GÜNÜN ÖNERİSİ: Kadın mücadelesini merkezine alan kitaplar...
Sayfalarca basılan kitap eklerinde en fazla kaç tane kadın kitabı gördük? Dolu dolusu var buyurun...

Kadın ekleri kitap önerileriyle dolu ama buralarda kadınların yaşam mücadelelerini anlatan kitapları ne yazık ki dolu dolu göremedik... Biz de sizin için kitap fuarını dolaşırken kadın odaklı, toplumsal cinsiyet duyarlı, kadın mücadelesini ve çocuk haklarını merkezine alan kitapları derledik...

BİR KADIN İŞÇİNİN GENÇLİĞİ - Adelheid Popp
Kendisi değiştikçe, çevresindekileri de değiştirebileceğine güvenen bir militanın yapabileceklerinin sınırı yoktur. Bu kitap, nasıl yaşamamız ve savaşmamız gerektiğini gösteren güzel bir örnek.
Yayınevi: Kor kitap
AyrıntılarKAMÇILANMA MESAFESİ - Zeynep Uzunbay
Kitap, 13 öyküden oluşuyor. İşçi, köylü, emekçi, göçmen, hayatın zorluklarına göğüs geren kadınların, direniş ve dayanışma dolu öyküleri. Zeynep Uzunbay’ın kitabındaki kadın kahramanlar ahlamayan vahlamayan, çıkış yolu üretme gayretinden vazgeçmeyen; ‘Çatlak’ şiirindeki ifadesiyle ‘açanı solana takan kadınlar’ dirayetli kadınlar...
Yayınevi: Manos yayınları
AyrıntılarKÜRT SİYASETİNİN MOR RENGİ - Gülten Kışanak
Kadınların bir kere ayağa kalktığında asla yeniden kendisine uygun görülen yere oturmadığını, içeride veya dışarıda, hep aynı azim ve kararlılıkla durduğuna onur duyarak tanık olduğumuz bir kitap Kürt siyasetinin mor rengi... Yerel ve genel siyasette görev almış, şimdi cezaevinde olan kadınların, deneyimlerini aktardıkları Kürt Siyasetinin Mor Rengi Dipnot Yayınları etiketiyle yayımlandı.
Yayınevi: Dipnot yayınları
AyrıntılarYAKINDAN GEÇEN MÜLTECİ ÖYKÜLER - Derleyen: Handan Gökçek
Kadın yazarlar ‘Yakından Geçen Mülteci Öyküler’ kitabında ‘mülteci olma’yı kaleme aldı. 20 öyküde yersiz yurtsuz kalan ‘ötekiler’ anlatılıyor.
Yayınevi: Yakın
AyrıntılarTÜRK SAFO’SU MİHRİ HATUN - Sennuz Sezer
Osmanlı döneminin bilinen ilk kadın divan şairidir Mihrî Hatun. Şiirdeki ustalığı, cesareti, içtenliği ile dikkat çekmiş, döneminin usta divan şairleri ile atışmaktan geri durmamış bir kadın ozan. Ve onun mücadele hikayesi...
Yayınevi: Kor kitap
Ayrıntılar


