ev işçisi

Dünya Ev İşçileri Günü’nde seslendiler: Güvenceli, insanca yaşam!

İMECE Ev İşçileri Sendikası, Dünya Ev İşçileri Günü’nde “Ev işçilerine sosyal güvence, emeklilik hakkı ve ev işçilerinin iş yasası kapsamına alınması” talebiyle açıklama yaptı.

Ücretsiz izne çıkarıldım, evlere temizliğe gitmeye başladım

Pandemi bahanesiyle ücretsiz izne çıkarılan cam işçisi, devletten bir kuruş bile yardım alamayınca ‘bir daha asla yapmam’ dediği ev temizliği işçiliğine dönmek zorunda kalmanın acısını anlatıyor.

CHP’li Ağbaba: Sayıları bir milyonu bulan ev işçisi kadınlar yasal olarak yoklar!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Genel Merkezi önünde ev emekçisi kadınların da katıldığı bir basın toplantısı ile ev emekçisi kadınların sorunlarını dile getirdi.

‘Tam kapanma’da ev işçisinin hali: Borçlar nasıl ödenir kara kara düşünüyoruz

Düşük ücret, esnek ve güvencesiz çalışmaya pandemiyle birlikte işsizlik sorunu da eklenen ev işçileri, kayıt dışı çalışmak zorunda bırakıldıkları için kısıtlamalardan muaf tutulmadı.

Ev işçisi Fidan: Kaybedecek bir şeyim yok!

İşsizliğin, yoksulluğun, çocuğunu besleyememenin yükü altında ezilen, her tür çareyi arayan Fidan, artık kaybedecek bir şeyinin olmadığını da söylüyor ve ekliyor: ‘Kaderimizi kendimiz belirleyeceğiz’

Liranın değer kaybetmesi bize zam olarak yansıyor

“Her gün ulan bugün acaba ne olacak diye kalkıyoruz; bu kadar da olmaz ki canım deyip yatıyoruz.”

Katar ev işçileri için cehennem: Şiddet, cinsel saldırı, uzun ve kötü çalışma koşulları…

Uluslararası Af Örgütü’nün yayımladığı yeni raporda Katar’da ev işçileri, maruz kaldıkları istismar ve sömürüyü anlattı. Katar Hükümeti’nin Ev işçileri Kanunu ise kadınlar için çözüm olmadı!

Ev işçisi: ‘Toplu taşıma kullanmamı istenmiyor ama taksi parası da vermiyor’

Çoğunluğu tatile gidip gelen ev sahipleri bana hastalık taşıdığım kesinmiş gibi yaklaşıyor. Geçinmek zorunda olduğum için bu işleri kabul etmek zorunda kalıyorum. Kimi zaman paramı alamadığım oluyor.

Ev işçisi bir kadın: Çok zor ekmek derdi, yoksul insanlar için çok zor...

İzmir’de ev işçisi bir kadın korona sürecinde yaşadığı zorlukları anlattı: “Pandemi başladığında hayatım birden değişti. Çocuk baktığım evde sürekli kalmak zorunda kaldım…”

Ev işçisi Ömür: Çalıştığım ev sayısı azaldı, çalıştıklarımda da iş yoğunluğu arttı!

‘Haftanın 5 günü gidiyordum çalışmaya, şimdi 5 gün gidemiyorum. Gitmediğim evlere bile gittim. Çünkü diğerlerine gidemeyeceğim için, yani başvuruyoruz. Sağa sola başvurduk yardım amaçlı...’

Antep’te işçi kadınlar anlattı: 1 Mayıs talebimiz eşitlik, geçinebileceğimiz bir ücret ve değer görme…

Antep’te yaşamak için çalışmak zorunda kaldıklarını belirten kadınların asıl gündemi salgın değil geçinmekken 1 Mayıs talepleri de eşitlik oluyor…

Ev işçisi kadın: ‘Bize virüs bulaştırırsın’ denilerek odama hapsedildim

Kovid-19 salgını nedeniyle 30 ev işçisi kadının katılımıyla araştırma yapan Evid-Sen araştırmanın sonucunu rapor olarak sundu. Rapora göre ev işçisi kadınların çalışma alanlarında ayrımcılığa uğruyor.

Ev işçisi kadınlara reva görülen: Ya çalışıp hasta olmak ya aç kalmak

Geçimlerini günlük çalıştıkları evlerden aldıkları yevmiyeyle sağlayan ev işçisi kadınlar salgın sonrası işverenlerin ‘Artık gelme’ sözleriyle karşılaşır oldu. Peki ev işçisi kadınlar nasıl yaşayacak?

'Seren Serengil'in darp ettiği ev işçisi Gülnoza Mamotova yalnız değildir'

İmece Ev İşçileri Sendikası, Seren Serengil'in evinde çalışan Özbekistan vatandaşı Gülnoza Mamotova'nın darp edilmesine ilişkin bir açıklama yayımladı.

Karantina da yoksula değil, zengine…

Ev işçisi Esma anlatıyor: Evde hasta varsa bir odada karantinaya alın diyorlar. Bizim küçücük iki odamız var. 4 çocukla ben kimi nasıl karantinaya alacağım? Karantina da yoksula değil, zengine…

Camdan düşen ev işçisinin davası reddedildi

Temizlik yapmak için gittiği evde cam silerken 3’üncü kattan düşen ve ağır yaralanan Ev İşçisi Minire İnal’ın SGK’ye ve çalıştığı evin sahibine açtığı dava 7 senenin ardından reddedildi.

Senegalli ev işçisi kadınlar: Her şeyden sorumlu ama hiçbir hakları yok

Senegalli ev işçisi kadınlar düşük ücret, kayıtdışı çalışma, tecavüz, hakaret hatta dayağa varan uygulamalara maruz kalıyor. Tüm bunlara karşı 'gücümüz mücadelemizde' diyorlar.

Meksikalı ev emekçileri: 1 günlük ücret 1 kilo fasulye

Meksika’da, nüfusun yaklaşık yüzde 3.3’ünü oluşturan ev işçisi kadınlar, kötü muamele görüyorlar, uzun saatler çalışıyorlar, sözleşmeleri yok, bunun karşılığında ücretleri günlük 100 pezoyu aşmıyor...

Ev işçisi kadın darbedildi, yerlerde sürüklendi

Ev işçisi Saime Harmancı, alamadığı maaşını istediği için firma yetkilisinin kendisini yerlerde sürükleyerek darp ettiğini söyledi.

Ev işçisi kadın sildiği camı beğenmeyip kendisini kovan ev sahibini şikayet etti

Antalya’da ev temizliğine giden Sevda Karakuş sildiği camı 5 kez sildirip yine de beğenmeyen ve kendisini kovan ev sahibini ‘Onurum kırıldı, 1 gün çalışmazsam 3 gün aç kalırım’ diyerek şikayet etti.