DOSYA: Kadınların emeklilik hakkı ve doğum borçlanması (3)
Erkekler, sigorta girişinden önce yaptıkları askerlik için borçlanma hakkına sahip. Kadınlar ise sigorta girişinden önce yaptıkları doğum için borçlanamıyor. Bu, adaletsizlik değil de ne?

Dosyamızın ilk bölümünde emekli olmak için gereken yaşı dolduran ama prim gün sayısını dolduramayan kadınların nasıl doğum borçlanması yapabileceğini Ayşe’nin örneği ile anlatmıştık.

İkinci bölümde ise ‘Doğum borçlanmasının koşulları ne? Doğum borçlanması başvurusu nereye yapılır? Doğum borçlanması için yapılacak ödeme tutarı nedir? Emekli aylığı hemen bağlanır mı?’ sorularına yanıt vermiş ve Fatma’yı emekli etmiştik.

Dosyamızın bu bölümünde ise kadınların karşı karşıya kaldığı büyük adaletsizliği anlatacağız

BÜYÜK BİR ADALETSİZLİK!
Kadınların doğum borçlanması hakkı var; erkeklerin ise askerlik borçlanması hakkı. Ancak erkekler, sigorta girişinden önce yaptıkları askerlik için borçlanma hakkına sahip. Kadınlar ise sigorta girişinden önce yaptıkları doğum için borçlanamıyor. Erkekler, askerlik borçlanması yapıp, sigorta giriş tarihlerini askere gidiş tarihine çekip, emeklilik koşullarını düşürebiliyor. Ancak kadınlar sigorta girişi öncesindeki doğumlar için borçlanamadığı için bunu yapamıyor.
Yaklaşık 25-30 yıl önce ilk kez anne olma yaşı bugüne göre çok daha düşük olduğu için milyonlarca kadın, ilk doğumlarını sigortalı olmadan önce yaptı. Hepimizin bildiği üzere son yıllarda emekli olma koşulları ağırlaştırıldı. Emeklilik için gereken prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş artırıldı. Eğer kadınlara da sigortalılık önceki doğum için borçlanma hakkı verilse, kadınların sigorta giriş tarihi ilk doğumlarını yaptıkları tarihe çekilecek. Böylece yüz binlerce kadının emekli olma koşulları düşecek. Çok sayıda kadın doğum borçlanması yoluyla derhal emekli olabilecek!
Tanışma fırsatı bulduğum bir kadının hikâyesini anlatayım. Evlenmiş, iki çocuğu olmuş, eşinden şiddet görmüş, boşanmış. Çocuklarına bakabilmek için 35 yaşından sonra apartman görevliliği yapmaya başlamış. Ancak ilk sigorta girişi 1999 sonrası olduğu için emeklilik koşulları da yüksek. Emekli olmasına daha yıllar var. Doğumlarını sigorta girişinden önce yaptığı için doğum borçlanması yapamıyor. Sağlık koşulları elvermediği halde her gün koca bir apartmanın tüm işlerini yapıyor. Eğer sigorta girişi öncesindeki doğumları için borçlanma hakkı olsa yarın emekli olabilir ama ne yazık ki olamıyor…
Sonuç olarak,

Kadınlara bu hakkın verilmemesi, Anayasa’daki eşitlik ilkesine aykırıdır. Hukuka, akla, mantığa ve vicdana aykırıdır. Kadınlara da sigorta girişinden önceki doğumlar için borçlanma hakkı tanınmalı; kadınların emeklilik hakkı önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır!


Bu konuda kamuoyu oluşturmak, yasal düzenleme yapılması için mücadele etmek ve emsal yargı süreçleri başlatmak acil bir ihtiyaç olarak görünüyor…

Ne dersiniz, açmalı mı emsal olacak bir dava? Belki aranızda 'ben varım' diyenler vardır? Hadi, paylaşın fikrinizi... Şuraya bir tık tık
İlgili haberler
Kreş hakkı ve Anayasa değişikliği

Patronların kreş açma zorunluluğu kağıt üstünde. Gözümüzün arkada kalmayacağı kreşler ateş pahası.

DOSYA: Kadınların emeklilik hakkı ve doğum borçlan...

Doğum borçlanması yine gündemde... Emekli olmak için gereken yaşı doldurdunuz. Ama prim gün sayısını...

DOSYA: Kadınların emeklilik hakkı ve doğum borçlan...

Doğum borçlanmasının koşulları ne? Doğum borçlanması başvurusu nereye yapılır? Doğum borçlanması içi...