BM: 2021’de her 4,4 saniyede bir çocuk veya genç hayatını kaybetti
Birleşmiş Milletler Çocuk Ölümleri Tahminleri Kuruluşlar Arası Grubunun 2021 raporuna göre her 4,4 saniyede bir çocuk ölüyor.

Birleşmiş Milletler Çocuk Ölümleri Tahminleri Kuruluşlar Arası Grubu (BM IGME), Çocuk Ölümlerinde Seviyeler ve Eğilimler 2022 Raporuna göre, 2021 yılında dünyada her 4,4 saniyede bir çocuk veya genç hayatını kaybetti. BM IGME, eğer gerekli önlemler alınmazsa, 2030 yılına kadar daha fazla çocuk veya gencin ölebileceğini belirtti.

Rapor aynı zamanda 2021 yılında 5 milyon çocuğun 5 yaşına gelmeden yaşamını yitirdiğini ortaya koydu. Rapora göre, aynı dönemde 5-24 yaş arasında 2,1 milyon çocuk veya genç de hayatını kaybetti.

BM’nin yayımladığı bir diğer rapora göre, aynı dönemde 1,9 milyon bebeğin ölü doğduğu tespit edilirken, bu ölümler sağlık sistemine adil erişim ve yüksek kaliteli çocuk sağlığı hizmetlerinin sağlanmasıyla önlenebilirdi.

2000 yılından bu yana dünya genelinde her yaşta daha düşük ölüm riski kayda geçerken, küresel olarak 5 yaş altı çocuk ölümleri yüzde 50 azaldı.

Bu süreçte, 5-24 yaş arası çocuk ve gençlerin ölüm oranında yüzde 36, ölü doğum oranında ise yüzde 35’lik düşüş yaşandı.

Bu düşüşün en önemli etkenlerden biri olarak, kadın, çocuk ve gençlerin faydalandığı temel sağlık sistemlerine yapılan yatırımlar gösteriliyor.

Ancak 2010 sonrasında ölüm oranlarındaki düşüş önemli ölçüde azalmaya başlarken, 54 ülke, 5 yaş altı çocuk ölümleri için belirlediği Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini tutturamama riskiyle karşı karşıya.

2030’A KADAR YAKLAŞIK 59 MİLYON ÇOCUK VE GENÇ ÖLEBİLİR

2021’de her 4,4 saniyede bir çocuk veya genç ölümünün gerçekleştiğini açıklayan BM, sağlık sistemlerinin yeteri kadar geliştirilmemesi halinde 2030’a kadar yaklaşık 59 milyon çocuk ve gencin ölebileceği, 16 milyon bebeğin ise ölü doğum nedeniyle kaybedilebileceği uyarısında bulundu.

BM IGME raporunda görüşlerine yer verilen Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Veri Analitiği Planlama ve İzleme Direktörü Vidhya Ganesh, her gün çok sayıda ebeveynin çocuklarını kaybetme travmasıyla karşılaştığını belirterek özetle şöyle konuştu:

“Böylesine yaygın ve önlenebilir bir trajedi, asla önlenemez olarak kabul edilmemeli. Her çocuk ve kadının eşit faydalanabileceği temel sağlık hizmetlerine yapılacak yatırım ve güçlü siyasi irade ile ilerlemek mümkün.”

EN FAZLA ÖLÜM SAHRA ALTI AFRİKA VE GÜNEY ASYA’DA

Sahra Altı Afrika ve Güney Asya çocuk ölümlerinin en çok yaşandığı bölgeler olarak öne çıkarken, Sahra Altı Afrika’da 2021’deki tüm 5 yaş altı çocuk ölümlerinin yüzde 56’sı, Güney Asya’da ise yüzde 26’sı görüldü.

Sahra Altı Afrika’da doğan çocuklar dünyada en fazla ölüm riskiyle karşı karşıya kalırken, bu riskin Avrupa ve Kuzey Amerika’da doğan çocuklardan 15 kat daha fazla olduğu da rapora yansıyan bilgilerden.

Haber: Bianet

Fotoğraf: Şehlem Kaçar / csgorselarsiv.org

İlgili haberler
Sovyetler’de her çocuk eşit, her çocuk değerli!

Çocukların tüm ihtiyaçlarının karşılandığı, her türden istismarın önlenmesi için devletin seferber o...

Borbet kadınları: Solingen Borbet’te işten atılan...

600 işçinin çalıştığı yani 600 ailenin geçim sağladığı jant firması Solingen Borbet şaibeli biçimde...

Uluslararası Göç Örgütü: Dünyada 281 milyon göçmen...

Uluslararası Göç Örgütünün yayımladığı rapora göre dünya genelinde 281 milyon göçmen var. Göçmenleri...