Kadın

EMEP: #DepremdeKadınlar için özel çözümler üretilmelidir!

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan imzasıyla yapılan açıklamada deprem bölgelerinde kadınların güvenliğine ilişkin alınması gereken önlemleri hatırlatıldı.

Füsun Demirel: İstanbul Sözleşmesi gerçek anlamda yaşama geçtiğinde ödülümüz taçlanacak

52. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri’nde Görülmüştür filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu seçilen Füsun Demirel ödülünü kadın yoldaşlarına adadı.

Kadınlar salgında neler yaşadı?

Salgın sürecinde İnfaz Yasası erkek şiddetine davetiye çıkarırken, şiddet vakalarında 6284 sayılı kanun uygulanmadı. Kadın örgütlerinin ‘Şiddet artıyor, önlem alın’ uyarılarına rağmen önlem alınmadı.

GÜNÜN AKILLISI: Kocasının fikirlerine uymadığı için ‘deli’ olmakla suçlanan kadın!

Elizabeth Packard, kocasının dini inançlarına uymadığı ve köleliğe karşı olduğu için kocası tarafından deli olmakla suçlandı ve tımarhaneye kapatıldı. Ama o mücadele etmekten vazgeçmedi.

V. Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kongresi

Türk Tabipleri Birliği Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu ‘Kadın, Sağlık ve Muhafazarlık’ başlığı altında Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kongresinin beşincisini düzenliyor.

‘Kadın’, dizi ve yaşam...

Kadın dizisi, toplumun sorunlarını ortaya seren, kadınlara duygusal kırıklıklarını anımsatarak ağlatan ve her hafta bunu değişik biçimlerde tekrarlayarak ağlatan, inleten arabesk bir dizi. Ama...

Yolsuzluğun olmadığı bir yönetim mümkün mü? Evet, tabii ki!

Seçilmiş temsilcilere maddi manevi bir takım ayrıcalıklar tanınmadığı, çeşit çeşit payelerin verilmediği, toplumun efendileri haline dönüşmedikleri bir yaşam mümkün!

GÜNÜN DİKKATİ: Engelli Kadına Yönelik Ayrımcılık

Engelli Kadın Derneği, engelli kadınların, hem engelli hem de kadın olmaktan kaynaklanan çoklu ayrımcılığa dayalı sorunlarına dikkat çekti.

IŞİD’in elinden kaçan Êzidî kadın: Birçok işkenceye maruz kaldım

Bir yıl 10 gün boyunca IŞİD’in elinde esir kalan E.H.E. isimli Êzidî kadın, kendi imkanlarıyla IŞİD’in elinden kurtuldu. Kadının tek umudu ailesinin ve diğer Êzidîlerin kurtulması...

Şişmanım işte var mı diyeceğin?

Elbisesini çıkarıp mayoyla kalınca plajdaki herkes ona bakmayacak mıydı? Tüm insanlar kafalarını ona doğru çevirecek ve aynı şeyi düşünecekti: Hımmm şişman bir kadın.

Adalet neden bu kadar önemli? Kadınlar anlatıyor...

İzmir Adalet Nöbetinde bulunan kadınlar niçin adalet talep ettiklerini anlatıyor...

Futbolda Cinsel Şiddet ve Cinsiyet Ayrımcılığı Sempozyumu

‘Futbol erkek işidir’ diyenlere inat #FutbolHerkesİçindir diyen Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, sempozyum düzenliyor.

‘Meme’ demeden farkındalık mı olurmuş?

Sosyal medyada ‘elma, dolma yemedim aman tatile de gitmedim...’ gibi şeylerle karşılaşıyorsanız çok ‘gizli’ bir oyunla karşı karşıyasınız demektir. Hemen buna ‘dur’ deyin. Farkındalık öyle olmaz!

Dosya: 1 Mayıs’a Giderken Kadınlar ve Çalışma Yaşamı

İşsizlik, kayıt dışılık, güvencesizlik, fazla çalışma, düşük ücret, ev işleri, çocuk bakımı... Kadının sırtına büyük bir yük olarak binen bu sorunlara karşı seslerini duyurma için kadınlar alanlarda.

Namlunun ucundaki kadın gazeteciler

Uzakta değil yanı başımızda!

Ve yineliyoruz hep bir ağızdan: Ekmek ve Gül

100 yıllık Ekmek ve Gül talebi hâlâ kadınların dilinde... Kadın dayanışması bir tık ötende!