Seçim 2023

çocuk yoksulluğu

Nüfusumuzun yüzde 26.5’i çocuk Çocukların yüzde 19’u okul yerine işte

TÜİK verileri, çocuklara ilişkin geçtiğimiz yıla göre iyileşme gösterirken kız çocuklarının yüzde 2’si hâlâ erken yaşta evlendiriliyor.

Resmi veriler de söyledi: Çocuklar ekmek ve makarna ile beslendi, sanata erişemedi

TÜİK Çocuk Araştırması çocukların ekmek ve makarnayla beslendiğini, et, tavuk, balık tüketebilen çocukların yüzde 12.7'de kaldığını, 10 çocuktan 9'unun her gün kuru baklagil tüketemediğini gösteriyor.

BM: 2021’de her 4,4 saniyede bir çocuk veya genç hayatını kaybetti

Birleşmiş Milletler Çocuk Ölümleri Tahminleri Kuruluşlar Arası Grubunun 2021 raporuna göre her 4,4 saniyede bir çocuk ölüyor.

Çocuk yoksulluğunu ortadan kaldırmak için birlikte mücadele kaçınılmaz

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği Yöneticisi Avukat Elif Yetigin, Kalkınma Atölyesinin 17 Ekim’de gerçekleştirdiği çocuk yoksulluğu çalıştayını Ekmek ve Gül’e yazdı.

Sağlık Bakanlığı beslenme önerisi yaptı: Öneri güzel ama milyonlarca aile için mümkün değil

Sağlık Bakanlığının gelişim çağındaki çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi için önerdiği menü oldukça çeşitli ve önemli. Ancak dar gelirlilerin bunu nasıl karşılayacağına dair öneri yok.

Sağlıkçı olma hayali, overlok makinesi hayatı: Çocuk işçi Medine

İstanbul’da İkitelli Mahallesi onlarca çocuğun bodrum katlarında çalışmak zorunda kaldığı mahallelerden biri. Medine de temiz hava, park ve okuldan mahrum olan çocuk işçilerden biri.

Ağırlaşan geçim sorunları ve yoksulluğun çocuklara yansıması

Geçim giderek zorlaşırken çocuklar da beslenemiyor, gelişemiyor, eğitim alamıyor... Yoksulluk çocuklara nasıl yansıyor? FİSA Çocuk Hakları Merkezi Üyesi Alper Yalçın anlatıyor...

Beşikten mezara rehineliğin adı: Çocuk yoksulluğu

Ancak kundaktan mezara bizi yoksulluğa ve yardıma rehin eden düzenden hesap sormak, bize dayatılan yoksulluk düzenine topyekûn karşı çıkmakla, bu döngüyü kırmakla mümkün.

Yoksulluk 150 bin çocuğu temel ihtiyaçlarından mahrum etti

Giderek artan yoksulluk karşısında on binlerce çocuk temel ihtiyaçlarından mahrum kaldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na göre temel ihtiyaçları karşılanamayan çocuk sayısı her yıl artacak.

Ertesi günün yemeğini düşünenler…

Geçenlerde veli WhatsApp grubunda bir anne, öğretmenin vermiş olduğu beslenme listesinden dert yanıyordu. Diğer yandan bir arkadaş yazmıştı yine, ‘Çocuklarınızın küçülen kıyafetlerine talibim’ diye…

Her üç çocuktan biri yoksullukla pençeleşiyor

23 Nisan vesilesiyle açıklama yapan CHP Genel Başkan Yarımcısı Gamze Akkuş İlgezdi ‘Her üç çocuktan biri yoksul. 19 yılda evlendirilen toplam 712 bin çocuğun yüzde 95’i kız çocuğu’ dedi.

Çocuklar kitap alamıyor, ısınamıyor, beslenemiyor, oyun alanı yok!

İstanbul İstatistik Ofisi, 16-27 Aralık 2019 tarihleri arasında, 74 mahalle ve 1002 haneyle yüz yüze anket çalışmasının sonuçlarını paylaştı.

GÜNÜN DİKKATİ: İngiltere’de binlerce evsiz çocuk ‘gemi konteynerlerinde yaşıyor’

İngiltere'de sayıları 210 bini aştığı tahmin edilen evsiz çocuklardan bir kısmının geçici olarak dönüştürülen gemi konteynerlerinde barındırıldığı belirtildi.

GÜNÜN VİDEOSU: Bir süpermarketin çöpünü karıştıran çocuklar...

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bir süpermarketin çöpünü karıştırarak yiyecek arayan çocuklar çocuk yoksulluğu tablosunu gözler önüne seriyor.

Çocuklar bakıma muhtaç ve risk altında!

İstanbul Pendik'te girdiğimiz üç hane Türkiye’de çocuk yoksulluğunu gözler önüne serdi. Şiddetli maddi yoksunluk çeken hanelerde çocuklar aç, okula gidemiyor ve bakıma muhtaç.

GÜNÜN RAKAMI: 150 milyon kız çocuğu 18 yaşına gelmeden evlendirilecek

1 milyar çocuk, ‘yoksulluk, çatışma, yetersiz beslenme, eğitimden mahrum kalma, erken evlilik ve çocuk yaşta gebelik’ gibi olumsuz şartların hüküm sürdüğü ülkelerde yaşıyor.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Almanya’da anne çalışmazsa çocuk yoksul kalıyor!

Almanya’daki sadece babanın çalışması çocuk yoksulluğu tehlikesini artırıyor. Öte yandan çocuklarını tek başına yetiştiren anneler uzun saatler çalışsa da bu yoksulluk ortadan kalmıyor.

GÜNÜN RAKAMI: Çocuklar yoksulluk içinde yaşıyor!

Betam tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye, ‘Avrupa’da çocuk yoksunluğunun en yoğun olduğu ülke’ konumuna düştü.

GÜNÜN RAKAMI: Her beş çocuktan biri yoksul

Almanya’da her beş çocuktan birinin ailesi geçim sıkıntısı çekiyor. Yoksulluk riski altındaki çocukların sayısı artıyor.

GÜNÜN RAKAMI: Korunmaya muhtaç çocuk sayısı 2 yılda yüzde 71 arttı

Bu korkunç artışın en temel gerekçesi ise artan yoksulluk.