Resmi veriler de söyledi: Çocuklar ekmek ve makarna ile beslendi, sanata erişemedi
TÜİK Çocuk Araştırması çocukların ekmek ve makarnayla beslendiğini, et, tavuk, balık tüketebilen çocukların yüzde 12.7'de kaldığını, 10 çocuktan 9'unun her gün kuru baklagil tüketemediğini gösteriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı Türkiye Çocuk Araştırması'nın sonuçlarını yayımladı. Sonuçlar, 6-17 yaş arasındaki çocukların ağırlıklı olarak ekmek ve makarnayla beslendiğini, et, tavuk veya balığı her gün tüketebilen çocukların oranının yalnızca yüzde 12,7, fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagilleri her gün tüketebilen çocukların oranının sadece yüzde 10,9 olduğunu gösteriyor. Çocukların yüzde 40'ı peynir ve yoğurdu her gün tüketemiyor.Çocukların yaşadığı sorunlar bunlarla da sınırlı değil.
Araştırmaya göre son bir yılda sinema veya tiyatroya gidebilen 6-17 yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 39,1’de kaldı. Çocukların yüzde 40,1'inin aileleri, maddi olarak bu etkinliği karşılayamadığı için çocuklarını sinema ya da tiyatroya götüremediğini söyledi. Yüzde 24,3'ünün ise yaşadığı yerin yakınında sinema/tiyatro yok. Kütüphaneye veya kitapçıya gittiği belirtilen çocukların oranı ise yüzde 28,5 ile sınırlı. Kendine ait odası olan çocukların oranı ise sadece yüzde 34.EV İŞİ YAPIYOR, KÖMÜR TAŞIYOR YA DA HASTA BAKIYORLAR
Anneleri/temel bakım verenleri tarafından son bir hafta içerisinde en az bir ev işi yaptığı belirtilen 5-17 yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 52,5 oldu. Son bir hafta içerisinde en az bir ev işi yaptığı belirtilen 5-17 yaş grubundaki kız çocukların oranı yüzde 55,2 iken aynı yaş grubundaki erkek çocukların oranı ise yüzde 49,9 oldu.
Anneleri/temel bakım verenleri tarafından son bir hafta içerisinde ev için alışveriş yaptığı belirtilen 5-17 yaş grubundaki çocukların oranının yüzde 39,4, bulaşık yıkayan veya ev temizleyenlerin oranının yüzde 23,1, yemek pişirenlerin oranının yüzde 17,4, evdeki diğer çocuklara bakanların oranının yüzde 13,1, çamaşır yıkayanların oranının ise yüzde 9,1 olduğu görüldü.
Son bir hafta içerisinde eve su getirdiği veya taşıdığı belirtilen 5-17 yaş grubundaki çocukların oranının yüzde 6,2, evde kullanmak için odun/yakacak toplayan veya kömür taşıyan çocukların oranının yüzde 3,2, yaşlı veya hasta birine bakanların oranının ise yüzde 2,9 olduğu görüldü.


14 BİN 705 ÇOCUKLA İLGİLİ BİLGİLER ÖRNEKLEM ALINDI
Araştırmanın alan uygulamasını, 10 Ekim-16 Aralık 2022 tarihleri arasında Türkiye genelinde TÜİK yaptı.
0-17 yaş grubunda en az bir çocuk bulunan 9 bin 10 örnek hane belirlendi. Bu hanelerde yaşayan 0-17 yaş grubundaki 14 bin 705 çocuk ile ilgili bilgiler, annelerinden (annenin aynı evde yaşamadığı, hayatta olmadığı vb. durumlarda çocuğa temel bakım veren baba, babaanne, anneanne, teyze, hala vb. hanehalkı üyesinden) alındı.
İlgili haberler
Bir öğün ücretsiz yemek için birlikte mücadeleye

İşveren nasıl bizlerin yemeğini vermek zorundaysa bunu işçiler mücadeleleriyle kazandıysa devlet de...

AKP'li vekilden “çocuklar aç” sözüne kızdıran yanı...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçe görüşmesinde AKP’li vekiller Yaşar Kırkpınar ve Uğur Aydemi...

Salihlili fırıncı anlattı: Çocukların beslenmesi i...

Salihli’de bir fırıncı, ailelerin çocuklarının beslenmesi için bayat simit almak zorunda kaldığını s...

Beslenme çantasında ıslatılmış bayat simit var

Artan yoksulluk gelişim çağındaki çocukları vuruyor. Fırınların ücretsiz verdiği bayat, taşlaşmış si...

Halkın yüzde 90'ı okullarda bir öğün ücretsiz yeme...

Metropoll Türkiye'nin Nabzı Kasım 2022 raporunda "1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek" talebine yer verdi...