Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi yurdunda bir kadın öğrenci hayatını kaybetmiş halde bulundu

Hacettepe Üniversitesi Öğrenci Evleri J Blokta kalan Ayşegül Tayyar isimli öğrenci hayatını kaybetmiş halde bulundu. Ölüme tepki gösteren Emek Gençliği ‘Bu sistem bizi öldürüyor’ dedi.

Hacettepe’de bir kadın öğrenci ölümle tehdit edildi: ‘Güvenli kampüsler istiyoruz’

Hacettepe’de bir kadın öğrenci, KYK yurtlarında yaşanan ihmalleri protesto eyleminin ardından, kendini ‘Ülkü ocakları teşkilat başkanı’ olarak tanıtan erkek tarafından tehdit edildi

Hacettepe Kuir Araştırmaları Topluluğu Rektörlük tarafından kapatıldı

Hacettepe Queer Araştırmaları Topluluğu kapatılma kararına dair "Kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz." dedi.

Zamlar, baskıcı aileye bağımlılığı artırıyor

Hacettepe Üniversitesinin barınma ve yemekhane ücretlerine yaptığı zamların kadınların hayatı nasıl etkilineyor? Yurtta kapıları tek tek çalıp kadınlarla konuştuk.

Yeni normalde üniversitelerde normal üstü zamlar!

Biz gençler olarak alt-orta-üst sınıf ayrımı olmaksızın hepimizin hakkı olan eğitimimizi istiyoruz, ticarethane haline gelen yaşam alanlarımızı, kampüslerimizi istiyoruz.

Hacettepe’de tacizciye yerleşkeye giriş yasağı

Hacettepe Üniversitesinde pek çok kadını taciz eden Petrika Gavri hakkında soruşturma başlatan üniversite yönetimi, şahsın soruşturma sonuçlanana kadar yerleşkeye girmesinin yasaklandığını duyurdu.

Hacettepe Üniversitesi'nde artan taciz şikayetlerinin ardından soruşturma başlatıldı

Hacettepe Üniversitesinde pek çok kadının Petrika Gavri adlı şahıs tarafından taciz edildiğini belirtmesinin ardından şahıs hakkında soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

Hacettepe öğrencilerinden tacize karşı açıklama: Güvenli kampüsler için önlem alın

Hacettepe Üniversitesi öğrenci toplulukları, Beytepe kampüsünde yaşanan taciz olayına dair açıklama yapıp güvenli kampüsler için yeterli önlemlerin alınmasını talep etti.

Hacettepe Üniversitesinde 23 topluluktan ortak bildiri: İstanbul Sözleşmesinden çekilme kabul edilemez

Hacettepe Üniversitende 23 öğrenci topluluğu ortak bildiri yayımlayarak çocuk istismarına tepki gösterirken 1 Temmuz itibarıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı mücadele çağrısı yaptı.

İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden ve daha güçlü kazanacağız

‘Kazandığımız hakları mücadele sonucunda kazandık. İstanbul Sözleşmesi’ni de yeniden ve daha güçlü bir şekilde mücadele sonucunda kazanacağız.’

Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Fatma’yı şiddete ve tacize maruz bırakan sanık yine tutuklanmadı

Şiddete ve tacize maruz kalan Fatma’nın ikinci duruşmasında sanık Alp Kopuz’un tutuklanma talebi yine reddedildi.

Hacettepeli kadınlar tartıştı: Bu mücadele yeni kazanımları getirecektir

Biz üniversiteli kadınlar olarak haklı adalet talebimizden, hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz ve ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ diyoruz.

Hacettepeli öğrenciler: Bizi tanımayan tek adam rejimine karşı biz de çekilme kararını tanımıyoruz

Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden öğrenciler İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına karşı 'Elimizden alınan bu haklarımızı güçlü mücadelemiz ile tekrar alacağız' diyor.

Şiddet, taciz ve tehdide maruz kalan Fatma’nın ilk duruşması görüldü

Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Fatma A.’yı aylarca evinde alıkoyan, şiddet, tacize maruz bırakan Alp Kopuz’un tehditten yargılandığı dava görüldü. Dava 18 Haziran’a ertelendi.

Üniversite öğrencilerinden Sofuoğluna tepki: Sessiz kalmamalıyız!

Üniversiteler hakkında ‘fuhuş evi’ ifadelerini kullanan Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’na üniversiteli öğrencilerin tepkileri sürüyor.

Hacettepeli kadınlardan #FatmayaSesOl çağrısı

Fatma A.’nın yaşadıklarını kamuoyuyla paylaşan HÜKÇAT, üniversite Rektörlüğü ile Taciz Önleme Birimine dilekçe yazıldığını ve hukuki sürecin başlatıldığını duyurdu.

Birbirimizin sesi olacağız!

‘Bir kadın daha sesi duyulsun ‘tacizci ceza alsın’ diye mahkemeye başvurdu, adalet aradı, güvendi ve bu güven boşa çıktı!

Kadın dayanışması hayatımızda çok şey değiştirir

‘Günümüzde daha çok önem kazanan dayanışma, birlik beraberlik ve mücadele kadına şiddete engel olan en önemli unsur. Şiddet karşısında kadınla dayanışmak çoğu şeyi değiştirir.’

Hacettepeli kadınlar özgür ve güvenli bir üniversite istiyor

Kampüs yaşamında ulaşımdan tacize, yurtların hijyenine ve ışıklandırmasına kadar birçok sorunu anlatan kadınlar, özgür ve güvenli bir üniversite istiyor.

HÜKÇAT: Sesimizi sahneden yükseltiyoruz

25 Kasım’a giderken Hükçat’tan kadın oyunları Hacettepelilerle buluşacak: ‘Sesimizi sahneden yükseltmeye devam ediyoruz.’