EMEP: #DepremdeKadınlar için özel çözümler üretilmelidir!
Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan imzasıyla yapılan açıklamada deprem bölgelerinde kadınların güvenliğine ilişkin alınması gereken önlemleri hatırlatıldı.

Maraş merkezli yaşanan ve 10 ili etkileyen depremin 4. gününde Emek Partisi deprem bölgesindeki kadınların güvenliğine dair açıklama yaptı. Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan imzasıyla yapılan açıklamada “Olağan günlerdeki eşitsizlik #DepremdeKadınlar için olağanüstü bir sosyal afete dönüşür. Devletin, tüm kamu kurumlarını kadınların özel ihtiyaçlarına karşılamak üzere özel önlemler alarak seferber edin!” dendi. Açıklama şöyle:

“Tüm halkımız deprem bölgesine destek sunmak için canhıraş bir seferberlik halinde. Durumu fırsat bilip OHAL ilan eden Tek adam yönetimi, halkın bu fiili seferberliğini yok saymakta, hatta engellemeye çalışarak, halka hakaretler etmeyi tercih etmektedir. Ancak kadınların üstün gayreti her şeye rağmen ortadadır.

Çünkü geçmişten Van’dan, Elazığ’dan, Marmara’dan biliyoruz ki; olağan günlerdeki eşitsizlik #DepremdeKadınlar için olağanüstü bir sosyal afete dönüşür. Nitekim sahadan aldığımız bilgiler de bu genel gerçekliği doğrulamaktadır. Bu yüzden;

‘KADIN VE ÇOCUKLARIN GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNLEM ALIN’

1) Afet bölgeleri, kolay hedef görüldükleri için kadınların yağma ve cinsel şiddet karşısında daha savunmasız kaldığı alanlardır. Geçmiş deneyimimizin bilgisine dayanarak söylüyoruz: Bu bölgelerde kadın ve çocukların güvenliği için derhal ekstra önlem alınmalıdır!

‘HİJYEN SORUNUNU ÇÖZÜN’

2) Deprem bölgesindeki hijyen sorunu ciddi enfeksiyon ve salgın hastalık tehlikesine işaret etmektedir. Hiç vakit kaybetmeksizin temiz su ve özel tuvalet ihtiyacı karşılanmalıdır. Hijyen sağlayacak malzemelerin bölgeye ulaşması sağlanmalıdır.

‘HİJYENİK PEDLER TEMEL İHTİYAÇTIR!’

3) Devlet kurumlarının ihtiyaç listelerinde hijyenik pede ve tampona değinilmediğini görmekteyiz. Derhal ihtiyaç listeleri güncellenmeli kadınların özel ihtiyaçlarının temini sağlanmalıdır. Öte yandan kadın iç çamaşırı da çok önemli bir ihtiyaçtır. Yoksul kadınların yarım ped paketlerini dahi #DepremdeKadınlar ile paylaştığı böylesi bir dönemde, kadın işçilerin geceli gündüzlü emeği üzerinden kârlarına kâr katan kişisel bakım, hijyen, kozmetik ve tekstil firmaları depolarındaki stokları derhal afet bölgesine yönlendirmelidir!

‘GEBE KADINLAR İÇİN SAĞLIK ÖNLEMLERİ ALIN’

3) Pek çok hastanenin yıkıldığı bilgisiyle birlikte kadın doğum servislerinin hizmete kapatıldığı haberleri gelmektedir. Gebe, doğumu yaklaşmış ve emziren kadınlar adeta kaderine terk edilmiş durumdadır. Olağan koşullarda “en az 3 çocuk” isteyenler, inşaat cehennemine dönmüş afet bölgesinde kadınların sırtını sıvazlayıp depreme kader planı derken, bir kısım medya “enkaz altında bebeğini emzirerek hayatta tuttu” haberleriyle hamaset siyasetine destek vermektedir. Yandaş medyanın da gösterdiği gibi annelik enkaz altında da devam etmektedir. Ancak kadınların bugün ihtiyacı olan işe yaramaz güzellemeler değil, acil ve gerçek çözümlerdir. Gebe ve emziren kadınlar ihtiyaca göre derhal afet bölgesinden uzaklaştırılmalı, doğumlarının gerekli ve sağlıklı teçhizatın bulunduğu yerlerde yapılması sağlanmalı, süt kesilmesi ihtimali gözetilerek yenidoğan mamaları acilen tedarik edilmelidir.

