Ekonomik güçlük tazminatın ödenmemesine gerekçe olamaz
İşyerinin ekonomik olarak güç durumda olması, hak kazanan işçiye kıdem tazminatı ödenmemesine gerekçe oluşturmaz. İflas veya kapanma halinde de tazminat alınabilir.
Okurumuzun sorusu:

Çalıştığım işyeri battı batacak söylentileriyle çalkalanıyor. Şimdi ben evlilik yoluyla kıdem tazminatımı almayı düşünüyorum. 11 yıldır çalışıyorum burada. Patronların bu tazminatı şirketin durumunu bahane ederek “ödemiyoruz” deme hakları var mıdır? Ya da olayı davaya taşıma hakları var mıdır?

Daha önce detaylarıyla incelediğimiz ve yanıtımızın sonunda da görebileceğiniz üzere kadın işçi evlendikten sonraki bir yıl içinde evlilik nedeniyle iş sözleşmesini sona erdirirse kıdem tazminatına hak kazanır.

İşçi –hangi nedenle olursa olsun- kıdem tazminatına hak kazandıysa, işveren kıdem tazminatını derhal ödemekle yükümlüdür. İşyerinin içinde bulunduğu ekonomik güçlük ya da başka herhangi bir gerekçe kıdem tazminatının ödenmemesine gerekçe teşkil etmez.

İşyeri iflas etse ya da kapansa (tasfiye edilse) bile kıdem tazminatı ödenmesi zorunluluğu devam eder.

Sonuç olarak okurumuz evlilik nedeniyle iş sözleşmesini sona erdirdikten sonra kıdem tazminatı ödenmediği takdirde, yasal zorunluluk gereği önce arabulucuya gidebilir. Arabulucuda anlaşma sağlanamazsa okurumuz dava yoluyla kıdem tazminatını talep edebilir. Yani işveren dava açamayacağı gibi okurumuz dava açabilir.

Bu sırada işyerinin kapanması ya da iflas etmesi halinde de, okurumuzun avukatı İcra İflas Kanunu veya Türk Ticaret Kanunu’nun ilgili hükümleri uyarınca okurumuzun kıdem tazminatının öncelikli alacak olarak ödenmesi için gerekli yasal süreçleri işletebilir.

Ancak yasal düzenlemelerin yetersizliği nedeniyle bu hallerde zaman zaman işçi alacaklarının tahsil edilemediği durumlar söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla işçi alacaklarını mutlak bir biçimde güvence altına alacak yeni bir düzenlemeye de ihtiyaç duyulmaktadır.

Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı hakkı ile ilgili önceki soru-yanıtımıza buradan ulaşabilirsiniz:
Evlilik nedeniyle tazminat alan işçi yeniden çalışabilir
İşçi alacaklarına ilişkin yaşanan sorunlar ve işçi alacaklarını güvence altına alacak bir modeli ele alan yazımıza buradan ulaşabilirsiniz:

İşçi Battal neden soyundu?
İlgili haberler
Kıdemde fon: Tazminat hakkı ve güvenceye son!

Kadın işçilerin çoğunluğu küçük işyerlerinde çalışıyor ve çoğunun tek güvencesi kıdem tazminatı. İşt...

Evlilik nedeniyle tazminat alan işçi yeniden çalış...

Evlilik nedeniyle kıdem tazminatını alarak işten ayrılan kadın işçi, başka bir işte çalışabilir. İşv...

OHAL kıdem tazminatının ödenmemesine gerekçe olama...

OHAL, kadroya geçirilmeyip işten çıkarılacak taşeron işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmemesine ge...