Seçim 2023

engelli

Kornayı duymayan işitme engelli kadını dövüp kolunu kırdılar

Antalya’da, kendisine korna çalan kamyoneti geç fark eden işitme engelli 40 yaşındaki Yüksel Güzel otomobil sürücüsünün saldırısına uğradı. Sürücü, kadının kolunu kırdıktan sonra olay yerinden kaçtı.

25 yaşından büyük de olsa yüzde 60 malul erkek çocukları yetim aylığı alabilir

25 yaşından büyük olan erkek çocukları, en az yüzde 60 maluliyet tespit edildiği takdirde anne ya da babasından yetim aylığı alabilir.

Yüzde 70 engelli çocuğu olan işçinin 10 gün izin hakkı var

En az yüzde 70 oranında engelli çocuğu olan işçi yılda 10 güne kadar çocuğun tedavisi için ücretli mazeret izni kullanabilir. Bu izin yıllık izinden düşülemez.

Ağır engelli çocuğu olan kadınlar daha erken emekli olabilir

En az yüzde 50 oranında ve başkasının bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu olan kadınlar daha az primle ve daha erken yaşta emekli olabilir. Detaylar yanıtımızda…

Engelli işçilerin vergi indirimi kadroya geçişe engel olabilir

Engelli taşeron işçiler kadroya geçiş sürecinde pek çok sorunla karşı karşıya geliyor. Engellilere tanınan kolay emeklilik hakkı, kadroya geçişte bir dezavantaja dönüşüyor. Ama bir yol olabilir...

Bir anne neden engelli oğlunu öldürüp intihar eder?

17 yaşında yüzde 99 engelli Eyüp annesi Seher tarafından başından vurulup öldürülmüş. Sonra anne, intihar etmiş. Devlet sorumluluk almıyor, çocuklar ve kadınlar ölüyor!

Ne çocuklarımız engelli ne de bize engeller

Bugün Uluslararası Engelliler Günü. Peki engellilerin yaşadığı zorlukların farkında mıyız? Özgür Gültekin Oya ve annesiyle yollara düştü, engellerle dolu sokakları yazdı.

GÜNÜN DİKKATİ: Engelli Kadına Yönelik Ayrımcılık

Engelli Kadın Derneği, engelli kadınların, hem engelli hem de kadın olmaktan kaynaklanan çoklu ayrımcılığa dayalı sorunlarına dikkat çekti.

Engelli olduğunuz için burada kurs göremezsiniz!

Alibeyköy İSMEK’te kursa giden ortopedik engeli olan Melek tuvalete rahat girebilmek için kurs yöneticisinden seyyar merdiven koymalarını istiyor. Aldığı cevap ise ‘Engelliler buraya gelemez’ oluyor.

Aile Bakanı, Mine'nin yüklerini neden bu zamana kadar azaltmadı?

Aile Bakanı "engelliler için 16 Nisan'dan sonra büyük hizmetler yapacağız" dedi. Soruyoruz; neden 15 yıldır değil de 16 Nisan'dan sonra? Mine'ye cevabı var mı?