mülteci çocuk

İngiltere’de mülteci çocuklar cezaevine atılıyor!

İnsan Hakları Ağı, birçok refakatsiz mülteci çocuğun, “yaşı tartışmalı” denilerek yetişkin cezaevine kapatıldığını tespit etti. Bu cezaevinde çocuk istismarından hükümlü cinsel suçlular da bulunuyor.

Mülteci çocukların eğitimi: Öğretmenler kendi haline bırakılıyor

İstanbul’dan bir öğretmen mülteci çocuklara eğitim vermek için özel bir eğitim almadıklarını ve çocukların eğitiminin öğretmenlerin bireysel inisiyatifine bırakılmasının sorunlarından bahsediyor.

Çocuğu istismara maruz kalan mülteci aile: Savaştan kaç gel, burada da zulüm gör!

Geçtiğimiz kasım ayında istismara maruz kalan mülteci çocuğun annesi Ekmek ve Gül’e konuştu: Biz burada misafiriz, bize yapılan zulümdür. Bunu yapanın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz.

GÜNÜN SORUSU: Koronavirüs tehdidine karşı çocuk hakları temelinde neler yapılmalı?

FİSA Çocuk Hakları Merkezi, koronavirüs tehdidine karşı çocuk hakları temelinde yapılması gerekenleri paylaştı. Açıklamada tutukevi gibi kurumlarda kalan çocukların tahliye edilmesi istendi.

GÜNÜN RAKAMI: Suriyeli mülteci çocuklar 5 yaşına ulaşamadan ölüyor

Her 37 Suriyeli göçmen çocuktan biri, beşinci yaş gününe ulaşmadan ölüyor. Suriyeli göçmen kadınların yüzde 82’si hiç çalışmadı. Evli Suriyeli kadınların yüzde 43’ü başka çocuk doğurmak istemiyor.

Bana ne anası ölmüş bebekten!

Dün karnımdan bütün vücuduma yayılan acıyı yeniden tüm vücudumda hissetmeye başladım. Sırtımı onlara dönüp başımı yastığa gömdüm. ‘Bana ne anası ölmüş bebekten!’ diyerek ağlamaya başladım.

3 yılda 3 bin mülteci çocuk cinsel istismara uğradı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi son 3 yılda 3 bin mülteci çocuğun cinsel istismara uğradığını açıkladı.

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Mülteci çocuklar da yüzebilsin diye...

Konak Mülteci Derneği, Basmane’de yaşayan mülteci çocukların da İzmir Büyükşehir Belediyesi yüzme kursuna gidebilmesi için dayanışma kampanyası başlattı.

GÜNÜN SERGİSİ: ‘GÖÇ’

Ülkeler arası ve ruhsal göçü anlatan ‘Göç’ sergisi 3 Ağustos’ta Trump Art Gallery’de açılıyor. İnsanın göç etme kaygısı ve güdüsü üzerinden eserlerin bulunduğu sergi 31 Ağustos’a kadar açık olacak.

Mülteci çocukların ardında bıraktığı duraklar...

Düşündüm, aynı acıları metrobüsteki bu çocuk da yaşamıştı. O çocuğun bir anlık kendisini aynada bir star, şarkıcı veya ünlü biri olarak görme hayali bu acıların üstünü örtebilmiş miydi?

GÜNÜN RAKAMI: 3 bin göçmen çocuk ailelerinden ayrı tutuluyor

ABD Sağlık Bakanlığı, güney sınırında ailelerinden ayrı tutulan göçmen çocukların sayısının, bugüne kadar açıklananın iki katı olduğunu ve yaklaşık 3 bin olduğunu duyurdu.

GÜNÜN KAMPANYASI: Bozuk oyuncaklarınızı getirin

İzmir’de mülteciler için çalışmalar yapan Halkların Köprüsü Derneği çocuklar için bir kampanya başlattı.

Iraklı Sedra’nın hikayesi

Irak’tan Türkiye’ye gelen, 7 kardeşin sorumluluğunu alan 13 yaşındaki Sedra, aydınlık yüzünde savaşın, yoksulluğun, okuyamamanın hayal kırıklıklarını taşıyor.

GÜNÜN DİKKATİ: Dünyadaki mülteci çocukların yarısı eğitimden mahrum!

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) verilerine göre, dünya çapında toplam dört milyon mülteci çocuk okula gitmiyor.

Sindirella’nın değil Suriyeli Sindra’nın hikayesi

16 yaşındaki Suriyeli Sindra okumak ve resim yapmak istiyor. Ama onun, sihirli değneğiyle balkabağını faytona, fareleri ata çeviren bir perisi yok..

Suriyeli çocuğa silah zoruyla tecavüz

Suriye’deki savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen 16 yaşındaki çocuk Urfa’da evinde kaldığı Mehmet G.U’nun silah zoruyla tecavüzüne maruz uğradı. Suriyeli çocuk şikayetçi oldu.

Ah bu nefret!

‘Nasıl? Nasıl yardım edeceğim? Dilini bilmediğim, dilimi bilmeyen birine -ki o bir çocuksa- nasıl yardım edeceğim? Niye duruyordu bu insanlar? O bir çocuk…’

GÜNÜN ACISI: Bu çocukların canı nasıl dayansın?!

Türkiye’de mülteci sayısı arttıkça çocuk işçilik de giderek artıyor. Hem daha fazla çocuk işçi olarak çalıştırılıyor, hem de giderek daha uzun saatler çalışmak zorunda bırakılıyorlar.

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Oyuncaklar mülteci çocuklara

Geçen yıl 100 gezgin, sırt çantalarında 3000 oyuncak, beraberinde kocaman hayalleri, umutları sığdırıp, Mardin'de 1500 çocuğun yüzüne tebessüm olmuştu. Şimdi Hatay'a gidiyorlar. Destek olur musun?

GÜNÜN KAMPANYASI: Çocuklar satılık değil

İsveç Devlet Radyosu ve İsveç Devlet Televizyonu, insan ticaretine ve çocukların cinsel sömürüye maruz kalmasına karşı kampanya başlattı.