Kısmiye geçiş hakkı engellenen işçi 6 iş günü içinde haklı fesih yapabilir
Analık izni sonrası kısmi süreli çalışmaya geçiş başvurusu haksız biçimde reddedilen işçi 6 iş günü içinde haklı fesih hakkını kullanıp kıdem tazminatı talep edebilir.
Okurumuzun Sorusu:

Merhaba. 22 aylık bir bebeğimiz var. Kendim bir bankada çalışıyorum. Eşim kendi ofisinde mimarlık yapmakta. Babası olarak eşim tam süreli çalıştığı için kısmi süreli çalışma talebinde bulundum fakat talebim şube müdürlüğü tarafından reddedildi. Ben de iş akdimi tek tarafı feshedeceğim. Fakat derhal fesih hakkı mı yoksa ihbar süreli fesih mi o konuda kararsız kaldım ve size danışmak istedim. Ayrıca çoğu kişinin bilmediği bu hakkı sayenizde öğrenmiştim. Onun için de ailemiz ve mağdur olan bireyler adına teşekkür ederim.

Okurumuz da eşi de tam süreli çalışıyor. Analık izni sonrası kısmi süreli çalışmaya geçiş hakkı için gereken iki eşin de çalışması koşulu mevcut. Altını çizelim, eşlerden birinin işçi, kendi hesabına çalışan ya da işveren olması fark etmiyor. Önemli olan eşin çalışıyor olması.

Okurumuz bankacı. Okurumuzun çalıştığı sektör ve yaptığı iş, kısmi süreli çalışmaya geçişte işverenin onayını gerektiren iş ve sektörler arasında yer almıyor. Dolayısıyla tüm koşulları sağlayan okurumuzun başvurusunu işverenin reddetme yetkisi yok. Ancak işveren yasa ve yönetmeliğe aykırı biçimde okurumuzun başvurusunu reddetmiş.

Daha önceki bir yanıtımızda detayları ile incelediğimiz üzere “kısmi süreli çalışma talebinin haksız reddi haklı fesih hakkını doğurur.” Bu hak okurumuz için de söz konusu.

İş Yasası’nın 24. maddesinde düzenlenen “haklı nedenle derhal fesih” hakkı adından da anlaşılacağı gibi derhal kullanılan ve ihbar süresi kadar önce haber vermeyi gerektirmeyen bir hak. Okurumuz başvurusunun reddini takip eden 6 iş günü içinde haklı nedenle derhal fesih hakkını kullanıp, iş sözleşmesini derhal sona erdirebilir, kıdem tazminatı ve diğer haklarını talep edebilir.

Eğer okurumuz 6 iş günlük süreyi geçirmişse, okurumuz çalıştığı bankanın genel merkezine itiraz dilekçesi verip, genel merkez tarafından da başvurunun reddi halinde, bu ret kararının kendisine tebliğini takip eden 6 iş günü içinde derhal fesih hakkını kullanabilir.


İlgili haberler
Kısmi süreli çalışma hakkı ihlal edilen işçi haklı...

İşçinin yasal koşulları sağlamasına rağmen, işveren işçinin kısmi süreli çalışma hakkını kullanmasın...

İş değişikliği kısmi süreli çalışmaya geçiş hakkın...

Doğum yaptıktan sonra iş değişikliği yapan kadın işçi, tam zamanlı çalışan olarak yeni girdiği işind...

Kısmi süreliye geçtiği için aleyhine değişiklik ya...

Kadın işçinin sırf kısmi süreli çalışmaya geçtiği için görev yerinin, iş, unvan veya pozisyonun işçi...