"Türkiye'de çocuk olmak" raporu: Yoksulluk beşikte başlıyor
Rapora göre, Türkiye’de 2 milyon 939 bin çocuk örgün eğitimin dışında, çocuk işçi sayısı 720 bin, 616 çocuk çalışırken hayatını kaybetti, 7 milyon 378 bin çocuk yoksulluk çekiyor.

Çocuk yoksulluğu, suça sürüklenen çocuklar, çocuk işçiliği ve cinsel istismara maruz kalan çocuklar başta olmak üzere çocuklara ilişkin verilerden yola çıkılarak “Türkiye’de çocuk olmak” adlı rapor yayınlandı. Avrupa Konseyi tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye, çocuk yoksulluğunda en yüksek oranına sahip üçüncü ülke. CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere tarafından çocuklara ilişkin veriler derlenerek sunulan “Türkiye’de Çocuk Olmak” adlı rapora göre, Türkiye’de 2 milyon 939 bin çocuk örgün eğitim sisteminin dışında, çocuk işçi sayısı 720 bin, 616 çocuk çalışırken hayatını kaybetti, 7 milyon 378 bin çocuk yoksulluk çekiyor. Raporda 720 bin çocuk işçinin 32 bininin 4 ila 11 yaşları arasında olduğuna dikkat çekiliyor.

ÇOCUK YOKSULLUĞU HIZLA ARTIYOR

Çocuk yoksulluğunun çocukların sağlığını da ciddi şekilde tehdit ettiğine dikkat çekilen raporda Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’nın yayımladığı Açlık Haritası verilerine de yer verildi. Buna göre Türkiye genelinde 14.8 milyon kişi yetersiz besleniyor. 5 yaş altı çocukların yüzde 1.7’si akut yetersiz beslenme, yüzde 6’sı kronik yetersiz beslenme yaşıyor. Rapora göre yetersiz beslenmenin en fazla olduğu il Şırnak. Sağlık Bakanlığının ‘Türkiye’de Okul Çağı Çocuklarında Büyümenin İzlenmesi Projesi’ kapsamında yapılan araştırma sonuçları da Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan çocukların kronik açlık nedeniyle gelişemediğini bodurluk yaşadığını gösteriyor.

ÜÇ ÇOCUKTAN BİRİ YOKSUL

Avrupa Konseyi Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi tarafından yayımlanan bir başka rapora göre ise Türkiye, çocuk yoksulluğu konusunda endişe veren dört ülkeden biri. Çocuk yoksulluğu açısından OECD’ye üye 41 ülke arasında yüzde 22,4 oranıyla en yüksek yoksulluk oranına sahip ikinci ülke konumunda. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının raporuna göre ekonomik yoksunluk nedeniyle korunmaya, yardıma ve bakıma muhtaç olan yani ekonomik nedenlerle ailesinin bakamadığı çocuk sayısı 2002’de 12 bin 75 iken bu sayı Ağustos 2022 itibarıyla 146 bine yükseldi. TÜİK tarafından yayımlanan son verilere göre ise Türkiye’de 7 milyon 378 bin çocuk yoksulluk çekiyor. Yani Türkiye’deki her üç çocuktan birisi yoksul.

SUÇA SÜRÜKLENEN ÇOCUK SAYISI ARTTI

Rapora göre suça sürüklenen çocuk sayılarında da artış var. 2020’de 209 bin 689 olan suça sürüklenen çocuk sayısı 2021’de 228 bin 895’e yükseldi. 2014 yılından itibaren düşme eğilimi gösteren suça sürüklenen çocuk sayısı 2021 yılı itibarıyla yeniden yükselişe geçti. Ceza infaz kurumuna hükümlü statüsünde giriş kaydı olanlardan ceza infaz kurumuna girdiği andaki yaşa göre çocuk olanların sayısı ise bin 283. Suç işlediği andaki yaşı çocuk olanların sayısı ise 10 bin 234.

Fotoğraf: MA

İlgili haberler
Okullarda 1 öğün ücretsiz yemek için çalışma yürüt...

Ekmek ve Gül'ün başlattığı, pek çok kadın derneği ve veli derneğinin ilmek ilmek ördüğü ‘Okullarda...

Kur korumalı mevduata ayrılan bütçenin yarısı çocu...

Meclis'te Hazine ve Maliye Bakanlığının bütçesi görüşülürken okullarda çocuklara bir öğün ücretsiz v...

Çocuklarımızı okuldan almayı düşündüğümüz bu yaşam...

Tahin helvası, tavuklu patates yemeği çıktığında sadece benim vardiyamda 20 kadın işçi ekmek içine v...