‘BARINMA SORUNU ÇÖZÜLSÜN!

4) Barınma ve ısınma deprem bölgesinin en temel sorunudur. AFAD’ın tek başına yaşayan kadınlara çadır tahsisi yapmadığına ilişkin haberler gelmektedir. İhtimali dahi tahammül edilemez bu uygulamadan hızlıca vazgeçilmelidir! #DepremdeKadınlar’ın güvenliği ve ruh durumları gözetilerek, barınma ve yerleşim planlamaları evli olup olmadığına bakılmaksızın hiçbir kadını açıkta bırakmayacak şekilde yapılmalıdır!

‘PSİKOLOJİK DESTEK SAĞLANSIN’

5) Kadınların çocuk, hasta, yaşlı bakımı gibi sorumlulukları deprem alanında da ne yazık ki devam etmektedir. Bu sorumluluklar ve kadınların ağır yükleri gözetilerek önlemler alınmalı, bölgeye acilen sağlık ve psikolojik destek açısından görevlendirmeler yapılmalı, sahada meslek örgütleri ve sendikalarla koordineli çalışma sağlanmalıdır!

‘KADINLAR CİNSİYETÇİ UYGULAMALARLA MAĞDUR EDİLEMEZ!’

Buradan siyasal iktidara sesleniyoruz; olağan durumlardaki kadın düşmanı politikalarınız bugün yüzbinlerce kadının canını sınıyor, cinsiyetçi uygulamalara derhal son verin! Devletin, tüm kamu kurumlarını kadınların özel ihtiyaçlarına karşılamak üzere özel önlemler alarak seferber edin!

Başta kadınlar olmak üzere tüm emekçi halkımız, depremin ilk anından bu yana emsalsiz bir dayanışma örgütlüyor. Emekçi halkımız partimizin ve pek çok örgütün çağrılarına uyarak kadınların özel ihtiyaçlarını gözeterek bölgeye destek oluyor. Biz bu dayanışmayı örgütlemekten vazgeçmeyeceğiz, siz bu desteğe köstek olmaktan vazgeçin!

Emekçi halkımızı, tüm kadınları, kadın örgütlerini #DepremdeKadınlar’ın özel ihtiyaçlarının karşılanması için, depremin vurduğu kadınların cinsiyetçi uygulamalarla da mağdur edilmesine karşı ses yükseltmeye çağırıyoruz.

Gözümüz kulağımız #DepremdeKadınlarda

Fotoğraf: DHA

İlgili haberler
Aileler çocuklarını bulmakta zorlanıyor | Depremde...

SES MYK Üyesi Eylem Kaya, enkazdan kurtulan çocuklar için prosedürün işletilmediğini, SHUDER Başkanı...

Diyarbakır’dan kadınlar anlatıyor: ‘Dışarda kalsak...

Maraş’ta 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremden sonra Diyarbakır Koşuyolu Parkı’nda kalan kadınlarl...

Su yok, hijyen yok, tuvalet yok; hastalıklar kapıd...

Malatya’da depremin 2. gününde Çavuşpaşa Mahallesi’ndeki Muhammed Ali Clay Spor Salonunu barınan kad...

Antep'te depremin ardından yurttaşlar geceyi zor k...

‘Bu soğukta battaniye yardımı bile yapılmadı. Evden getirdik…’

Adıyamanlı anne: Yavrum soğuktan, yağmurdan ölmüş,...

Adıyaman’da yıkılan binaların yanında duran bir anne: Kızım okul birincisiydi. 12 yaşındaydı. Yavrum...

Biz bugün ne yaşadık?

‘Son yirmi yıl içerisinde adım adım yürütülen tüm politikalar halkın üzerine çökerken her fay hattın...