İşsiz kaldıktan sonra 100 gün daha sağlık hakkından yararlanmak mümkün
İşsiz kalan işçi, son 1 yıl içinde 90 gün veya daha fazla primi varsa, işsiz kaldığı tarihten itibaren 100 gün daha prim ödemeden sağlık hakkından yararlanabilir.
Okurumuzun sorusu:

2017’nin sonunda işsiz kaldım. 2017’de sigortam tam yattı. Sağlık hakkından ne kadar daha yararlanabilirim?

Öncelikle genel kurala bir bakalım. Genel kural, işçinin sigortalılığın sona erdiği tarihten önceki son 1 yıl içinde kaç gün priminin yattığına göre değişiklik gösteriyor. Bu kuralın uygulamasında kadın-erkek farkı bulunmuyor:

a) İşçinin son 1 yılda 30 günden az primi varsa, işçi zaten henüz Genel Sağlık Sigortasından (GSS) yararlanmaya hak kazanamamıştır. Dolayısıyla işçi, sigortası sona erdikten (işsiz kaldıktan) sonra da kendiliğinden GSS’den yararlanamaz.

b) işçinin son 1 yılda 30 ila 90 gün arası primi varsa, işçi sigortasının sona erdiği tarihten itibaren 10 gün daha cebinden prim ödemeden GSS’den yararlanır.

c) işçinin son 1 yılda 90 gün veya daha fazla primi varsa* ,10 günlük süreye 90 gün daha eklenir ve işçi 100 gün daha cebinden prim ödemeden GSS’den yararlanır.

d) işçi işsizlik sigortasından yararlanıyorsa, işçinin işsizlik sigortasından yararlandığı süre boyunca GSS primini İş-Kur öder ve işçi GSS’den yararlanır.

Son 1 yılda 90 gün primi olduğu için, okurumuz, 100 gün daha, yani 11 Nisan 2018 tarihine kadar yeniden sigortalı çalışmaya başlamasa bile ve cebinden prim ödemeden GSS’den yani sağlıktan hakkından yararlanabilecektir.

Bu sürenin sonunda ne olacağı ise farklılık gösteriyor. İlerleyen günlerde bu konuyu da detaylarıyla ele alırız.

* Bu durumda son bir yıl, işten çıkarılma tarihinden önceki 1 yıl değil, bu tarihin üzerine 10 gün konulduktan sonra geriye doğru bir yıldır.


İlgili haberler
İşsizliğin sorumlusu kadınlar ve gençler değil, si...

‘Aklınıza niye işsizlik çift hanede sorusu gelebilir. 9.2 milyon yeni istihdama rağmen kadın ve genç...

400 TL kreş yardımı yok, 53 TL vergi indirimi var!

İŞ-KUR Genel Müdür Vekili, “Çalışan anneye 400 TL kreş yardımı” dedi ama torba yasada böyle bir hak...

Evlilik nedeniyle tazminat alan işçi yeniden çalış...

Evlilik nedeniyle kıdem tazminatını alarak işten ayrılan kadın işçi, başka bir işte çalışabilir. İşv...