İstanbul'da Feminist Gece Yürüyüşü
Feminst Gece Yürüyüşü için Taksim'de toplanan kadınlar 'Hayatımız, İsyanımız Mücadelemiz Feminizm' pankartıyla İstiklal Caddesi'nde yürüdü.

İstiklal Caddesi'ndeki Fransız Konsolosluğu önünde bir araya gelen kadınlar "Barış için ısrar ediyoruz", "Kadın cinayetlerine hayır", "Alışın LGBTİ+lar var", "Emek hırsızı erkek", "Kadınlar yoksullaşırken diyanet zenginleşiyor", "Cinsiyet ayrımına son", "İnsanca yaşamak istiyorum" dövizleri taşıdı.

Erbaneler, davullar ve düdüklerle yürüyüşe başlayan kadınlar sık sık “Yaşasın kadın dayanışması", "Jin, jiyan, azadi", " Kadına uzanan eller kırılsın", "Hişt hişt sakin ol erkekliğine hakim ol", "Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz", "Kadınlar artık susmayacaklar" sloganları attı. Yürüyüşe HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu katıldı.

Yürüyüş Tünel Meydanı’nda sona erdi. Burada yapılan basın açıklaması 3 ayrı dilde okundu. Açıklamayı okuyan İrem Gerkuş kadın mücadelesinin yüzyılları aştığını söyledi. ‘’Baskı varsa direniş bakidir’’ diye Gerkuş, ‘’Adları tarihe sığmasa da kadınlar hep direndiler. Hayatlarına sahip çıktılar. Bugün binlerce kadın burada. Milyonlarca kadını ise duyuyor, görüyoruz’’ dedi.

Kadın düşmanlığının, ırkçılığın çırpınışlarını gördüklerini söyleyen Gerkuş, ‘’Hergün emeğimizi, cinselliğimizi, bedenimizi sömürmenin yollarını; bize tüm dünyanın bakım emeğini yıkarak, doğurganlığımızı kontrol altına almaya çalışarak, bizi maddi ve manevi eşitsiz koşullara mahkum ederek, şiddete maruz bırakarak, çocukları taciz ederek, sınırları kendi çizip yani ne zaman meşru olduğunu kendi belirleyerek, iktidarını kuramadığında silaha davranarak arayan bir düzen var’’ diye konuştu. Bugün düzene seslenmek için değil, düzene karşı yol önermek için toplandıklarını anımsatan Gerkuş şu ifadeleri kullandı: ‘’Bizi korkuyla, şiddetle, savaşla, tatlı dille, aile masalıyla terbiye etmeye çalışan düzene feminizm ile direniyoruz, mücadele ediyoruz, isyan ediyoruz. Bizler başka bir dünyayı hayal etmekle başladık. Kurmanın dayanışmayla mümkün olacağını biliyoruz. Yaşasın feminizm.’’


İlgili haberler
Bir yanda dayatılan ‘değerler’, bir yanda hayatın...

Kadınlar, gündelik hayatın zorunda, kendilerine dayatılan zorun ne demek olduğunu daha çok görüyor....

8 MART 2018: Kadınlar her yerde sokakta!

İl il kadınların 8 Mart coşkusu, talepleri, şarkıları, halayları, forumları...