ODTÜ

Kadınları taciz ettiği iddia edilen araştırma görevlisi hakkında ceza istendi

ODTÜ kütüphanesinde çalışan iki kadına cinsel tacizde bulunduğu iddia edilen Davut D. hakkında açılan davanın ilk duruşması görülürken, savcı sanık hakkında ceza istedi. Duruşma ertelendi.

ODTÜ öğrencileri İstanbul Sözleşmesi için online forumda buluştu

ODTÜ topluluklarının temsilcileri ve bağımsız öğrencilerin katılımıyla 100 kişiyi aşkın öğrenci katıldığı İstanbul Sözleşmesi forumu gerçekleştirildi.

ODTÜ'lü kadınlar, 8 Mart buluşmasında bir araya geldi

Kampüslerinde bir araya gelen ODTÜ'lü kadınlar iktidara seslendi: ‘Bizler eşit ve güvenli kampüs talebimizi dile getirmeye devam edeceğiz. Bizler kadın üniversitelerinin kurulmasını istemiyoruz!’

Ayrımcılığı engelleyecek politikaları uygulayın!

'Bizlerin talepleri kadın üniversitelerinden ziyade, var olduğumuz her alanda ayrımcılığın ve cinsiyetçiliğin önüne geçecek politikaların oluşturulması ve uygulanmasıdır.'

Üniversite öğrencilerinden Sofuoğluna tepki: Sessiz kalmamalıyız!

Üniversiteler hakkında ‘fuhuş evi’ ifadelerini kullanan Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’na üniversiteli öğrencilerin tepkileri sürüyor.

İstanbul Sözleşmesi, YÖK tutum belgesi ve üniversiteli kadınlar

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için mücadele ederken birliktelikler oluşturmayı, Cinsel Taciz Önleme Birimleri kurulması, aktif hale gelmesi için güçlü bir mücadele örmeyi önümüze koyabiliriz.

Üniversiteli kadınlar: ‘Sözleşmeyi tartışmaya açmak bile şiddeti artırıyor’

Üniversiteliler İstanbul Sözleşmesi’nin iptalinin tartışılmasını değil, bir an önce her üniversitede etkin çalışan cinsel taciz önleme birimleri kurulmasını istiyor.

‘İstediğim şey oldukça basit aslında: yaşamak’

Her kadın gibi ben de yaşamak istiyorum ama sonunda yirmi saniyelik bir alt yazı olma ihtimalimi de unutamıyorum.

Pandemi sürecinde kadınlar evlerinde kaderlerine terk edildi

“Kadınları ve çocukları kirli siyasetin hedef tahtalarından indirip hak ettikleri hayatı özgürce yaşamaları için durmadan çabalamaya devam etmekte kararlıyız.”

Pandemide göz ardı edilen çok sorun var

Ben evde bulunduğum sürece “evin kızı” algısıyla ev işlerinin sorumlusu olduğum gerçeğiyle yüzleştim.

Akademideki eşitsizliği bilim dünyasındaki kadınların hikayeleriyle anlattılar

ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümünden kadınlar, 8 Mart’a giderken akademideki eşitsizliğe bilim dünyasındaki çalışmaları engellenen veya dikkate alınmayan kadınların hikayelerini anlatarak dikkat çekti.

Gün gün ODTÜ 8 Mart etkinlikleri

ODTÜ’de bu yıl da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında bir çok etkinlik düzenleniyor. İşte gün gün ODTÜ’deki etkinlikler…

ODTÜ’lü kadınlar Dünya Kadın Hareketleri’ni İİBF’ye taşıdı

ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde kadınlar, 8 Mart haftasında devam edecek ‘Dünyada Kadın Hareketleri’ başlıklı serginin açılışını fakülte girişindeki salonda gerçekleştirdi.

ODTÜ'de 8 Mart hazırlıkları: Eşitsizliğe karşı güçleniyoruz

ODTÜ’de 8 Mart hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor, öğrenciler eşitsizlik karşısında daha güçlü olabilmek için bir araya geliyor.

ODTÜ’de tacizlere ilişkin anket: Güvenli ve özgür bir kampüsü hedefliyoruz

ODTÜ Emek Gençliği, üniversite içerisinde yaşanan taciz ve şiddet olaylarına ilişkin anket çalışması başlattı.

ODTÜ’lü kadınlar ‘Sen de Gel’ diyor

ODTÜ’lü kadınlar, 8 Mart’a giderken taleplerini ve sorunlarını konuşmak, ODTÜ içerisinde yapabileceklerine hep beraber karar vermek için buluşuyor.

Şiddetin normalleşmesini kabul etmeyelim!

Kadına yönelik gerek psikolojik gerek fiziksel şiddet haberleri duyduğumuz şu günlerde 25 Kasım gibi bir tarihte bir arada durmanın ne kadar önemli olduğunu anladım...

ODTÜ’de kadınlar ‘Bilimde cinsiyetçilik’ tartıştı

25 Kasım dolayısıyla ‘Bilimde Kadın Olmak’ etkinliğinde buluşan ODTÜ’lü kadınlar kendi yaşamlarındaki ayrımcılıkları da paylaşarak bilim kadınlarının karşılaştığı zorlukları ve mücadeleleri konuştu.

ODTÜ mezunu kadınlar anlatıyor: ‘ODTÜ’den mezun olursan boş kalmazsın’ bir hayal

ODTÜ’den mezun olan kadınlar derinleşen kriz koşullarında ODTÜ diplomasına sahip olmanın yeterli olmadığını, işsizlik ve geleceksizliğin genç kadınları endişelendirdiğini söylüyor.

Sıra bu deneyimi geliştirmekte...

ODTÜ’de polis ve rektörlüğün saldırılarına boykotla yanıt veren öğrencilerden Buse Vurdu hem süreci hem sonrasını anlatıyor...