İzmir'de 8 Mart eylemi
İzmir Kadın Platformu 'Kadınlar Kazanacak' şiarıyla eşitlik, özgürlük, güvenceli iş, barış için Alsancak'ta.

"Baskılara inat yaşamlarımız için susmuyoruz" diyen İzmir Kadın Platformu'nun çağrısıyla Alsancak'ta bir araya gelen kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Yürüyüş gerçekleştirmek isteyen kadınlara polisin engellemesi sonucu kadınlar basın açıklaması düzenledi. Kadınlar, "Tek adama karşı “Hayır bitmedi” diyen, barışı, eşitliği, özgürlüğü, adaleti savunan kadınlar olarak tüm baskılara inat, yaşamlarımız ve haklarımız için susmuyoruz" dedi. Polisin engeline tepki gösteren kadınlar sık sık 'polis yolu aç aç' diye slogan attı.

Alsancak Leman Kültür Cafe önünde toplanan kadınlar, Eşitlik, özgürlük, güvenceli iş, laiklik ve barışı kadınlar kazanacak pankartı açtılar.

Açıklamayı ise kadınlar adına Nuray Öztürk okudu. Öztürk, "Tek adama karşı “Hayır bitmedi” diyen, barışı, eşitliği, özgürlüğü, adaleti savunan, tacize, tecavüze, şiddete, erkek egemenliğine, OHAL’e, KHK’lara karşı yaşamı savunan, yasaklara-engellemelere rağmen grev hakkından vazgeçmeyen kadınlar olarak bugün de sokakları, meydanları kuşattık. Tüm baskılara inat, yaşamlarımız ve haklarımız için susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz diyen kadınlar yeniden ülkenin dört bir yanında sokaklardayız" dedi.

Artan çocuk istismarları üzerine “çocukların çıkaramadığı ses” olan kadınların tepkisi sonucu, AKP iktidarının, bir tutum sergilemek zorunda kalsa da TCK’daki 15 yaş hududunu 12 yaşa indirerek cezaları bile dini referanslara göre belirlemeye kalkıştığını söyleyen Öztürk,"Öte yandan hadım ve “terörle mücadele için de bizim için de önemli dedikleri” idam gibi çağ dışı cezaları tartışmaya açıyor. İktidarın, çocuk istismarını zinaya bağlayarak istismarı, çocuklara karşı işlenen bir suç olduğu için değil, arada “nikah” olmadan yaşanan bir cinsel birliktelik olduğu için suça indirgeyen bu korkunç yaklaşımına karşı, çocukların sesi olmaya devam edeceğiz. Çocuk istismarını, kadın cinayetlerini meşrulaştırmaya çalışan kadın ve çocuk düşmanı yasalarınızı tanımıyoruz, tanımayacağız"diye ifade etti.

İlgili haberler
8 MART 2018: Kadınlar her yerde sokakta!

İl il kadınların 8 Mart coşkusu, talepleri, şarkıları, halayları, forumları...