mülteci

GÜNÜN ŞARKISI: Lagi

Aziza Brahim' den Mali, Sudan, Cezayir ve Filistinli mültecilere adanmış bir şarkı… Şarkının adı Lagi yani Mülteci.

‘Mülteci düşmanlığı şiddete bahane oluyor’

Son yıllarda kolluk kuvvetleri tarafından mültecilere yönelik artan saldırı ve şiddeti mülteci hukukçusu Avukat Jindar Uçar ile konuştuk.

Azerbaycanlı kadın, hem komşusunun şiddetine maruz kaldı, GGM'ye gönderildi

6 yıldır İstanbul Kadıköy'de oğluyla yaşayan Sona Y. adlı Azerbaycanlı kadın, ‘Türk erkeğinin gücünü göstereceğim’ diyen komşusunun şiddetine maruz kaldı ve Geri Gönderme Merkezine gönderildi.

İHD ve ÖHD'den İranlı Elyas Torabibaeskendari'nin sınır dışı edilmesi tehlikesine karşı açıklama

İstanbul Pride yürüyüşünden sonra gözaltına alınan Uluslararası Koruma statüsüne sahip İranlı mülteci Elyas Torabibaeskendari serbest bırakılması talebiyle basın açıklaması düzenlendi.

Onur Yürüyüşünde gözaltına alınan yaralı mültecinin sağlık, GGM’dekilerin avukat hakkı tanınmadı

İstanbul Onur Yürüyüşü ardından keyfi bir şekilde gözaltına alınan ve GGM'ye götürülen mülteciler sınır dışı edilme riski ile yüz yüze, süreci EMEP Milletvekili Sevda Karaca değerlendirdi.

Adres sınırlaması mülteci karşıtlığına daha fazla zemin hazırlıyor

Dünya Evimiz Uluslararası Dayanışma Derneği Koordinatörü Burçak Sel ile Türkiye’de yaşam mücadelesi veren göçmen ve mültecilerin yaşamını konuştuk.

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü'nde hatırlayalım...

Mülteci kadınlar yıllardır kayıt dışı, sendikasız, güvencesiz çalışmaya mecbur kalıyor, siyasetin bir parçası olduğuklarında sınır dışı edilmekle tehdit ediliyorlar.

Bana kalan yine bavulum ve yine yol

Savaşlar ve artan yoksulluk nedeniyle göç dalgası büyürken milyonlarca mülteci, ‘Geri gönderme’ tartışmaları arasında sıkışmış durumda. Bazıları için ise yollar hiç bitmiyor...

Depremzede Suriyeli aileye dayanışma ziyareti: Yaralarımızı birlikte saracağız

Ekmek ve Gül’e ulaşan bir mesaj ile Adana Ekmek ve Gül olarak Antakya’dan Adana’ya gelen Suriyeli depremzede bir aileyi ziyaret ettik.

Uluslararası Göç Örgütü: Dünyada 281 milyon göçmenin 135 milyonu kadın

Uluslararası Göç Örgütünün yayımladığı rapora göre dünya genelinde 281 milyon göçmen var. Göçmenlerin 135 milyonu kadın, 146 milyonu erkek. Dünyada göçmen sayısı son 50 yılda 3 kat arttı.

Gitmek mi zor, kalmak mı zor!

Devletlere müdahale edemiyoruz da ülkemize giren yabancıları mı sorun görüyoruz? Karşı çıkmamız gereken onların gelmesi mi, mültecileri güvencesiz, statüsüz bırakan göç politikaları mı?

Mülteci düşmanlığının arka planı: Bu öfke neden? Bu öfke nereye?

Yerli ya da mülteci; insan yerine konulmamaya duyulan öfke bizim kader birliğimizin temeli. Bu kader birliğini bilince çıkarmak için ısrarlı bir çaba ve büyük bir güç birliği gerekli.

Mülteci sorununda doğru bilinen yanlışlar

‘Ben ülkemde göçmen istemiyorum’, ‘Onlar suça meyilli’, ‘Onlar geldi şiddet, taciz arttı...’ Bu sıklıkla duyduğumuz cümlelerin gerçeklerine gelin birlikte bakalım...

‘Mültecilere sıra gelene kadar neler var biliyor musunuz?’

Samimi bir sohbetle yıkılan önyargılar, sorunun esas kaynağına dair tartışmanın açtığı parantezler, doğru olanı yanlış yerde aramamak için yapılan bir buluşmanın öğrettikleri...

Suriyeli Hena’nın hayali: Ortak bir gelecek

6 yıl önce Suriye’deki savaştan kaçarak Adana’ya gelmiş çocuklarıyla Hena. Korku dolu olsa da geçmişi hiç unutmuyor, ama en büyük hayali kendisi ve çocukları için güzel bir gelecek kurmak.

Bu yara hepimizin, ya kanatacağız ya iyileştireceğiz

Afganistanlı M. ve ağabeyine, M.’nin sınıf arkadaşlarının velilerinin uzattığı dayanışma elinin değiştirdiklerinin hikayesi bu. Bu dayanışmanın yıktığı ön yargıların hikayesi...

Dr. Lülüfer Körükmez: Geri gönderme söyleminin dahi toplumlar üzerinde yıkıcı etkileri var

Yükselen ırkçı söylemler ve mülteci kadınları ve çocukları nasıl etkiliyor, kadınlar ve çocuklar nasıl bir mağduriyet yaşıyor? Göç Araştırmaları Derneği Üyesi Dr. Lülüfer Körükmez ile konuştuk.

Sınır dışı edilmek istenen İranlı mültecilerden çağrı: Can güvenliğimiz yok

İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldıkları için haklarında sınır dışı kararı verilen İranlı mültecilerden dayanışma çağrısı...

İki çocuğuyla İran'dan Türkiye'ye geçmeye çalışan Afgan mülteci kadın donarak öldü

8 ve 9 yaşlarındaki iki çocuğuyla İran'dan Türkiye'ye geçmeye çalışan Afganistan asıllı mülteci kadın soğuktan donarak öldü. Donmak üzere olan çocuklara bölgedeki köylüler yardım etti.

Af örgütü: Ülkelerine geri dönen mülteciler işkence ve tecavüze maruz bırakıldı, zorla kaybedildi

Uluslararası Af Örgütü Suriyeli güvenlik güçlerinin, ülkeye geri dönen Suriyelileri gözaltına aldığını, zorla kaybettiğini ve cinsel şiddet de dahil olmak üzere işkenceye maruz bıraktığını açıkladı.