çocuk

Şımarık Çocuk - Bir Şehir Efsanesi kitabının düşündürdükleri…

Gülcan Kılıç, Alfie Kohn’un Şımarık Çocuk - Bir Şehir Efsanesi üzerine yazdı. Kitap, çocukların nasıl yetiştirilmesi gerektiği üzerine hiç değişmeyen bazı tutucu varsayımları düşünmemizi sağlıyor.

‘Leyla Aydemir’in dosyası başından beri geniş kapsamlı yürütülmedi’

Bezirhane köyünde ortadan kaybolan daha sonra cenazesine ulaşılan Leyla Aydemir’in dosyasında tutuklu bulunan Yusuf Aydemir tahliye edildi.

Bebeğini tuvalete bırakan kadın: Bakacak durumum yok, mecburdum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Evimize ekmek götüremiyoruz’ diyen esnafın sözlerini ‘abartılı’ olarak nitelerken Samsun’da bir kadın 3 günlük bebeğini yoksulluk sebebiyle sokağa bıraktı.

Küçük Leyla’nın davası yarın görülecek

Bezirhane köyünde kaybolduktan 18 gün sonra cenazesi bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in katledilmesine ilişkin davanın ikinci duruşması yarın görülecek.

Leyla Aydemir davasında tek tutuklu sanık kaldı

Ağrı’da 18 gün arandıktan sonra cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla’nın davasında 17 ay sonra tahliye kararı geldi. Davada tek tutuklu sanık amca Yusuf Aydemir kaldı.

GÜNÜN DİKKATİ: Çocuklar kitap okumak neden önemli?

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, günde sadece bir kitap okunan çocuklar bile beş yaşına kadar okunmayanlara göre fazladan yaklaşık 290 bin kelime duymuş oluyor.

Barışı çocuklara nasıl anlatacağız?

Savaşın vahşetini duyarsızlaştırıcı bir açıklıkla resmetmek yerine ‘etkileyici/hakiki’ olmanın çocuk odaklı yolları üstüne incelikle düşünmek daha uygun görünüyor.

Adımı Ara

Savaşın haklı ve kazanan tarafı olmadığının objektifiyle gösteren fotoğraf sanatçısı Zehra Saleki, çalışmasını savaşta ölen ve savaş raporlarında isimleri kaybedilen binlerce çocuğa ithaf ediyor.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Çocuklar için harekete geç

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı operasyonla ilgili yapılan açıklamada her zaman çocukların öncelikli ve yüksek yararının gözetilmesinin gerekliliği hatırlatıldı.

GÜNÜN RAKAMI: 142 milyon çocuk savaş ortamında yaşıyor!

Save The Children’ın raporu çocukların savaştan nasıl etkilendiğine dair korkunç tabloyu ortaya koyuyor.

GÜNÜN DİKKATİ: Çocuk bakım ürünlerinin yüzde 77’si güvensiz

2018’de teste tabi tutulan ürünler içerisinde güvensizlik oranının en yüksek olduğu ürün grubu, yüzde 77 ile çocuk kullanım ve bakım ürünleri çıktı

GÜNÜN DİKKATİ: İngiltere’de binlerce evsiz çocuk ‘gemi konteynerlerinde yaşıyor’

İngiltere'de sayıları 210 bini aştığı tahmin edilen evsiz çocuklardan bir kısmının geçici olarak dönüştürülen gemi konteynerlerinde barındırıldığı belirtildi.

Oyun varsa hayal, hayal varsa umut var

4 çocuktan 3’ü (yüzde 74,2) hiç spor yapmıyor, kırsal bölgelerde bu oran yüzde 92’ye çıkıyor. Bu tabloyu Çocuk Odaklı Spor Hareketi’nin kurucusu Hasan Darama ile konuştuk.

Türkiye’de çocuğun da adı yok

CHP Milletvekili Tekin Bingöl, 23 Nisan dolayısıyla AKP döneminde yaşanan çocuk hakkı ihlalleri raporunu açıkladı.

GÜNÜN KİTABI: Masalını Terk Eden Prensesler

Hepimiz istemişizdir gerçek hayattan bir an için uzaklaşıp kitapların hatta masalların büyülü dünyasına yolculuk yapmayı. Peki ya masal kahramanları gelse bizim sıradan dünyamıza ne olur?

GÜNÜN İSYAN EDİLESİ OLAYI: Anne çocuğuna bakamadı, cebinde bir notla AVM’ye bıraktı

Bursa’da yaşayan bir kadın, cebine ‘Çok zor durumdayım, çocuğa bakacak durumum yok. Tek Çarem buydu’ notu bıraktığı 3 yaşındaki çocuğunu bir alışveriş merkezinde terk etmek zorunda kaldı.

GÜNÜN KAMPANYASI: Bozuk oyuncaklarınızı getirin

İzmir’de mülteciler için çalışmalar yapan Halkların Köprüsü Derneği çocuklar için bir kampanya başlattı.

GÜNÜN BELLEĞİ: Sadako Sasaki ve Kâğıttan Bin Turna Kuşu

Savaşın çocukları nasıl etkilediğinin en hazin halidir Sadako’nun hikayesi. Bundan tam 62 yıl önce bugün yaşama gözlerini yuman küçük Sadako’nun hikayesini hatırlayalım.

Çocuk kanalında ölümü kutsayan yayın

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, ölümü kutsayan ve çocukların gelişimini olumsuz etkileyebilecek olan Sessiz Şehit kamu spotunu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı'na sordu.

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Sur’da oyuncak kütüphanesi

Sur’da kurulan Rengârenk Umutlar Derneği, çocuklar için “oyuncak kütüphanesi” açtı. Kütüphanenin en önemli özelliği ise cinsiyetçiliği pekiştirmeyen, şiddeti özendirmeyen bir kütüphane olması.