Arjantin Devlet Başkanı kürtajın yasallaşması için kanun teklifi sunuyor
Her yıl en az 40 bin kadının yasa dışı kürtaj kliniklerine gitmek zorunda kaldığını Arjantin’de, Devlet Başkanı Alberto Fernández, Kongreye kürtajın yasallaşması için yasa tasarısı sunacak.

Arjantin’de uzun süredir tartışma konusu olan kürtajın yasallaşması için adım bu kez devlet başkanından geldi. Sadece tecavüzle oluşan gebeliklerde ve annenin sağlığının tehlikede olduğu durumlarda izin verilen kürtajın yasallaşması için Devlet Başkanı Alberto Fernández, Kongreye yasa tasarısı sunacak.

Kanun tasarısını sunmadan önce açıklama yapan Fernandez, her yıl en az 40 bin kadının yasa dışı kürtaj kliniklerine gitmek zorunda kaldığını ve ardından yaşadıkları sağlık problemleri sebebiyle hastanelere başvurduğunu söyledi.

Güney Amerika ülkelerinin çoğunda kürtaj, çok sınırlı hallerde yasal. Bu da geniş çaplı protesto gösterilerine yol açıyor.

Nüfusun çoğunluğu Roma’daki Katolik kilisesine bağlı olan Arjantin’de Kongre onay verir ve kürtaj yasal hale gelirse ülke, kıtada kürtaja izin veren en büyük ülke olacak.

Aralık ayında devlet başkanı olan Fernandez, seçim kampanyası sırasında da kürtajın yasal olmamasını “kamu sağlığı sorunu” olarak tanımlamıştı.

2018’de de geniş çaplı protesto gösterileri yapılmış, hükümet desteği olmasa da Senato’ya gebeliğin 14 haftasına kadar kürtajı yasallaştırmayı ön gören kanun tasarısı gitmişti. Kilisenin sert şekilde karşı çıktığı yasa tasarısı kabul edilmemişti.

Bu kez devlet başkanının tasarıyı sunacak olması, protestolara katılan binlerce kişinin de umudunu artırdı.

Geçen yıl 11 yaşındaki bir kız çocuğu tecavüz sonucu hamile kalmış, ancak mahkemenin soruşturmayı sürdürmesi sonucu kürtaja izin çıkmamış ve doğum gerçekleşmişti. Bu olayın ardından kadınlar yeniden koşulsuz yasal kürtaj talebiyle sokaklara çıkmıştı.

Güney Amerika’da kürtajın yasal olduğu ülkeler Küba, Uruguay ve Guyana. Bölgedeki birçok ülkede annenin hayati tehlikesi varsa ya da tecavüz sonucu oluşmuşsa gebeliğe son verilebiliyor. El Salvador, Honduras, Nacaragua ve Haiti’de ise tamamen yasak.

El Salvador’da ölü doğum yapan ya da düşük yapan birçok kadın cezaevinde.

Kaynak: BBC Türkçe

İlgili haberler
Arjantin’de 22 saat sonra kürtaja onay çıktı

Arjantin’de kadınlara yasal ve güvenli kürtaj hakkı verilmesini ön gören yasa, 22 saat sonra parlame...

Arjantinli kadınlardan kürtaj hakkı için destek ça...

Arjantin’de kürtajı suç olmaktan çıkaran yasa tasarısı 8 Ağustos günü senato gündemine gelecek. Kürt...

Arjantin, kadınları merdiven altına mahkum etti

Arjantin Senatosu, hamileliğin ilk 14 haftası içinde kürtajı yasallaştıracak yasa tasarısını reddett...

ARJANTİN: Milyonlarca kadının sokağı bırakmadığı ü...

Bir Kadın Daha Eksilmeyeceğiz kampanyası ve kürtaj hakkı için sokağa çıkan milyonlarca kadınla gözle...

GÜNÜN MÜCADELESİ: Arjantin’de kadınlar kürtaj hakk...

Arjantin’de kadınlar, kürtajın yasal bir hak haline getirilmesi mücadelesini yeniden yükseltiyor.

Arjantin’in kadın hakları savunucusu: López de Nel...

Arjantin’de ilk kez doktora yapan bir kadındı Ernestina A. López de Nelson, ayrıca ülkenin ilk kız l...