Kayseri'de 8 Mart eylemi
Kayserili kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde meşaleli yürüyüşte buluştu.

Eğitim-Sen Kayseri Şubesi önünde buluşan kadınlar Kayseri Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Eşit işe, eşit ücret”, Yaşasın 8 Mart, Kadın Dayanışması!” sloganları atılan yürüyüşte kadınların ortak çağrısı, “eşitlik ve barış” oldu.

Kadınlar adına açıklamayı okuyan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Kadın Sekreteri Hale Dalkıran, “Düşük ücretli, kısmi süreli, esnek, yarı zamanlı, uzaktan, evden, kayıtsız, sigortasız, güvencesiz çalıştırılıyoruz. Çıkarılan KHK’ler ile işimiz, ekmeğimiz gasp ediliyor. Artan işsizlik ve yoksulluk eril iktidarın kadın bedenini ve emeğini daha fazla denetlemek için kullanılıyor” dedi.

Eşit, özgür, laik ve barış içinde yaşayacağımız bir dünya için kadınların katkısının büyük olduğunu belirten Dalkıran, “8 Mart’ın ücretli bir izin günü olması, eşit işe eşit ücret sağlanması, OHAL’in kalkması ve KHK’lerin iptal edilmesini istiyoruz… İş yerlerinde; taciz ve tecavüzün, ayrımcılığın son verilmesi için kadınlar olarak dayanışmayı güçlendirmeli ve haklarımızı korumalıyız” diye konuştu.