GÜNÜN KİTABI: İstanbul'da Bekâr Kadın Olmak
‘Akşam eve döneceğimiz saate göre rota belirlemek, evden çıkarken nereden geçeceğimize göre kıyafet seçmek, bir de pek görünür olmayan konular…’ Ceren Lordoğlu kadınlar için İstanbul’u yaşamı yazdı.

İletişim Yayınları’nda çıkan, Ceren Lordoğlu'nun "İstanbul'da Bekâr Kadın Olmak" kitabı İstanbul'un sınıfsal ve kültürel olarak farklı konumdaki semtlerinde yalnız yaşayan kadınların, bununla nasıl baş ettiğini gözler önüne seriyor.

“Akşam eve döneceğimiz saate göre rota belirlemek, evden çıkarken şehrin nerelerinden geçeceğimize göre kıyafet seçmek gibi gündelik hayatımıza dair ayrıntılar yanında bir de pek görünür olmayan konular var: ekonomik imkânlarımız dolayısıyla seçme imkânımız varsa, şehrin neresinde oturmak daha güvenli ve rahat? Mahalle hayatı, çocuğu olan bekâr bir kadın için siteye göre daha mı güvenli? Yaşadığımız yerde çevremizle kuracağımız ilişkilerin sınırları olmalı mı? Erkek arkadaşlarımızın eve girip çıkması sorun olur mu? Ailemizin ya da arkadaşlarımızın oturduğu mahallede yaşamak, kolaylaştırıcı olabilir mi?”

İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Annelik mi, kadınlık mı?

Badinter, 'Kadınlık mı, annelik mi' sorusunun kadınlar için nasıl tehditler içerdiğini anlatıyor: Bu...

GÜNÜN KİTABI: Kadınlar

Sömürgecilere, diktatörlere ve maçolara karşı direnişin öncüsü kadınları anlatıyor ‘Kadınlar’ kitabı...

GÜNÜN KİTABI: Ne Olmuş Güldüysek (Evrim Alataş Kit...

Yaşamı mücadele içinde geçen Gazeteci Evrim Alataş yakalandığı kanser hastalığına karşı da mücadele...