İngiltere’de mülteci çocuklar cezaevine atılıyor!
İnsan Hakları Ağı, birçok refakatsiz mülteci çocuğun, “yaşı tartışmalı” denilerek yetişkin cezaevine kapatıldığını tespit etti. Bu cezaevinde çocuk istismarından hükümlü cinsel suçlular da bulunuyor.

İngiltere’ye botlarla gelen refakatsiz mülteci çocukların, önemli sayıda cinsel suçlu barındıran bir yetişkin hapishanesine yerleştirildikleri ortaya çıktı.

The Guardian'da yer alan habere göre, birçoğunun insan ticareti mağduru olduğu anlaşılan çok sayıda refakatsiz çocuk mülteci, Kent’teki Elmley hapishanesine gönderildi ve yabancı uyruklu yetişkin mahkumların arasına yerleştirildi.

Elmley’de yapılan en son teftişe göre, yabancı uyrukluların tutulduğu blok aynı zamanda cinsel suçluları da barındırıyor. Örneğin, 14 cinsel suçtan hüküm giymiş ve iki çocuğu istismar etmekten suçlu bulunmuş bir hükümlünün de Elmley’de tutulduğuna dair ayrıntılar ortaya çıktı.

“Humans For Rights Network/İnsan Hakları Ağı” isimli insan hakları örgütü, şu ana kadar yetişkin bir cezaevine gönderildiği tespit edilen 14 refakatsiz çocuktan birinin Elmley’de yedi ay geçirdiğinde 14 yaşında olduğunu tespit etti. Folkestone Sulh Ceza Mahkemesindeki duruşmalara katılan İnsan Hakları Ağı çalışanları, Birleşik Krallık’a vardıklarında göçmenlik yetkilileri tarafından kendilerine verilen doğum tarihine itiraz eden bir genci fark ederek araştırmaya başladı.

ÇOĞU SUDANLI ÇOCUKLAR

Vakaların çoğu Libya üzerinden İngiltere’ye gelen Sudanlı ya da Güney Sudanlı çocuklardan oluşuyor ve çoğunun insan ticaretine ya da bir tür sömürüye maruz kaldığı görülüyor.

Bu hafta sonu İçişleri Bakanlığına konuyla ilgili acil bir soruşturma başlatması ve yetişkin bir hapishanede bulunan ve çocuk olduğuna inanılan herkesi acilen serbest bırakması çağrısında bulunuldu.

İnsan Hakları Ağı’ndan Maddie Harris, grubun binden fazla çocukla çalıştığını ve yetişkin hapishanelerine gönderilenlerin “en çok zarar görenler” arasında olduğunu söyledi.

Harris, “Bu çocuklar hücrelerine kapatılmış durumda, yardım için kimi arayacaklarını bilmiyorlar, hukuki tavsiyelere yeterince erişmeleri ve Birleşik Krallık’a vardıklarında göçmenlik yetkilileri tarafından yaşları hakkında verilen keyfi karara itiraz etmeleri engelleniyor. Bu çocuklar güvenlik ararken kendilerini yetişkinlere yönelik bir hapishanede buluyor, bu korumadan mahrum bırakılıyor ve büyük zararlara maruz kalıyorlar” dedi.

Çocuklara yardım kuruluşu Coram’ın Göçmen Çocuklar Projesi başkanı Anita Hurrell ise “Bu çocukları kriminalize etmek yanlış ve onları yetişkin erkek hapishanelerine göndermek tehlikeli” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından “yaşlarının tartışmalı” olduğu iddia edilen çocuklar, geçen yıl yasalaşan ve Birleşik Krallık’a “yasa dışı girişleri caydırmak” gerekçesiyle sert cezai suçlar getiren Vatandaşlık ve Sınırlar Yasası kapsamında suçlanıyor.

Avukatlar da, refakatsiz çocukların yetişkin cezaevlerine gönderilmesi uygulamasının giderek arttığı konusunda uyarıda bulunuyor. Perşembe günü, Folkestone sulh mahkemesinde yaşının tartışmalı olduğu iddia edilen bir çocuğun hapishaneye gönderilmek üzere olduğu tespit edildi ve Margate’te polis gözetiminde olan bir başka çocuğun da Elmley’e gönderilmesinin beklendiği bildirildi.

