sığınmaevi

Sümeyye Boz: Sadece 33 belediyede kadın sığınma evi var!

HEDEP Muş Milletvekili Sümeyye Boz TBMM’de yaptığı konuşmada 215 belediyenin sadece 33’ünde sığınmaevi olduğuna dikkat çekti.

HEDEP Milletvekili Sümeyye Boz: Kadın konukevleri ihtiyacı karşılamıyor

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Muş Milletvekili Sümeyye Boz, kadın sığınma evlerinde yaşanan sorunlara ve kadına yönelik şiddete dair soru ve araştırma önergesi verdi.

Dersim Milletvekili Ayten Kordu Aile Bakanlığına sordu: Sığınmaevlerinin yetersizliğine karşı ne yapıyorsunuz?

Yeşil Sol Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu, kadın sığınmaevlerinin yetersizliğini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a sordu.

Gerekçesiz şekilde sığınmaevinden çıkarıldı

Sığınmaevinde yaşadıklarını, öncesinde ve sonrasında verdiği mücadeleyi Ekmek ve Gül’e anlatan N, erken yaşta zorla evliliğin önünün açılması ile henüz reşit değilken evlendirildiğini söyledi.

Şişlili kadınlar sığınmaevi talebiyle eylem yaptı: Sözünüzü tutun

Şişlili kadınlar, Şişli Belediyesi önünde yaptıkları eylemle iki yıl önce verilen sözün tutulmasını ve sığınmaevi açılmasını istedi.

Bebeğini terk etmek zorunda kalan E.S.’ye 5 ay hapis cezası verildi

Sığınma evinde kalırken bebeğini dünyaya getiren 20 yaşındaki E.S.’nin bebeğini terk suçundan yargılandığı davada 5 ay hapis cezası aldı.

Mor Çatı: İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı, E.S. bu çaresizliği yaşamaz, bebek hayatta olurdu

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, bebeğini terk etmek zorunda kalan E.S.’ye dair açıklamasında ‘Bütünlüklü, koruyucu ve önleyici politikalar uygulanmıyor, kadınlar çaresiz bırakılıyor’ dedi.

Çaresi olmayan kadınlar bebeklerini terk ediyor medya kadınları canileştiriyor: Suçlu kim?

Sığınma evinde kalırken bebeğini dünyaya getiren 20 yaşındaki E.S. çaresizlik sebebiyle bebeğini sokağa terk etti. Anne medyada cani olarak suçlanırken, devletin sorumluluğu ise es geçildi!

Gidecek bir yerim, tutacak bir elim var: Kız kardeşlerim

On beş yılı aşkın süren şiddet döngüsünden kendini kurtarmak için çabalamış Narin’in yardım için uzattığı elini kız kardeşleri tutuyor.

Kadın konukevlerinde kadın sayısına yakın çocuk kalıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, geçtiğimiz yıl ülkemizdeki tüm kadın konukevlerinden 35 bin 331 kadın ve 20 bin 551 çocuk olmak üzere 55 bin 882 kişinin hizmet aldığını açıkladı.

AKP’li Özdemir bu kez de sığınmaevlerini hedef aldı

Meclis komisyonunda AKP'li Hacı Ahmet Özdemir sığınmaevlerine yerleşen kadınların, tehdit “ölümcül” değilse sığınmaevi ortamında değil “aile ortamında rehabilitasyonunun sağlanmasını” önerdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ikinci kadın sığınmaevini açtı

İzmir Büyükşehir Belediyesinin açtığı ikinci sığınmaevi engelli erişimine uygunken, üç katlı binada kadın ve çocukların kalabilecekleri 24 yataklı 11 oda bulunuyor.

Sığınma evleri sorusu İçtüzüğe aykırı bulundu: Gerekçe 128 milyar dolar

HDP’li Oya Ersoy’un sığınma evlerine ilişkin Meclise sunduğu soru önergesi İçtüzük hükmüne aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle reddedildi.

Sığınma evlerindeki kadınların destek talepleri reddediliyor

Mor Çatı gönüllüsü Ezgi Çelik 6 ay önce alınan bir kararla sığınma evlerinde kalan kadınların sosyal ve ekonomik destek taleplerinin reddedildiğini söyledi.

AKP'nin kadın politikaları gölgesinde sığınmaevleri

83 milyonluk Türkiye nüfusunda sığınmaevi sayısı 148, kapasitesi ise 3 bin 576. Sığınmaevlerinin bu yetersizliği şiddete maruz kalan kadınlar açısından ne anlama geliyor?

Star Kadın Derneği: Türkiye’de sığınma evleri ve kapasiteleri yetersiz

Türkiye’de sadece 145 kadın sığınma evi bulunuyor. Star Kadın Derneği üyesi Meryem Aslan, kapasitesi 3 bin 482 ile sınırlı evlerin yetersiz ve sorunlu olduğunu belirtti.

Şiddete maruz kalan 14 bin kadına sığınmaevlerinde yer yok!

Almanya’da ortalama 21 bin 400 kadın ve çocuğun barınabileceği sığınmaevilerine ihtiyaç varken şimdilerde sadece 6 bin 800 kişilik yer var.

GÜNÜN SORUSU: 41 milyon kadına 3 bin kişi kapasiteli, 145 sığınmaevi yeterli mi?

CHP Milletvekili Ali Şeker ülkedeki sığınmaevlerinin toplam kapasitesinin yalnızca 3 bin 482 olduğunu belirterek ‘41 milyon kadına yeter mi?’ diye sordu.

Pandemide bir sığınmaevi deneyimi: Bebeğe mama, ihtiyaca para yok!

1 kutu bebek mamasını bulup buluşturamayan, bunu büyük bir sorun haline dönüştüren, bir kadını “korunduğu” bir mekanda prematüre bebeğine uygun zorunlu mama için çırpındıran bir tablo var karşımızda!

Gamze Taşcıer İçişleri Bakanı’na sığınmaevindeki kadını ifşa eden polisi sordu

CHP Milletvekili Gamze Taşcıer, Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şiddet gördüğü için karakola giden ve sığınmaevine yönlendirilen kadının adresini ifşa eden komiseri sordu.