LYNN MARGULİS - İSYANKÂR BİLİMCİNİN YAŞAMI VE MİRASI - Derleyen: Dorian Sagan
Lynn Margulis, ökaryotik hücrenin ilkel prokaryotik hücrelerin ortakyaşar birliği olmasına ilişkin kuramıyla 20. yüzyıl evrim biyolojisinin en büyük başarılarından birine imza atmış ve hücre evrimi anlayışımızı kökten değiştirmiştir.
Şiir çevirileri yapan, politikaya söyleyecek sözü olan, doğa bilimine yön veren, yeni teori ve önermelere imza atan bir bilim kadını; Lynn Margulis. Bilimci değil, tam hizmet veren entelektüel adeta!
Yayınevi: Ginko Bilim
AyrıntılarEZMİRA - Yaprak Damla Yıldırım
Kadının bedeninden çıkıp sözcüklere dökülen bir dildir Ezmira... Konuşan, düşünen, sorgulayan, yaratan bir dil. Tüm bu özellikleri okura da taşıyabilen...
Yayınevi: Manos yayınları
AyrıntılarTOPLUMSAL CİNSİYETİN ANAHTAR KAVRAMLARI: CİNSELLİK, ŞİDDET, EMEK - Ebru Pektaş
Ebru Pektaş’ın İleri Kitaplığından çıkan ‘Toplumsal Cinsiyetin Anahtar Kavramları: Cinsellik, Şiddet, Emek’ kitabı toplumsal cinsiyet alanına dair anahtar niteliği taşıdığı düşünülen, güncel pek çok olayda da tartışmak durumunda kaldığımız kavramlara yer veriyor.
Yayınevi: İleri kitaplığı
AyrıntılarNE OLMUŞ GÜLDÜYSEK (Evrim Alataş Kitabı) - Burcu Karakaş
Yaşamı mücadele içinde geçen Gazeteci Evrim Alataş yakalandığı kanser hastalığına karşı da mücadele etmişti. 2010 yılında aramızdan ayrılan Alataş’ı Gazeteci Burcu Karakaş kaleme aldı.
Yayınevi: Ayizi kitap
AyrıntılarİSTANBUL'DA BEKÂR KADIN OLMAK - Ceren Lordoğlu
‘Akşam eve döneceğimiz saate göre rota belirlemek, evden çıkarken nereden geçeceğimize göre kıyafet seçmek, bir de pek görünür olmayan konular…’ Ceren Lordoğlu kadınlar için İstanbul’u yaşamı yazdı.
Yayınevi: İletişim yayınları
AyrıntılarBİR KADIN GREVİ, SERBEST BÖLGE’DE KADIN OLMAK - Feryal Saygılıgil
Novamed’li kadınların bir yılı aşkın süren hak arama mücadelesi kitap oldu. Çalışma koşullarına karşı 83 kadının başlattığı direnişi, Feryal Saygılıgil kaleme aldı.
Yayınevi: Güldünya yayınları
AyrıntılarGÜLSÜN, AGAVNİ, ZİLHA - Tomris Alpay
Tomris Alpay, 1950’li yıllar İstanbul’undan kadın hikâyeleri anlatıyor bize. Gülsün’ün, Agavni’nin, Zilha’nın, Nurhayat’ın, Eleni’nin… Üzerinden sürgünler, yangınlar, aşklar, özlemler geçen hayatlar.
Yayınevi: Ayizi kitap
AyrıntılarÖNCÜ KADINLAR - Mary & Bryan Talbot
26 Ağustos 1920’de Amerika’da kadınlar ilk kez oy kullandı. Kadınların oy hakkı mücadelesini konu alan grafik roman ‘Öncü Kadınlar’ bu amansız savaşı sinematografik bir akışla anlatıyor.
Yayınevi: Desen Yayınları
AyrıntılarMEVSİM YAS - Mehtap Ceyran
1990’lı yıllarda Batman’da birbiri ardına işlenen Hizbullah cinayetleri, dönemin politik atmosferi ve bu karanlık günlerde birbiri ardına intihar eden genç kadınlar... Batman’ın arka mahallelerinden birinde başlayan, yolları bu şiddet sarmalında bir şekilde birbiriyle kesişen kadınların gözünden, Kürt coğrafyasında bir dönemin tanıklığı Mevsim Yas.
Yayınevi: Sel yayınları
AyrıntılarKARDEŞİNİ DOĞURMAK - Büşra Sanay
Büşra Sanay, Türkiye’nin çok az gündeme gelen, gündeme geldikçe de üzerinin kapatılması için çabalanan bir sorununu, ensesti “deşiyor.
Yayınevi: Doğan kitap
AyrıntılarÇALINAN HAYATLAR - BOKO HARAM VE AFRİKA’NIN KALBİNDEKİ TERÖR -Wolfgang Bauer
Alman gazeteci Wolfgang Bauer 2015 yılında, aslında “bir beyaz olarak” kendisi için oldukça tehlikeli bir araştırmaya girişti. Boko Haram tarafından kaçırılan ve sonra tesadüfen onun elinden kaçabilen bazı kadınlarla görüşmeler yaptı ve bu görüşmeleri kitaplaştırdı Bauer. Kitap, ‘Çalınan Hayatlar - Boko Haram ve Afrika’nın Kalbindeki Terör’ ismiyle, Kor Kitap tarafından Türkçe’ye kazandırıldı.
Yayınevi: Kor kitap
AyrıntılarAİLENİN KARANLIK YÜZÜ: ENSEST - Alanur Çavlin, Filiz Kardam, Hanife Aliefendioğlu
Ailenin Karanlık Yüzü: Ensest kitabı, “derin aile”yi sorguluyor ve onun en karanlık yüzlerinden biriyle yüzleşmeye çağırıyor. Aileyi “kutsal, tertemiz, mahrem ve dokunulmaz bir alan olarak değil, tam tersi yakından bakılması ve içinin açılması gereken bir kurum olarak” ele alıyor.
Yayınevi: Metis yayınları
AyrıntılarKAYITDIŞI EKONOMİDE ÖRGÜTLENEN KADINLAR: ZAYIFLARIN SİLAHLARI VE ÖTESİ - Çeviren: Fulya Alikoç
‘Kayıtdışı Ekonomide Örgütlenen Kadınlar: Zayıfların Silahları ve Ötesi’ kitabının bir tarafında Hindistan’ın Uttarakhand dağ köylerinden kadınların, örgütlenmek için hayatlarında ilk kez köylerinden öte seyahate çıktığı, diğer bir tarafında ise yolların sonunda cehennem gibi sömürü düzeninin tam ortasına düşen göçmenlere uzanan hikayeleri var.
Yayınevi: Kor kitap
AyrıntılarGÖZYAŞI KONAĞI - Şebnem İşigüzel
19. yüzyıl Türkiyesi’nde kaderine başkaldıran bir kadının hikayesi Gözyaşı Konağı, çaresiz ama umut dolu. 1876’da İstanbul’da geçiyor. Gayrimeşru bebeğini doğurmak üzere evin kadınlar bir ton sopa yedikten sonra evin erkeklerinden habersiz, kimselerin olmadığı, gözlerden, erkeklerden uzak adaya gönderilir daha 18 yaşında gencecik kadın. Ama bu sır öyle adanın dört tarafındaki büyük denizlere dahi sığabilecek bir sır değildir.
Yayınevi: İletişim yayınları
Ayrıntılar

İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Annelik mi, kadınlık mı?

Badinter, 'Kadınlık mı, annelik mi' sorusunun kadınlar için nasıl tehditler içerdiğini anlatıyor: Bu...

GÜNÜN KİTABI: Bu senin bildiğin peri masallarından...

Kurbağa öpmekle ve kurbağaların dönüştüğü prenslerle derdi olan, her yaştan kızın ilgisini çekebilec...

GÜNÜN KİTABI: Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Ölesiye seven bir kadın ve sadece anı yaşayan, sevmeyen, hatırlamayan bir erkeğin, tanınmış bir yaza...