İlave tediye için ayrıca yazıya gerek yok!
Kadroya geçirilen işçilere 8 Haziran’da 13 günlük ücretleri tutarında ilave tediye ödenmesi yasal zorunluluktur. Maliye’den yazı gelmesine gerek yok.

Okurumuzun sorusu:
Kadroya geçtik ama kurumumuzda “ilave tediye için Maliye’den yazı bekliyoruz” diyorlar. Ödeme için yazı gerekiyor mu?

Daha önceki bir yanıtımızda ilave tediye ile ilgili merak edilenleri detaylarıyla ele almıştık. Okumak için TIKLAYIN.

Bu yanıtımızda vurguladığımız üzere birinci ilave tediyenin 13 günlük ikinci parçasının, 8 Haziran 2018 tarihinde, kadroya geçirilen tüm işçilere ödenmesi yasal zorunluluktur. Bir değişikliğe gidilmediği sürece yerel yönetimlerde şirketlere geçirilen işçilere ilave tediye ödenmeyecektir. 

Kadroya geçirilen işçilere ilave tediye ödenmesi 6772 sayılı Kanundan doğan yasal bir zorunluluktur. Ödeme tarihi ise Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmiş olup, bu tarih kurumlarca değiştirilemez.

Kanundan doğan bir yükümlülüğün yerine getirilmesi için Maliye ya da başka bir Bakanlıktan kurumlara yazı gitmesine gerek yoktur. Böyle bir yazı gerektiğini iddia etmek hukuk bilmezlik, hak tanımazlık ve işgüzarlıktır.

Kurumlar, kadroya geçen işçilerin sigorta primlerini yatırmak için Maliye’den ya da SGK’dan yazı mı bekledi? Hayır! Çünkü sigorta primi yatırmak kanundan doğan bir yükümlülük. İlave tediye de aynen öyle! Hiçbir farkı yok.

8 Haziran’da ilave tediyeleri yatırılmayan işçiler, hiç vakit kaybetmeden kurumlarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na şikâyet edebilirler.

İşçinin ücret ve diğer yasal alacaklarını kasten ödememenin veya eksik ödemenin cezası işçi başına her ay için 191 TL’dir. Bakanlık tarafından yapılacak teftişte bu durum tespit edildiği takdirde kuruma idari para cezası kesilecektir.

Bu cezanın yani kamunun uğradığı zararın, ilave tediye ödemesini yapmayan kamu yöneticilerine rücu edilmesi de söz konusudur.

Öte yandan ilave tediyenin ödeme tarihinden itibaren 20 gün içinde ödenmemesi halinde işçiler İş Yasası’nın 34. maddesi uyarınca, 28 Haziran 2018 tarihinden itibaren iş görmekten kaçınma haklarını kullanıp, ödemeler yapılıncaya kadar çalışmama hakkına da sahiptir.

Gelecek hafta bayram. Yüz binlerce işçi bayram öncesi ilave tediyesini bekliyor. Olur da ödeme tarihinde yapılmazsa, bu ödemeleri yapmayanların eline, yüzüne, dizine dursun! Umarım şikâyet sonucu kurum ceza alır ve bu cezaları kendilerine rücu eder, işçinin hakkına girenler de bunu paşa paşa ödemek zorunda kalır.

İlgili haberler
Belediye şirketine geçen taşeron işçi ilave tediye...

Merkezi yönetimlerde kadroya geçen taşeron işçiler, ilave tediye alabilecek. Ancak belediye şirketle...

İlave tediye ayrı TİS ikramiyesi ayrı ödenir

Kadroya geçirilen işçilere hem ilave tediye hem 10 günlük ikramiye, şirketlere geçirilen işçilere sa...

İlave tediye 2.400 TL’nin çok daha altına düşebile...

“İlave tediye en az 2.400 TL” haberleri koca bir yalan. Kamuya geçirilen işçilere 2018’de ödenecek i...