TARTIŞMALI OLAN BAKANLIĞIN UYGULAMASI

Elmley’e gönderilen çocuklar, birçok uzmanın “üstünkörü ve keyfi” olarak nitelendirdiği ve genellikle küçük bir tekneyle Birleşik Krallık’a ulaşmalarından birkaç saat sonra yetkililer tarafından yapılan yaş değerlendirmesinin ardından İçişleri Bakanlığı tarafından yetişkin ilan ediliyor.

İçişleri Bakanlığının çocukların yetişkin hapishanelerine gönderilmesi yönündeki bir dizi kararı, bağımsız ya da yerel otorite uzmanları tarafından yapılan ayrıntılı değerlendirmelerin ardından iptal edilmişti.

Habere göre, elde edilen yeni veriler, yüzlerce sığınmacı çocuğun İçişleri Bakanlığı tarafından yanlışlıkla yetişkin muamelesi gördüğünü doğruluyor. Onlarca belediyeden alınan verilere göre, Birleşik Krallık’a vardıklarında İçişleri Bakanlığı tarafından yaş değerlendirmesine tabi tutulan refakatsiz mülteci çocukların yarısından fazlasının çocuk olduğu daha sonra teyit ediliyor.

Bilgi edinme özgürlüğü yasaları kapsamında 55 belediyeden alınan verilere göre, Nisan 2023’e kadarki beş yıl içinde yaşı tartışmalı mülteciler üzerine uzman sosyal hizmet görevlileri tarafından yapılan 1416 yaş değerlendirmesinin 809’unun çocuk olduğu tespit edildi.

SIĞINMA TALEBİNİ İTİBARSIZLAŞTIRMAK İÇİN KULLANILIYOR

Göçmen Çocuklar İçin Eşit Adalet eş direktörü Syd Bolton şunları söyledi: “Yaş değerlendirmesi, prosedürel araçların en canavarcasına dönüştü”. Bolton bu uygulamayı “sığınma korumasına erişimin önünde kasıtlı bir engel olarak gördüğünü ve genç sığınmacıların çocuk hizmetlerine erişimini engellediğini” söyledi: “Bu, İçişleri Bakanlığı'nın bir sığınma talebini itibarsızlaştırmak için kullandığı önemli bir araçtır.”

Çocukların yetişkin olarak sınıflandırılması, yetişkinlerle birlikte gözetimsiz konaklama yerlerine tek başlarına yerleştirilebilecekleri anlamına da geliyor.

NE ÇOCUK NE YETİŞKİN MÜLTECİLER CEZALANDIRILAMAZ

İnsan Hakları Ağı’ndan Maddie Harris “Çocuklar Birleşik Krallık’ta cezaevinde geçirdikleri süre nedeniyle her zaman derinden zarar görüyor, uyuyamadıklarını, neden orada tutulduklarını anlamadıklarını ve orada geçirdikleri süre hakkında konuşmakta zorlandıklarını açıkça ifade ediyorlar” dedi.

Coram’ın Göçmen Çocuklar Projesi başkanı Anita Hurrell ise sözlerini şöyle sürdürdü: “Ne bir yetişkinin ne de bir çocuğun, sığınma talebinde bulunmak üzere Birleşik Krallık’a geldikleri için, mülteci sözleşmesine açıkça aykırı olan bir suçtan dolayı cezalandırılmaması gerektiği açıklığa kavuşturulmalıdır.”

Fotoğraf: Freepik

İlgili haberler
3 yılda 3 bin mülteci çocuk cinsel istismara uğrad...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi son 3 yılda 3 bin mülteci çocuğun cinsel istismara u...

GÜNÜN DİKKATİ: İngiltere’de binlerce evsiz çocuk ‘...

İngiltere'de sayıları 210 bini aştığı tahmin edilen evsiz çocuklardan bir kısmının geçici olarak dön...

GÜNÜN RAKAMI: 3 bin göçmen çocuk ailelerinden ayrı...

ABD Sağlık Bakanlığı, güney sınırında ailelerinden ayrı tutulan göçmen çocukların sayısının, bugüne...