Pendik

21. yüzyıldan yoksulluk manzaraları: Fareli, karanlık evler, ödenemeyen faturalar

Tuzla-Pendik bölgesinin bir yanında zenginler yaşarken, diğer yanı yoksulların yaşam alanı. Nazife torunlarıyla, Sibel çocuklarıyla; pireli, fareli, karanlık evlerde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

Pendikli kadınlar: Bizi bir kahraman kurtarmayacak…

Pendik’te kadınlar Kavakpınar ve Esenler Mahallelerinde 25 Kasım öncesi gerçekleştirdiği buluşmalarla yan yana geldi.

‘Dükkanımı kapattım, günü kurtarmaya bakıyorum’

Erdoğan, ‘dükkan kapatan esnaf yok’ dedi ama Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil gazetesine göre 100 bine yakın esnaf meslekten ve sicilden terkini gerçekleştirdi. Onlardan biri de Kuaför Ceyda.

‘Gelecek aya borçlu giriyoruz’

Bazen otobüs yolculuğunda, bazen durakta, bazen iş yerinde yolumuzun kesiştiği, birbirimize dokunduğumuz kadınlardan memleket tablosu çıkar… İşte o yol kesişmesinden çıkan bir memlekete tablosu…

Ekmek askıda yoksulluk işçide

Pendik’e bağlı Esenyalı Mahallesi’nde yaşayan kadınların anlattığı ülkede yoksulluğun boyutlarını ortaya koydu. Kadınların ortak noktası ise muhtaç olmaları.

İstanbul Sözleşmesi için Pendik’te yerel kurumlar bir araya geldi

İstanbul Pendik'te bulunan Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği İstanbul Sözleşmesi'ni tartışmak üzere Esenyalı'nın yerel kurumlarının kadın yöneticilerine ve temsilcilerine çağrıda bulundu.

Pendikli kadınlar 8 Mart’ta kahvaltıda buluşuyor

‘Krize, şiddete, eşitsizliğe ve savaşa karşı Gücümüz Birliğimiz’ diyen Pendikli kadınlar 8 Mart’ta Pazar günü 10.00’da kahvaltıda buluşuyor.

Sürekli yama yapılan Ergenekon İ.Ö.O. velileri: Tadilat değil, yeni okul istiyoruz

Pendik Ahmet Yesevi Mahallesi’ndeki Ergenekon İlkokulu ve Ortaokulu velileri endişeli. Bugüne kadar yama yapılarak eğitim verilen bina son depremle birlikte boşaltılmış. Veliler yeni bir okul istiyor

SEÇİM NABZI: Kadınlar çelişkiler arasında bir yol bulmaya çabalıyor

AKP’ye oy vereceğini söyleyen kadınların tamamının ilk cümlesi her ne kadar “Ülkede her şey iyi, süper gidiyor” olsa da yaşamları bunun tam tersini gösteriyor.

‘Hamileyim, doğuruyorum, aybaşı oldum’ demeyin yakarım!

Tekstil işçisi kadın anlatıyor: Koşullarımız kölelik desem abartı olmaz. Ustabaşı bize diyor ki ‘Hamileyim, doğuruyorum, aybaşı oldum diye sakın yanıma gelmeyin yakarım, sonunuz kapının önü olur’.

GÜNÜN SORUSU: Helin cinayetinin takipçisi olacak mısınız?

Pendik’te okul çıkışında öldürülen Helin Palandöken meclis gündemine taşındı. Dilek Öcalan Helin’in öldürülmesini hatırlatarak kadın cinayetleri konusunda Aile Bakanlığının çalışmalarını sordu.

Pendikli kadınların ortak sofrası

90'a yakın kişinin biraraya geldiği bir piknik düzenleyen Pendik Kadın Dayanışma Derneği, önümüzdeki dönem daha etkin işler yapmak için enerji topladı

Melisa Sağlam’a saldırı davası yarın

Şort giydiği bahanesiyle minibüste bir erkeğin saldırısına uğrayan Melisa Sağlam’ın davası yarın saat 14.00’te Anadolu Adliyesi 27. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.

Minibüste şortlu kadını darbeden saldırgan serbest!

Ramazanda şort giydiği bahanesiyle Melisa Sağlam’a saldıran Ercan Kızılateş tutuklama istemiyle sevk edildiği mahkemede yine serbest bırakıldı.

Minibüste kadına saldıran saldırgan için yeniden gözaltı kararı

Şort giydiği gerekçesiyle minibüste Melisa Sağlam’a saldıran Ercan Kızılateş’in görüntüleri ortaya çıktı. Başsavcılık daha önce serbest bırakılan saldırganın yeniden gözaltına alınması talimatı verdi.

Minibüste saldırıya uğrayan Melisa: Kadınlar peşini bırakmasın

Minibüste ‘Ramazan’da mini etek giydiği’ gerekçesiyle saldırıya uğrayan Melisa Sağlam Ekmek ve Gül’e konuştu.

Bir taciz hikayesi: Suçlu olan ben değilim!

Esenyalı'da kimliği belirsiz bir erkek kadınları taciz ediyor. Otobüste ya da durakta adres sorma bahanesiyle yaklaşıyor adam. Tacize uğrayan bir işçi kadın yazdı bu mektubu, sesini duyurmak için.