arabuluculuk

Kadınlar Medeni Kanun için TÜBAKKOM Çalıştayı'nda buluştu

Medeni Kanun Çalıştayına katılan siyasi parti temsilcileri, kitle örgütleri, akademisyenler ve 39 barodan avukatlar Medeni Kanun’a yönelik planlanan değişiklikleri masaya yatırdı.

Kadınların sorunlarını arabuluculuk mu çözecek?

'Aile hukukunda arabuluculuğun kadının da lehine yürütüleceğini iddia edenler var. Ne kadar güvenirseniz. Bizler güvenmiyoruz.'

EŞİK: Medeni Yasa’yı yargı paketine sıkıştıramazsınız

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), yargı paketiyle getirilmesi beklenen nafaka ve soyadı gibi Medeni Yasa değişikliklerine ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi.

Medeni Kanun'da değişikliğe değil kadını güçlendirici bütüncül politikalara ihtiyaç var

Kadınların nasıl koşullarda yaşadığını ve Medeni Kanun’da yapılmak istenen değişikliklerin kadınların hayatını nasıl etkileyeceğini SHUDER İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Tek ile konuştuk.

Emekli Aile Hakimi Zerrin Togay ile aile hukukunda arabuluculuğu konuştuk

Emekli Aile Hakimi Zerrin Togay ile geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Medeni Kanun Çalıştayı'nda da gündem edilen; arabuluculuk, boşanmaların kusurdan arındırılmasını konuştuk.

Arabuluculuk kadın için dayatma ve şiddet demek

Adalet Bakanlığının düzenlediği Medeni Kanun Çalıştayında arabuluculuk başta olmak üzere yürütülen tartışmaları İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Merkez Sözcüsü Birsen Baş Topaloğlu değerlendirdi.

TBB: ‘Aile arabuluculuğu geri dönülemez sonuçlar getirebilir’

Adalet Bakanlığının düzenlediği “Türkiye Yüzyılında Türk Medeni Kanunu Çalıştayı"na katılan TBB, aile arabuluculuğu uygulamasının yerinde bir uygulama olmadığını söyledi.

Arabuluculuk kadınların medeni haklarını gasbedecek

İktidarın, Medeni Kanun Çalıştayı'nda üzerinde durduğu aile arabuluculuğu, kadınları faillerle yüz yüze getirecek; tazminat, nafaka ve velayet gibi konularda hak gasplarına neden olacak.

Medeni Kanun'a saldırı çalıştayı

Adalet Bakanı Tunç çalıştayda, boşanmaları zorlaştıracak arabuluculukla kadınları hedef aldı. Tunç, aile içindeki anlaşmazlıkları adliye koridorlarına taşımadan arabulucu ile çözeceklerini ifade etti

Türkiye’nin örnek gösterdiği Polonya Medeni Kanun açısından bize ne söylüyor?

Medeni Kanun'a yönelik örgütlenen saldırılar boşanma ve nafaka hakkını hedef alıyor. Örnek gösterilen Avrupa ülkelerinde kadınlar, sınırlandırılmış nafaka ve arabuluculukla şiddete terk ediliyor.

‘Bakanın sözleri Medeni Kanundaki haklarımıza saldırıdır’

Adalet Bakanı'nın aile hukukuna arabuluculuk getirileceğini söylemesine dair TÜBAKKOM'dan Av.Eylem Sarıoğlu, "Arabuluculuk kadınların medeni hukuktaki haklarını yontmaya yönelik bir girişimdir" dedi

Yargı Reformu ile Medeni Hukuk hedefte

Meclis’in yeni döneminde kadınların haklarına, Medeni Kanun’a toplu bir saldırı hazırlığında olduğunu Adalet Bakanı’nın konuşmasından öğrendik.

6. Yargı Paketinde nafaka düzenlemesi ve arabuluculuk gerçeği...

Avukat ilke Işık, 6. Yargı Paketiyle yeniden gündeme gelen nafaka hakkının süreye bağlanması ve boşanmalarda ara buluculuğun yasallaşmasının kadınları nasıl etkileyeceğini yazdı.

5. yargı paketinde kadınlar için neler var?

Tek adamın kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi sonrası kadınların haklarına yönelik saldırılar 5. Yargı Paketiyle devam edecek. Peki sırada neler var. İlke Işık yazdı…

‘Acı Reçete’: Ekonomik Seferberlik’in kadınlara faturası

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2021 bütçesinde ne var ne yok, 'aile arabuluculuğu' neden yeniden gündeme getirildi, istihdam paketinde iki maddenin çekilmesi ne anlama geliyor?

Arabulucu aza ikna, daha doğrusu mecbur ediyor

‘Başıma gelenden öğrendim ki arabulucular emekçi insanların haklarını almalarını sağlamak yerine az bir paraya ikna ediyorlar.’

İşe iade kararı çıksa bile takdir işverende

İşe iadeye ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararı tebliği edildiğinde işçi 10 gün içinde başvurur. Ancak işçiyi işe başlatıp başlatmama kararını işveren verir.

Arabulucu değil, haklarımızı istiyoruz

Kim durup dururken boşanmak ister ki? İnsanlar zaten yaşanan belirli olaylardan sonra bu aşamaya geliyor. Peki arabuluculuk sistemi hayata geçerse bu süreci nasıl etkiler?

Ya ben boşanırken ‘arabuluculuk’ olsaydı!

Ülkemizde boşanma aşamasına kadar gelebilen kadınların, tekrar “ara bulun” diyerek evine geri gönderildiği bir sistem olursa kadınlar mağdur olacaktır

Hakimden boşanmaları engellemek için yazılı telkin

Her fırsatta boşanmaların önüne geçmek için canhıraş uğraşan hükümet ve yargı yine kol kola. Diyarbakır’da bir hakim boşanmaları engellemek için telkinlerle dolu yazıyı duruşma salonunun kapısına astı