sığınmaevi

Şiddete maruz kalan 14 bin kadına sığınmaevlerinde yer yok!

Almanya’da ortalama 21 bin 400 kadın ve çocuğun barınabileceği sığınmaevilerine ihtiyaç varken şimdilerde sadece 6 bin 800 kişilik yer var.

GÜNÜN SORUSU: 41 milyon kadına 3 bin kişi kapasiteli, 145 sığınmaevi yeterli mi?

CHP Milletvekili Ali Şeker ülkedeki sığınmaevlerinin toplam kapasitesinin yalnızca 3 bin 482 olduğunu belirterek ‘41 milyon kadına yeter mi?’ diye sordu.

Pandemide bir sığınmaevi deneyimi: Bebeğe mama, ihtiyaca para yok!

1 kutu bebek mamasını bulup buluşturamayan, bunu büyük bir sorun haline dönüştüren, bir kadını “korunduğu” bir mekanda prematüre bebeğine uygun zorunlu mama için çırpındıran bir tablo var karşımızda!

Gamze Taşcıer İçişleri Bakanı’na sığınmaevindeki kadını ifşa eden polisi sordu

CHP Milletvekili Gamze Taşcıer, Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şiddet gördüğü için karakola giden ve sığınmaevine yönlendirilen kadının adresini ifşa eden komiseri sordu.

Kadın sığınma evleri sistem için ‘önemli’ ilan edildi

Almanya’da Otonom Kadın Sığınma Evleri Merkezi Bilgi Ağı ve Kadın Danışma Merkezi korona sürecinde şiddetin arttığına ve danışma merkezleri ile sığınma evlerine daha çok ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Şiddet gören kadın pansiyonda mahsur kaldı

Salgından kaynaklı gidecek yeri olmadığı için pansiyonda kalan M.Y, mahsur kaldığı Kayseri'den çıkmak istediğini ancak başvurduğu kurumlardan yanıt alamadığını belirterek, yardım talebinde bulundu.

Adana’da salgın sürecinde bir sığınmaevi kapatıldı!

Kadın örgütleri artan şiddete dikkat çekerken daha çok sığınmaevinin açılması talebinde bulunuyor ancak Adana’da tüm bu çağrılara rağmen salgın sürecinde bir sığınmaevi kapatıldı!

Kadın sığınmaevlerinde koronavirüs önlemleri

Aile Bakanlığı Kovid-19 önlemleri kapsamında, kadın konukevlerine, kadınlar ve çocuklarının sağlık kontrollerinin yaptırılması ve konukevlerinin dezenfekte edilmesi talimatı verdi.

İzmir’de Aile Bakanlığına bağlı sığınmaevi kadınları sokağa mı attı?

İzmir Buca’da bir konukevinde kalan ikisi hamile dört kadının sokağa atıldığı iddia edildi. Kadınlar şiddet riski altında olduklarını ve şu anda güvensiz ve geçici bir yerde kaldıklarını söyledi.

‘Tadilat’ bahanesiyle kapatılan sığınmaevi 5 yıldır açılmıyor!

Aliağalı kadınlar, yaşadıkları kentte belediye tarafından kapatılan kadın sığınmaevinin tekrar açılması için imza topladı.

Filiz Kerestecioğlu, sığınmaevlerinde kalan ve oy kullanamayan kadınları sordu

HDP’li Filiz Kerestecioğlu, sığınmaevlerinde kalan kadınların seçme ve seçilme hakkının ihlalini Meclise taşıdı.

Sığınmaevlerindeki 30 binden fazla kadın oy kullanamadı

31 Mart seçimlerinde sığınmaevlerinde kalan yaklaşık 30 bin kadın, oy kullanacakları adreslerin internet sitesinden öğrenilebileceği endişesi ve güvenlik korkusuyla sandık başına gitmedi.

GÜNÜN DİKKATİ: Yaklaşık 4 bin kadın oy kullanamayacak

Önlem alınmazsa son 5 seçimdir oy hakkı engellenen sığınmaevlerindeki kadınlar bu seçim de oy kullanamayacak. Tepki gösteren kadın örgütleri kadınların siyaset dışına itildiğine dikkat çekiyor.

Şiddete uğrayan kadının sığınacak yeri yok

Kadına yönelik şiddetle mücadelenin önemli mekanizmalarından sığınmaevleri sorunu Meclis gündeminde.

Cumhurbaşkanlığı programında kadınlara düşen: Uzlaştırma ve çözümsüzlük

Cumhurbaşkanlığı yıllık programında kadınlar ‘aile’ içinde ve ‘annelikle’ anılıyor. Kadınların en temel sorunları şiddet, yoksulluk ve eşitsizliğe dair çözüm ise ‘aileyi kurtarma’ ve ‘uzlaştırma’.

GÜNÜN BİLGİSİ: Anadolu'nun ilk sığınma evi

Kadına yönelik şiddetin tarihi ataerkinin tarihine uzanır, şiddete karşı çözüm yollarının tarihi de oldukça uzak. Bu topraklarda sığınmaevlerinin tarihini biliyor musunuz?

İsveç’te kadın sığınma evlerinde özelleştirme krizi

Sığınmacıların sırtından kâr eden özel şirketler şimdi de şiddet gören kadın ve çocukların haklarına göz dikti.

GÜNÜN ADALETSİZLİĞİ: Sığınmaevindeki kadınlar oy kullanamıyor

Kadınları şiddetten koruyabilmek önemli bir dayanak olan sığınmaevlerinde kadınlara oy kullandırmamanın gerekçesi: ‘Güvenliklerini sağlayamayız’

‘Namus cinayetlerinde sadakat indirimi’ kararı

Yargıtay, eşini kendisini aldattığı gerekçesiyle öldüren kocanın müebbet hapis cezası kararını bozdu. Avukat kararı, “Artık namus cinayetlerinde ‘sadakat indirimi’ uygulanacak” diyerek duyurdu.

Kocası tarafından öldürülen Sanaa’yı tanıyor musunuz?

Çocuğuyla birlikte şiddette uzak bir yaşama devam edebilmek için mücadele eden Sanaa kaldığı sığınağın devlet tarafından kapatılmasının ardından “şiddet yuvasına” dönmek zorunda kaldı ve öldürüldü!