günün sorusu

GÜNÜN SORUSU: 41 milyon kadına 3 bin kişi kapasiteli, 145 sığınmaevi yeterli mi?

CHP Milletvekili Ali Şeker ülkedeki sığınmaevlerinin toplam kapasitesinin yalnızca 3 bin 482 olduğunu belirterek ‘41 milyon kadına yeter mi?’ diye sordu.

GÜNÜN SORUSU: Koronavirüs tehdidine karşı çocuk hakları temelinde neler yapılmalı?

FİSA Çocuk Hakları Merkezi, koronavirüs tehdidine karşı çocuk hakları temelinde yapılması gerekenleri paylaştı. Açıklamada tutukevi gibi kurumlarda kalan çocukların tahliye edilmesi istendi.

GÜNÜN SORUSU: Kadın ölümlerine ilişkin neden etkin çalışma yürütmediniz?

HDP’li Meral Danış Beştaş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a, ‘Kadın ölümlerine ilişkin neden etkin çalışma yürütmediniz?’ diye sordu.

GÜNÜN SORUSU: Kadın istihdamı sorunu nasıl çözülür?

Türkiye’de 10 kadından sadece 3’ü istihdam ediliyor. 2018 yılında kadın istihdamı erkek istihdamına oranla daha hızlı düşüş gösterdi. Peki kadın istihdamındaki bu sorun nasıl çözülebilir?

GÜNÜN SORUSU: Östrojen nedir?

İpek Bağrıaçık, kadınlık hormonu olan östrojen hormonunu anlatıyor. Biraz şiiir, biraz geyik, bolcana da bilgi...

GÜNÜN SORUSU: Kadınlar ne istiyor?

Kadınlara sorduk, ‘8 Mart yaklaşıyor. Kadınlar ne istiyor’ diye... Kadınlar taleplerini tek tek sıraladı. Taleplerinin hiçbiri imkansız değil, siz ne istiyorsunuz peki?

GÜNÜN SORUSU: Kadınların siyasete katılımı neden önemli?

31 Mart yerel seçim adaylarında kadınların adaylık oranı oldukça düşük. Peki kadın bakışlı politikaya sahip kadın adayların olması neden önemli? İşte yanıtı:

GÜNÜN SORUSU: Güzin abla sen şimdi bu suçun parçası olmadın mı?

Geçtiğimiz günlerde ‘Güzin Abla tecavüz suçuna ortak oluyor’ başlıklı içeriğimize dair bir okuyucumuz Ekmek ve Gül aracılığıyla Güzin ablaya sorularını yöneltti.

GÜNÜN SORUSU: Babalar Günü'nde tava reklamı gören var mı?

Anneler Günü'nde tüm kadınlara annelik rolü yükleyen, tencere, tava reklamlarından gına getiren o reklamları babalar gününde göremedik...

GÜNÜN SORUSU: Nasıl bir dünyada yaşamak istersiniz

Kadınlara sorduk: Nasıl bir dünyada yaşamak istiyorsunuz. İşte kadınların verdikleri cevaplar...

GÜNÜN SORUSU: Özgürlük nedir?

Sokağa çıktık ve kadınlara sorduk: Sizce özgürlük nedir?

GÜNÜN SORUSU: Vardiyalı çalışan kadın işçiler soruyor

Vardiyalı çalışan kadınların en büyük dertlerinden biri ev ve çocuk bakımı... Tuzla'dan bir işçinin haklı ve sitemkar sorusu da şu; 'Çocuk bakımı ve evden neden sadece kadınlar sorumlu?'

GÜNÜN SORUSU: Kadınlar ne ister?

Bu soruya bu kez kadınlar yanıt veriyor. Kadın olmak, kendimiz olmak istiyoruz.

GÜNÜN SORUSU: Helin cinayetinin takipçisi olacak mısınız?

Pendik’te okul çıkışında öldürülen Helin Palandöken meclis gündemine taşındı. Dilek Öcalan Helin’in öldürülmesini hatırlatarak kadın cinayetleri konusunda Aile Bakanlığının çalışmalarını sordu.

GÜNÜN SORUSU: Kocamın tecavüzüne katlanmalı mıyım?

Kocam istemediğim halde benimle cinsel ilişki kurmaya çalışıyor. Zor kullanıyor. Tecavüze uğradığımı bile düşünüyorum. Kocam olduğu için buna katlanmalı mıyım?

GÜNÜN SORUSU: Kadına yönelik şiddetin kaynağında ne yatıyor?

Erkek şiddetine maruz kalan birçok kadın kabahati kendisinde arıyor. Ancak gelin görün ki şiddetin kaynağı ne giyilen kıyafet, ne söylenen söz, ne de pişmemiş yemek...

GÜNÜN SORUSU: Çocuğunuzun cinsel yönelimi farklı olsa ne yapardınız?

Kadınlara sorduk! Çocuğunuzun cinsel yönelimi farklı olsa ne tepki verirdiniz? Kadınlar birbirinden farklı cevaplar verdi, hastalık gören de kabul eden de... Peki, siz olsanız ne tepki verirdiniz?

GÜNÜN SORUSU: Var mı doğum borçlanması için dava açacak?

Kadınlara da sigorta girişinden önceki doğumlar için borçlanma hakkı tanınmalı; kadınların emeklilik hakkı önündeki tüm engeller kaldırılmalı diyorsan...