GÜNÜN SORUSU: Var mı doğum borçlanması için dava açacak?
Kadınlara da sigorta girişinden önceki doğumlar için borçlanma hakkı tanınmalı; kadınların emeklilik hakkı önündeki tüm engeller kaldırılmalı diyorsan...

Günün Sorusunu Haklarımız Var bölümümüz için hazırladığımız Kadınların Emeklilik Hakkı ve Doğum Borçlanması dosyasının bugün okuyacağınız son yazısından aldık.

Mesele şu;
Kadınların doğum borçlanması hakkı var; erkeklerin ise askerlik borçlanması hakkı. Ancak erkekler, sigorta girişinden önce yaptıkları askerlik için borçlanma hakkına sahip. Kadınlar ise sigorta girişinden önce yaptıkları doğum için borçlanamıyor. Erkekler, askerlik borçlanması yapıp, sigorta giriş tarihlerini askere gidiş tarihine çekip, emeklilik koşullarını düşürebiliyor. Ancak kadınlar sigorta girişi öncesindeki doğumlar için borçlanamadığı için bunu yapamıyor.

Eğer kadınlara da sigortalılık önceki doğum için borçlanma hakkı verilse, kadınların sigorta giriş tarihi ilk doğumlarını yaptıkları tarihe çekilecek. Böylece yüz binlerce kadının emekli olma koşulları düşecek. Çok sayıda kadın doğum borçlanması yoluyla derhal emekli olabilecek!

Bu konuda kamuoyu oluşturmak, yasal düzenleme yapılması için mücadele etmek ve emsal yargı süreçleri başlatmak acil bir ihtiyaç olarak görünüyor… Ne dersiniz, açmalı mı emsal olacak bir dava? Belki aranızda 'ben varım' diyenler vardır? Hadi, paylaşın fikrinizi... Şuraya bir tık tık

İlgili haberler
Avukatınız Cevaplıyor: Ücretli doğum izni hakkı...

Bir kadın işçinin sorusu: "Çalıştığım fabrikada işe başladıktan kısa bir süre sonra hamile olduğumu...

Madde madde anayasa değişikliği: Hülya Gülbahar an...

Avukat Hülya Gülbahar anayasa değişikliği maddelerini kadınlar açısından yorumluyor. Referanduma az...

Dersim'de kadınlar referandumu konuşuyor

Referanduma sayılı günler kaldı. Birçok yerde kadınlar anayasa değişikliğini tartışmaya devam ediyor...