Belediye şirketine geçen taşeron işçi ilave tediye alamayacak
Merkezi yönetimlerde kadroya geçen taşeron işçiler, ilave tediye alabilecek. Ancak belediye şirketlerine geçirilecek taşeron işçiler, yasa değişmediği sürece ilave tediye alamayacak.
Bir okurumuzun sorusu:

Ben belediyede taşeronda çalışıyorum. Eşim, bir bakanlıkta taşeron işçi olarak çalışıyor. Kadroya geçince ikimiz de ilave tediye alabilecek miyiz?

Merkezi yönetimlerde çalışan taşeron işçilerden kadroya geçişe hak kazananlar, kadrolu işçiliğe geçtikten sonra yılda 52 günlük ücret tutarında ilave tediye (ikramiye) alabilecek. Dolayısıyla okurumuzun eşi, diğer kadrolu işçiler gibi, ilave tediyeye hak kazanacak.

Ancak belediyelerin taşeronlarında çalışan işçilerin durumu farklı. Bu işçiler, hak kazandıkları takdirde, belediyelerin kadrosuna değil, belediye şirketlerine geçirilecekler. Yani belediyenin kadrolu işçisi değil, belediye şirketinin işçisi olacaklar.

Belediyelerin kadrolu işçileri ilave tediye alıyor. Ancak belediye şirketleri, ilave tediyelere ilişkin 6772 sayılı Kanun kapsamına giren bir devlet müessesi sayılmıyor, belediye şirketlerinde çalışan işçilere ilave tediye ödemesi yapılmıyor. Geçtiğimiz yıllarda açılan bazı davalarda, mahkemeler, belediye şirketlerinde çalışan işçilere de ilave tediye ödenmesi gerektiğine hükmetti. Bu kararlar Yargıtay tarafından da onandı. Böylece çok sayıda dava açıldı.

Dava sayısının artmasından ardından Yargıtay görüş değiştirdi. Yargıtay son kararlarında belediye şirketi işçilerine ilave tediye ödenmeyeceğine karar vererek, dava yolu ile ilave tediye almanın önünü de kapatmış oldu.

Sonuç olarak, yeni bir yasal düzenleme yapılmadığı (6772 sayılı Kanunda değişikliğe gidilmediği) sürece belediye şirketlerindeki mevcut işçiler ile belediye şirketlerine geçirilecek taşeron işçiler ilave tediye alamayacak. Bu nedenle okurumuz, belediye şirketi işçisi olacağı için ilave tediyeye hak kazanamayacak, ancak okurumuzun eşi ilave tediye alabilecek.İlgili haberler
Joker taşeron işçinin kadro hakkı vardır

Başvuruları reddedilen joker taşeron işçiler, muhakkak tespit komisyonuna (yerel yönetimlerde tespit...

İşe iade davam devam ederken 4-d kadrosuna geçebil...

Taşeron işçilerle ilgili düzenlemede yargı süreci devam eden işçiler belirsizliğe itildi. Ancak bu i...

400 TL kreş yardımı yok, 53 TL vergi indirimi var!

İŞ-KUR Genel Müdür Vekili, “Çalışan anneye 400 TL kreş yardımı” dedi ama torba yasada böyle bir hak...