GÜNÜN SORUSU: Helin cinayetinin takipçisi olacak mısınız?
Pendik’te okul çıkışında öldürülen Helin Palandöken meclis gündemine taşındı. Dilek Öcalan Helin’in öldürülmesini hatırlatarak kadın cinayetleri konusunda Aile Bakanlığının çalışmalarını sordu.

HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, Helin Palandöken’in okul çıkışında pompalı tüfekle vurularak öldürülmesini verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde Dilek Öcalan şu soruları yöneltti:

1- Bakanlığınız Helin Palandöken cinayetinin takipçisi olacak mı?

2- Türkiye’de her gün neredeyse en az bir kadının öldürüldüğü göz önüne alındığında, kadın cinayetlerinin vardığı boyutu nasıl değerlendiriyorsunuz?

3- Helin Palandöken’in katledilmesiyle bir kez daha gündemleşen ruhsatsız silahların rahatlıkla temin edilmesine dönük, kadın cinayetlerinde çoğunlukla ateşli silahların tercih edilmesi de göz önüne alındığında ilgili bakanlıklarla ortak bir çalışma yapılması gündeminizde var mı?

4- Bakanlığınız tarafından kadın cinayetlerine ilişkin verilerin toplanmasına dönük bir çalışmanız var mıdır? Böylesi bir çalışmanız var ise Bakanlık verilerine göre 2017 yılı itibariyle kaç kadın erkekler tarafından öldürülmüştür? Yine böylesi bir çalışmanız var ise veriler neden kamuoyuyla paylaşılmıyor?

5- 2017 yılı itibariyle kadın cinayeti işleyen kaç erkek ceza aldı? Bu erkeklerden kaçı iyi hal indiriminden yararlandı?

6- Bakanlığınız bünyesinde bugüne kadar kadına yönelik katliamların ve erkek şiddetinin önlenmesi ve ortadan kaldırılmasına dönük ne tür politikalar üretildi?

7- Kadın cinayetlerinin ve erkek şiddetini önlenmesiyle ile ilgili gerekli yasal düzenlemeler yapılmazken kadınların uzun mücadeleleri sonucu kazanılmış haklarının aleyhine erkek bakış açısıyla yapılmak istenen düzenlemelere destek vermenizin gerekçesi nedir?

8- 6284 sayılı Kanun ve imzacısı olunan Uluslar arası sözleşmelere dair yükümlülüklerin yerine getirilmesini sağlamak öncelikle bakanlığınızın sorumluluklarından değil midir? Bu sorumluluğun yerine getirilmesinin sağlanması amacıyla ne tür çalışmalar yapmaktasınız?

KADINLARIN YÜZDE 48’İ ATEŞLİ SİLAHLARLA ÖLDÜRÜLDÜ
Dilek Öcalan soru önergesinde 2017’nin ilk dokuz ayında erkeklerin, 211 kadın ve kız çocuğunu öldürdüğü, 64 kadına tecavüz ettiği, 190 kadını taciz ettiği, 258 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu, 306 kadına şiddet uyguladığı, öldürülen kadınların yüzde 48’inin ateşli silahlarla öldürüldüğü verilerini de paylaştı.

İlgili haberler
Kadın cinayetleri ve ‘Ne yapmalı?’

Kadın cinayetleri en büyük yaramız. Her ay onlarca kadın için çeltik atıyoruz ölümlere. Burhaniye’de...

Lise öğrencisi Helin göz göre göre katledildi

Pendik’te Helin Palandöken, Mustafa Yetgin tarafından öldürüldü, yanındaki iki arkadaşı ise yaraland...

Helin’in cenazesi kadınların omuzlarında: Bir tek...

Pendik’te öldürülen lise öğrencisi Helin Palandöken’in cenazesi kadınların omuzlarında toprağa veril...

Helin ve annesi ‘mücadele’ demişti şimdi sıra bizd...

Okuduğu lisenin önünde pompalı tüfekle öldürülen Helin’in yaşamını, çocukluğunu annesinin arkadaşı A...

Helin için kadınlar eylemde

Pendik'te katledilen 17 yaşındaki Helin için kadınlar bir araya geldi, kadın cinayetlerine dur demek...

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği ‘Helin için susmu...

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği, Pendik’te okul çıkışında öldürülen lise öğrencisi Helin Palandöken...