göçmen kadın

Göçmen kadın olmak: Düşün ki hep ‘diken üstündesin’

Dünyada ve Türkiye’de savaşalar, yoksullaşma ve şiddet sarmalının hedefi haline gelen göçmen kadınların yaşantısına bakalım.

Dünyanın neresinde olursa olsun savaşın acısı aynı

Savaştan kaçan göçmen kadınlar, Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneğinde Filistin’de kadınların yaşadıklarını kendi pencerelerinden yorumladı.

1979'dan günümüze: Kadının çilesi her yerde var, ha vatan olmuş ha gurbet!

Kara Kafa, kadınların yaşadığı kaygıların toplumsal kaygılar olduğunun altını çizmekle kalmayıp mücadele olanaklarını da izleyiciye sunuyor. Kadının çilesi her yerde var ama mücadelesi de her yerde!

Dünyada göçmen karşıtlığı yükselişte, kadınlar hedefte

Topluca saldırganlığın arttığı ve şiddetin özendirilmeye başlandığı bir süreçte kadınlar topluca, gittikçe vahşileşen şiddetin hedefi haline geliyor.

Azerbaycanlı kadın, hem komşusunun şiddetine maruz kaldı, GGM'ye gönderildi

6 yıldır İstanbul Kadıköy'de oğluyla yaşayan Sona Y. adlı Azerbaycanlı kadın, ‘Türk erkeğinin gücünü göstereceğim’ diyen komşusunun şiddetine maruz kaldı ve Geri Gönderme Merkezine gönderildi.

Uluslararası Göç Örgütü: Dünyada 281 milyon göçmenin 135 milyonu kadın

Uluslararası Göç Örgütünün yayımladığı rapora göre dünya genelinde 281 milyon göçmen var. Göçmenlerin 135 milyonu kadın, 146 milyonu erkek. Dünyada göçmen sayısı son 50 yılda 3 kat arttı.

KESK Savaş, Göç ve Mültecilik Kıskacında Emek Sempozyumu: Göçmen kadın işçiler nelerle karşı karşıya?

KESK'in düzenlediği sempozyumun ikinci gününde gündem 'Göçmen Kadın Emeği ve Çözüm Olanakları.'

KADAV: Kadına yönelik şiddetle mücadelede hedef şaşırtılıyor

KADAV, "Göç olgusunun kadına yönelik şiddetin, ırkçılığın, ayrımcılığın aracı haline getirilmesi kabul edilemez" dedi.

1 Mayıs'a giderken göçmen kadın işçiler

1 Mayıs'a giderken Emek Partisi Göç Bürosundan Aysel Ebru Ökten ile göçmen kadın işçilerin yaşadıklarını ve göçmen işçilerle yerli işçilerin ortaklaşan sorun ve taleplerini konuştuk.

'Sınırsız Tablolar'ın göçmen ressamları

Suriyeli ressam kadınlardan Dilvin Fadil Ali, Msnal Dabaa ve Malaz Hamşo Ekmek ve Gül'e konuştu.

Cinsel saldırıya maruz kalan İranlı K.: O adam dışarıdayken 6 ay benim için nasıl geçecek?

İranlı K. patronu Said Fetrati’nin arkadaşı Metin Karabayır’ın tecavüzüne maruz kaldı, hamile kaldı, kürtaj yaptırdı. K. ve anne ölüm tehditleri alırken şikayetçi oldu, ancak tecavüz faili serbest.

Göçmen kadın emeğinin geçmişten bugüne seyri

Prof. Dr. Gülay Toksöz “Emanet Emek: Göç Yollarında Kadınlar” çalışmasına dair sorularımızı yanıtladı.

Afganistan'dan Türkiye'ye göçün hikayesi: 8 yaşındaki çocuğu satmak istediler

Afganistan'dan 6 yıl önce Türkiye’ye sığınmak zorunda kalırken yolda kaçakçıların 8 yaşındaki kızını satmak istediği P.Z., kaçak bir yaşam sürerek ayakta kalma çabasında.

Afgan Sahar: ‘Suçlu sizsiniz’ diyorlar benim bir suçum yok

Taliban tehditleri nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalan Sahar ve ailesi, kaçak olarak çıktığı göç yollarında da ölüm korkusu yaşamış. Aile şimdiyse yoksulluk ve ayrımcılıkla mücadele ediyor.

Sözleşme kararının ardından Türkiyeli ve göçmen kadınlarda güvencesizlik hissi arttı

KADAV, mart-nisan raporunda dayanışma içerisinde oldukları kadınların yaşadığı hak ihlallerini paylaştı. Rapora göre Sözleşme’den çekilme kararı sonrası kamu kurumlarının aksaklıkları gözlemlendi.

Aliağa Belediye Başkanının evinde şiddete uğrayan göçmen kadın açlık grevinde

Aliağa Belediye Başkanının eşi Özlem Acar’ın yanında şiddete maruz bıraktığı iddia edilen göçmen kadın açlık grevine başladı.

Hakkında cinsel saldırı iddiası olan İ.B'ye kadınlardan cevap

Yanında çalışan göçmen kadına şiddet uyguladığı iddia edilen Diş Hekimi İ.B.'nin manipülatif paylaşımlarına ilişkin Kadınlar Birlikte Güçlü açıklama yaptı.

Aliağa Belediye Başkanının evinde darbedildiği iddia edilen göçmen kadın sınır dışı edilmek isteniyor

Aliağa Belediye Başkanının eşi Özlem Acar’ın yanında çalışan göçmen kadının emek sömürüsüne ve darba uğradığı iddia edildi. Oturma ve çalışma izinleri iptal edilen kadının sınır dışı edilme riski var.

Göçmen kadın emekçilerin intiharları tesadüf mü?

Ev içi hizmetlerinde çalışan kadın emekçileri modern sistemin kölesi haline getirmek yerine insanca yaşam alanını tahsis etmek hem devletlerin hem de işverenlerin temel sorumluluklarından birisidir.

Göçmen kadın emekçilerin değişmeyeni: İstismar, şiddet, ölüm…

‘İnsanların insanca çalışması bir lüks değil, insan olmanın getirdiği bir zorunluluktur’ diye her yerde haykırabilseydik, belki de Nadira ve onlarca kadın emekçi yaşamına devam edecekti.