecek bir şeyim yok!

İşsizliğin, yoksulluğun, çocuğunu besleyememenin yükü altında ezilen, her tür çareyi arayan Fidan, artık kaybedecek bir şeyinin olmadığını da söylüyor ve ekliyor: ‘Kaderimizi kendimiz belirleyeceğiz’

Liranın değer kaybetmesi bize zam olarak yansıyor

“Her gün ulan bugün acaba ne olacak diye kalkıyoruz; bu kadar da olmaz ki canım deyip yatıyoruz.”

Katar ev işçileri için cehennem: Şiddet, cinsel saldırı, uzun ve kötü çalışma koşulları…

Uluslararası Af Örgütü’nün yayımladığı yeni raporda Katar’da ev işçileri, maruz kaldıkları istismar ve sömürüyü anlattı. Katar Hükümeti’nin Ev işçileri Kanunu ise kadınlar için çözüm olmadı!

Ev işçisi: ‘Toplu taşıma kullanmamı istenmiyor ama taksi parası da vermiyor’

Çoğunluğu tatile gidip gelen ev sahipleri bana hastalık taşıdığım kesinmiş gibi yaklaşıyor. Geçinmek zorunda olduğum için bu işleri kabul etmek zorunda kalıyorum. Kimi zaman paramı alamadığım oluyor.

Ev işçisi bir kadın: Çok zor ekmek derdi, yoksul insanlar için çok zor...

İzmir’de ev işçisi bir kadın korona sürecinde yaşadığı zorlukları anlattı: “Pandemi başladığında hayatım birden değişti. Çocuk baktığım evde sürekli kalmak zorunda kaldım…”

Ev işçisi Ömür: Çalıştığım ev sayısı azaldı, çalıştıklarımda da iş yoğunluğu arttı!

‘Haftanın 5 günü gidiyordum çalışmaya, şimdi 5 gün gidemiyorum. Gitmediğim evlere bile gittim. Çünkü diğerlerine gidemeyeceğim için, yani başvuruyoruz. Sağa sola başvurduk yardım amaçlı...’

Antep’te işçi kadınlar anlattı: 1 Mayıs talebimiz eşitlik, geçinebileceğimiz bir ücret ve değer görme…

Antep’te yaşamak için çalışmak zorunda kaldıklarını belirten kadınların asıl gündemi salgın değil geçinmekken 1 Mayıs talepleri de eşitlik oluyor…

Ev işçisi kadın: ‘Bize virüs bulaştırırsın’ denilerek odama hapsedildim

Kovid-19 salgını nedeniyle 30 ev işçisi kadının katılımıyla araştırma yapan Evid-Sen araştırmanın sonucunu rapor olarak sundu. Rapora göre ev işçisi kadınların çalışma alanlarında ayrımcılığa uğruyor.

Ev işçisi kadınlara reva görülen: Ya çalışıp hasta olmak ya aç kalmak

Geçimlerini günlük çalıştıkları evlerden aldıkları yevmiyeyle sağlayan ev işçisi kadınlar salgın sonrası işverenlerin ‘Artık gelme’ sözleriyle karşılaşır oldu. Peki ev işçisi kadınlar nasıl yaşayacak?

'Seren Serengil'in darp ettiği ev işçisi Gülnoza Mamotova yalnız değildir'

İmece Ev İşçileri Sendikası, Seren Serengil'in evinde çalışan Özbekistan vatandaşı Gülnoza Mamotova'nın darp edilmesine ilişkin bir açıklama yayımladı.

Karantina da yoksula değil, zengine…

Ev işçisi Esma anlatıyor: Evde hasta varsa bir odada karantinaya alın diyorlar. Bizim küçücük iki odamız var. 4 çocukla ben kimi nasıl karantinaya alacağım? Karantina da yoksula değil, zengine…