dayanışma

Uyuşturucu için fuhşa zorlanan Ceyda bağımlılıktan kurtulup çocuklarını yanına almak istiyor

Evlendiği erkek tarafından uyuşturucu kullanmaya zorlanan Ceyda K., bir süre sonra da hırsızlığa ve fuhşa zorlanmış. Ceyda bağımlılıktan kurtulmak istiyor, çocuklarına kavuşmak için yardım bekliyor.

SPOT, Türkiye’deki kız kardeşlere dayanışma mesajları gönderiyor

SPOT: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını kınıyor, İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe koyulması talebinizi destekliyoruz.

Niye bu yasalar hep Fatma’lara işliyor?

Kadın mücadelesine çizilen ‘sınır hatları’nı giderek geriye çekmeye azmetmiş bir iktidarın çektiği çıtayı kabul etmeyen kadınların büyüyen öfkesi iktidar için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Bizi ayakta tutan: Dayanışma, paylaşım ve mücadele

İşçi ve emekçi mahallerinde asgari ücretle geçinen ailelerin en önemli dayanağı zor günlerini birlikte göğüslemek, dayanışma ile hayata tutunmak. İşte emekçi bir mahalleden dayanışma örnekleri…

Borcu borçla kapattık, tükenen psikolojimizi ne yapacağız?

Dört kadın, birçok ortak noktayla dört farklı hikaye: İşsiz kalma korkusu, çocukların bakım sorunu, eğitime ve sağlığa erişememe…

‘Çocuklarım ayakta kalma çabamı örnek alsın istiyorum’

‘Güçlü bir kadının kızıyım, mücadeleye onunla başladım’ diyen Nihal, yıllar sonra liseyi bitirdi, şimdi üniversitede uçak bakım ve onarım okumaya hazırlanıyor. Azim ve umut dolu bir hikaye…

Sabrımız taşıyor, görüyorlar...

8 Mart’a doğru tüm fabrika, işyeri, mahalle ve çalışma alanlarında yan yana gelmeye devam edeceğiz. Bu buluşmalar, aynı zamanda kadın işçi ve emekçilerin mücadelesinin de dayanaklarından biri olacak.

‘Meğer dünya öküzün boynuzunda değil kadınların omuzlarındaymış’

'Görüntülü buluşmalar da olmasa kendimizi arka koltukta unutulmuş gibi hissetmemiz içten bile değil.’

Avukat Selin Nakıpoğlu: Yasaların uygulanmamasını kadınlar canlarıyla ödüyor

Dünya Ekonomik Forumunun 2020 Cinsiyet Eşitliği Raporunda Türkiye’nin notunun ‘en kötü’. Av. Selin Nakıpoğlu, iktidarın şiddetle mücadele ediyor‘muş’ gibi yapmaktan öteye gitmesi gerektiğini söyledi.

Ekmeğin tadı, çayın demi, Baldur grevi

‘Elbette kolay değildir bu grev günlerinde ev geçindirmek, ama sen sevgili kız kardeşim, eşinin mücadelesinde ona destek verirsen o patron karşısında, daha fazla direnecektir.’

Baldur işçilerine kadınlardan dayanışma ziyareti

Baldur grevinin 21. gününde Ekmek ve Gül okuru kadınlar Baldur işçilerini ziyaret etti. Grevdeki işçilere, kadınların yaptığı çorba ve börekler dağıtıldı.

Polis şiddetine rağmen alanlarda olmaktan vazgeçmeyeceğiz

Ankara Kadın Platformu üyesi kadınların uzunca bir süredir yaşadığı polis şiddeti ve eylemlerinin engellenmesine karşı Platform üyesi kadınlarla konuştuk.

Şimdi anlatabiliyorum, çünkü yanımda kadınlar var!

‘Ben de sizin birçoğunuz gibi yaşadığım tacizin etkisini taşıyorum üzerimde, ancak eskisine göre daha güçlüyüm çünkü yanımdaki kadınlardan güç alıyorum.’

Güzel şeyler de anlatmak istiyorum artık

Aileden destek görmemiş, kendi çabasıyla okumaya çalışırken hep şiddetle, hayata her atıldığında hayatındaki erkeklerin darbesiyle karşılaşmış. Şimdi yeni bir başlangıç var onun için, dayanışmayla…

Birbirine nefes olan kadınlar

Bursa'dan İzmir'e kurulan bir dayanışma köprüsü...

İzmir ile bir dayanışma da Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinden

Bornova Kadın Dayanışma Derneğinin İzmirli depremzedelere yardım çağrısına bir destek de Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinden geldi.

Yaralarımızı birlikte sarmak için...

İzmir’de yaşanan deprem sonrası Bornova Kadın Dayanışma Derneğinin çağrısına kulan veren Ekmek ve Gül Kadın Kadın Dayanışma Derneği, Kocaeli’den İzmir’e dayanışma ve kız kardeşlik ağlarını ördü.

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği : İzmirli kız kardeşlerimiz yalnız değil

BORKAD (Bornova Kadın Dayanışma Derneği) İzmir depremi ardından başlattığı ‘Yaralarımızı Dayanışmayla Saracağız’ adlı dayanışma kampanyasına Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği de ses verdi.

Maden-İş’li kadınlar dayanışma standında

İzmir depreminin ardından kurulan çadır kentlerde birçok kurum depremzedelerle dayanışma gösterirken, Türkiye Maden İşçileri Sendikası İzmir Şubesinde çalışan kadınlar da dayanışmada yerini aldı.

Ekmek ve Gül okuru öğretmenlerden çadırkentte kalan çocuklara dayanışma…

İzmir’deki depremin ardından çadırkentlerde dayanışma sürüyor. Ekmek ve Gül okurlarından olan öğretmenler de depremzede çocuklarla gün içerisinde bir araya gelip etkinlikler yapıyor.