eşitsizlik

Kadınları hedef alan İmam Halil Konakçı'ya yargıdan "ifade özgürlüğü" kararı

“Kadın erkek eşitliği tamamen yalan. Namazını kıldırt hanımına, başını örttür. Sokaklar kasap dükkanı gibi. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor” diyen imam hakkındaki şikayet işleme konulmadı.

Neco Usta’dan Sisa’ya, çalışabilmek için kadın olduklarını saklayan kadınlar

Masterchef yarışmasında hikayesini öğrendiğimiz Neco Usta gibi, var olabilmek için kadın olduğunu gizlemek zorunda kalan kadınların hikayelerine bakalım…

İrlandalı Başkomiser Gibson aynı bizim gibi

Çok sık sorgulanıyor Gibson amirleri tarafından, işini yapıp yapmadığı tartışılıyor. Ama kendi amiri bu görevi yürütebilme yetenekleri olmadığı açık olmasına karşın o kadar sorun yaşamıyor.

Almanya'da kadınlar 2020'de neler yaşadı?

Almanya’da da kadınlar açısından da 2020 yılını koronavirüs ve pandemiye bağlı yaptırımlar belirledi. Ancak koşullar pandemi öncesi de çok parlak değildi.

Türkiye'de ücret ve gelirlerde cinsiyet eşitsizliği büyüyor

DİSK-AR raporuna göre Türkiye’de ücretli kadın ve erkekler arasındaki gelir eşitsizliği büyüyor. Rapora göre işçi kadın ve erkekler arasında ücret farkı yüzde 20,7’ye yükseldi.

GÜNÜN DİKKATİ: Kadın sağlık çalışanları erkekler için tasarlanmış koruyucu ekipmanla çalışırken zorlanıyor

Sağlık çalışanı kadınlar koronavirüs salgını döneminde beden ölçülerine uymayan koruyucu ekipmanla çalışmanın zorluklarını anlatıyor

Eşitsizlikle çizilen yeri yerle bir ettik, KADEM’e dert ettik, oh olsun!

Sosyal medyada, kadınların kendilerine söylenen ayrımcı, cinsiyetçi, aşağılayıcı sözleri yerle bir ettiği #erkekyerinibilsin mesajları çoğaldıkça çoğaldı. Bu tersine çevirme KADEM’e dert oldu.

ODTÜ’de 8 Mart’a doğru: Taleplerini enstrümanla anlatıyorlar

ODTÜ'de kadın öğrenciler, kampüste şiddete, tacize ve eşitsizliğe karşı yapacakları 8 Mart Gece Yürüyüşüne çağrı yapmak için keman dinletisi ve sergi açtılar.

GÜNÜN DİKKATİ: En yoksul ailelerdeki 3 kız çocuğundan biri hiç okula gitmedi

UNICEF tarafından hazırlanan eğitim raporu acı tabloyu gözler önüne serdi: Yoksul ailelerde yaşayan ergen yaşlardaki her 3 kız çocuğundan biri şimdiye kadar hiç okula gitmediği.

Tarım işçisi kadınlar: Erkeklerle aynı işi yapıyoruz ama ücretimiz daha az

Siirt’te fıstık hasadında çalışan kadınlara 75, erkeklere 120 TL veriliyor. Kadınlar ücret eşitsizliğine tepkili: ‘Erkeklerle aynı işi yapıyoruz ama ücretimiz daha az!’

GÜNÜN DİKKATİ: Eğer ev işleri tek bir şirket tarafından yapılsaydı...

Oxfam International’ın yayınladığı 2019 ‘Küresel Eşitsizlikler Raporu’na göre; dünyada ücretsiz ev işleri tek bir şirket tarafından yapılsaydı, bu şirketin yıllık cirosu 10 trilyon dolara ulaşırdı.

Türkiye, cinsiyet eşitsizliğinde 149 ülke arasında 130. sırada

Türkiye’de cinsiyet eşitsizliği gittikçe derinleşiyor. Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu sıralamasında 2006’da 105. sırada yer alan Türkiye 2018’de 130. sıraya geriledi.

GÜNÜN DİKKATİ: Kadınlar, erkeklerden yüzde 20 daha az kazanıyor

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO), son yayımladığı Küresel Ücretler Raporu’na göre, dünyadaki kadınların erkeklere göre yüzde 20 az daha kazanıyor.

Bu bedeli biz ödemeyeceğiz!

Ve fakat iktidarın baskısıyla yarattığı her sessizlikten, kendi çürümesinin sesi yükselir oldu... Krizin bedelini krizi kim çıkardıysa o ödesin. Biz ödemiyoruz!

Borçlar artınca kaynanamla evi birleştirdik, sonra...

Kaynanam da öyle kolay bir insan değil, ama ne yapayım, susup oturacaktık. Bin bir emekle kurduğumuz evi kapattık, eşyaları bir depoya kilitledik. Kaynanamın gösterdiği bir odaya yerleştik.

14 Şubat’ta kadınlar sokakta!

Kadınlar, kadın dayanışması için 14 Şubatta sokakta: Alınan hediyeler, verilen sözler, şaşaalı kutlamalarla değil; dayanışmayla, özgürlüklerle, eşitlikle biz çoğalıyoruz.

Yolsuzluk yapanlar bizden fedakarlık bekliyorlar

Evin tüm yükü omuzlarımda ve bu şartlarda 1400 lira ile geçinmemizi bekleniyor. Kendileri en lüks otomobillere binip, yolsuzluk yaparken üstelik. Aylardır evimize et girmedi. Buna yaşamak mı denir?

Sırtlanacağımız tek şey özlemini duyduğumuz dünya olacak

Cumhurbaşkanı “2019’u kadınlar sırtlayacak” diyor. Sırtlayacağımız, kurmak için omuz vereceğimiz bir dünya var elbette. Ama“mahdumlar” gemileri daha rahat yüzdürsün diye değil.

GÜNÜN FARKLILIKLARI: Doğum çantaları

Dünyanın başka başka yerlerinden hamile kadınların doğum çantalarına koydukları şeylerin farklılığı koca bir eşitsizliği gözler önüne seriyor.

Kadın ve çocukların aleyhine bir adım: Arabuluculuk

Adalet Bakanlığının açıklamasıyla tekrar gündeme gelen ‘boşanmalarda arabulucuk’ düzenlemesinin kadınlar için nasıl sonuçlar doğuracağını Av. Selin Nakıpoğlu anlattı.