Azerbaycanlı kadın, hem komşusunun şiddetine maruz kaldı, GGM'ye gönderildi
6 yıldır İstanbul Kadıköy'de oğluyla yaşayan Sona Y. adlı Azerbaycanlı kadın, ‘Türk erkeğinin gücünü göstereceğim’ diyen komşusunun şiddetine maruz kaldı ve Geri Gönderme Merkezine gönderildi.

6 yıldır İstanbul Kadıköy'de oğluyla yaşayan Sona Y. adlı Azerbaycanlı kadın, komşusu tarafından darbedildi. “Türk erkeğinin gücünü göstereceğim” diyen komşusu tarafından boğazı sıkılan kadın, şikayet edince de oturumundaki bir sorun gerekçe gösterilerek Geri Gönderme Merkezine gönderildi. Sona Y. bir haftadır oğlundan ayrı, oldukça kötü koşullarda Geri Gönderme Merkezinde tutuluyor.

Artı Gerçek'ten Yıldız Tar'ın haberine göre, Sona Y, Azerbaycanlı bir gazeteci. İstanbul Kadıköy’de yaşıyor ve oğlu burada liseye gidiyor. Aktarılana göre, haziran ayının ilk günlerinde Sona Y'nin üst kat komşusu M.Ö., Sona’dan dairesinin önündeki bozuk lambayı yaptırmasını istedi. Sona Y. ise parası olmadığı için lambayı yaptıramadı.

'TÜRK ERKEĞİNİN GÜCÜNÜ GÖSTERECEĞİM' DİYEREK SALDIRDI

Bir hafta sonra, 23 Haziran’da komşu M.Ö., Sona’nın kapısına dayandı. Sona, parası olmadığını söyleyince M.Ö. ev sahibini aramakla tehdit etti. “Tamam arayabilirsiniz” cevabını alan M.Ö., “Ben gösteririm şimdi sana nasıl takıldığını” diyerek Sona’nın boğazını sıkmaya başladı. Komşu M.Ö. bir yandan da, “Ben Türküm. Bir Türkle böyle konuşamazsın. Türk erkeğinin gücünü göstereceğim sana” diyordu. Apartman dışına kaçabilen Sona Y'nin peşinden giden M.Ö. bu sefer de saçlarından tutup yerlerde sürüklemeye başladı. M.Ö. bir yandan da küfürlerine devam ediyor, “Seni öldüreceğim. Seni bu apartmanda yaşatmayacağım. Ben Türküm. Türk olmayan burada yaşayamaz. Seni bu ülkede yaşatmayacağım” diye tehdit ediyordu. Sona’nın “Ben de Azeri Türküyüm” demesi de hiçbir işe yaramadı.

Her iki taraf da birbirinden şikayetçi oldu. M.Ö., saldırdığı Sona’nın “Bu yaptığınız faşizmdir” sözlerinin hakaret olduğunu öne sürdü. Polis, M.Ö.’nün ifadesini aldıktan sonra serbest bıraktı. Ancak Sona’nın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaması, komşusundan gördüğü şiddet darp raporuyla belgeli olmasına rağmen; ikamet iznindeki sorundan dolayı geri gönderme merkezine gönderilmesine yol açtı.

Sona’nın Avukatı Yakup Sevinçhan’ın Artı Gerçek’e verdiği bilgiye göre, 2022 yılında müvekkilinin ikamet izni başvurusu reddedildi. Ancak karara itiraz ettiler. Dava henüz sonuçlanmadı. Reddin sebebiyse, Sona hakkında daha sonra geri çekilen bir şikayet. Şikayet geri çekilse de, ikamet izni uzatılmadığıyla kaldı.

Sona’nın karakoldaki ifadesinde ikamet izninin uzatılmadığı ortaya çıkınca Silivri Selimpaşa Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü. Göç İdaresi Müdürlüğü 48 saat içinde hakkında sınır dışı ve idari gözetim kararı aldı. Av. Sevinçhan hem sınır dışı hem de idari gözetim kararlarına itiraz etti. İtirazlar henüz sonuçlanmadı.

GERİ GÖNDERME MERKEZİNDE HİJYEN SORUNU VE KENE SALGINI

Geri Gönderme Merkezinde müvekkili ile görüşen Av. Sevinçhan'ın gördükleri ve işittikleri "insanlık onuruna aykırıydı":

“Silivri Selimpaşa Geri Gönderme Merkezi’nin durumu gerçekten fecaat. Cezaevi yanında saray kalır. Kapasitesinin çok üzerinde yabancı var. Hijyen sıkıntısı var. Temizlikleri de orada kalan yabancılara yaptırıyorlarmış. Herhangi bir temizlik malzemesi de vermeden. Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan yabancılar, kantinden havlu alıp ıslatıp onunla tuvalet ve banyoları temizlemeye çalışıyorlar. Çarşaflar yenilenmiyor. Üzerinde kan ve lekeler olan çarşafların üzerinde yatırıyorlar insanları. En fenası da ciddi bir kene salgını var. Sona hanımın vücudunun her yerinde kene ısırıkları vardı. Görüşmemizde geri gönderme merkezi şartları ve kendisine yapılan haksızlıklardan dolayı açlık grevine başlayacağını söyledi.”

İddiaya göre, akli dengesi yerinde olmayan yabancılar da geri gönderme merkezinde tutuluyor. Kimse kendini güvende hissetmiyor. Geceleri uyumak mümkün değil. Aynı koğuşta kalan diğerleri, akli dengesi yerinde olmayan yabancıların hastaneye götürülmesi gerektiğini söylediğinde merkez yetkililerin tedavi anlayışı ise bir üst kata çıkarıp dövmek.

Av. Sevinçhan, ikamet izniyle ilgili dava devam ederken geri gönderme yapılmasının hukuka aykırı olacağını söylüyor.

“Mahkeme sonuçlanmadan sınır dışı edilirse dava sonuçsuz kalacak. Ancak kanunda boşluk var maalesef. Bu boşluk da nasıl ki Geri Gönderme Merkezi her iki taraf da birbirinden şikayetçi olmasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı şahsın ifadesini esas alıyorsa; benzer şekilde yabancılar aleyhine kullanılıyor.”

Sona’nın Azerbaycan’daki kız kardeşi Mona Y. de “Sadece Azerbaycanlı olduğu için saldırıya uğramış. Oğlu liseyi bitirmek üzere. Oğlunun okulu bitince dönecek zaten ama şimdi geri yollarlarsa oğlunun eğitim hayatı da yarım kalacak” diyor.

Fotoğraf: Canva Pro Kolaj

İlgili haberler
Hatay’da çocuklara izletilen kukla oyununa tepki:...

SHUDER Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Çavdar, deprem bölgesinde oynanan ve tartışma yarata...

Sevda Karaca, Emine Şenyaşar ile bir araya geldi:...

Adliye önünde nöbetine devam eden, 3 yıldır adalet arayışında olan Şenyaşar ailesine EMEP Gaziantep...

Kadın katili kendini ‘Kan parası verdim’ yalanıyla...

Silopi’de öldürülen ve yakılan Sakine Kültür’ün katili kendini ‘Karşı tarafa 600 bin lira para verdi...