Füsun Demirel: İstanbul Sözleşmesi gerçek anlamda yaşama geçtiğinde ödülümüz taçlanacak
52. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri’nde Görülmüştür filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu seçilen Füsun Demirel ödülünü kadın yoldaşlarına adadı.

52. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri’nde Emin Alper’in yazıp yönettiği Kız Kardeşler, En İyi Film dahil sekiz ödül kazandı. 2019 Türkiye Sineması’nın en iyilerinin SİYAD üyelerinin oylarıyla belirlendiği ödüllerde Kız Kardeşler’i, Serhat Karaaslan’ın ilk uzun metrajı Görülmüştür iki ödülle izledi; Kraliçe Lear, Küçük Şeyler ve Sibel de birer ödül kazandı. 

Görülmüştür’deki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu seçilen Füsun Demirel, teşekkür konuşmasında ödülünü “Kadınlar bu ülkede artık öldürülmesin, kadınlar artık şiddet görmesin diye mücadele veren binlerce kadın yoldaşına” adadı ve sözlerini “Kadın mücadelesini kazandığımızda, İstanbul Sözleşmesi gerçek anlamda yaşama geçtiğinde bu ödülümüz taçlanacak” diyerek bitirdi.

Kraliçe Lear ile En İyi Uzun Metraj Belgesel Ödülü’nü kazanan Pelin Esmer de ödülünü “Katledilen kadınlara ve Osman Kavala gibi hukuk dışı sebeplerle özgürlüğü alınanlara” adadı.

En İyi Fantastik Film Ödülü’nü Cadı Üçlemesi: 13+ adlı kısa filmiyle kazanan Ceylan Özgün Özçelik ise çocuk istismarına vurgu yaptığı mesajında “Kız çocukları yarının anneleri değildir. Kız çocukları çocuktur” dedi.

Görülmüştür ile En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan Serhat Karaaslan, barış imzacısı olduğu için Kültür Bakanlığından filmine destek alamamış olduğunu söyleyerek “Bakanlığın sinemacıları bu şekilde cezalandırmasının” son bulması çağrısı yaptı.

Önceden Mart ayında yapılması planlanmış ancak salgın dolayısıyla ertelenmiş olan bu yılki SİYAD ödül töreni salgın koşullarının sürmesi nedeniyle çevrimiçi gerçekleştirildi ve SİYAD’ın Youtube kanalından yayımlandı.


İlgili haberler
GÜNÜN FİLMİ: Kız kardeşler

Çokça güzel bir film izleyesim var diyenlere öneri: Şu anda sinemalarda gösterimde olan Kız Kardeşle...

GÜNÜN BELGESELİ: Kraliçe Lear

Yönetmenliğini Pelin Esmer’in yaptığı Kraliçe Lear bugün 18. Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Fes...

İçindeki gücü keşfeden kadın, ‘Sibel’

En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu, Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu Ödülleri ile Adana Film Festiva...