dayanışma

Gülsuyu'nda dayanışma: Kız çocuklarına ücretsiz saç kesimi

'Kadınlar çocuklarının beslenmesini zor karşılıyorsa, çocuklarıyla ilgili saç kesimi gibi bir ihtiyaca nasıl erişebilirler, nasıl para ayırabilirler?'

GÜNÜN ÖNERİSİ: Takas Pazarı Şenliği

Çiğli Kent Konseyi Kadın Meclisi ‘Bu Pazarda para geçmez! Mor fasulyenle dayanışmayı büyüt’ temasıyla takas şenliği düzenliyor…

Dünyayı temizleyeceğiz bu parazitlerden

Özel bir ‘namus bekçim’ olduğunu öğrenmiş oldum. Aslında bana kimse bakmıyor, sanırım kendisi oturup, izleyip, kafasında kuruyor. Din adına. Dini kullanarak… Çok üzgünüm ve kızgınım.

Mesele yalnızca kendi hayatımız değil

Öfkemiz büyürken bunu birleştirmenin zorunlu olduğu zamanlardayız. Genç kadınlar şiddetin tam ortasında ancak buraya sıkışmak, mahkûm olmak zorunda değiliz.

Çoğalacağız, birbirimizin çaresi olacağız elbet

Şu an hiç geçmeyecek gibi gelen ne varsa birlikte geride bırakacağız, birbirimizin çaresi olacağız, yan yana gelecek ve çoğalacağız… ‘Karanlığı tutuşturup bir köşesinden, geceyi gündüze çevireceğiz.’

Bu çadırın altında çok hikaye var

Çiğli Flamingo Kadın Kooperatifinin düzenlemiş olduğu Kadın Üretici Pazarı yan yana geldikçe çoğaldıkları, az bir soluklanıp nefes aldıkları yer kadınlar için.

Türkan: Bana hayatta kimse yazık diyemez

Küçük yaştan itibaren yoksulluğa ve şiddete maruz kalan Türkan bugün hayata bağlı, güçlü, ayakları üzerinde duran bir kadın olarak çıkıyor karşımıza.

Birbirimiz için, iyi ki varız, var olacağız!

Bu sene yine öfkemiz çok kez yükseldi, çok kez üzüldük, çok kez moralimiz bozuldu ancak hep umudu birbirimizde bulduk. Mücadelenin bir parçası olarak ilerlemenin kazanımlar getireceğine inanıyoruz.

Sıfır zam dayatmasına karşı greve çıkan Bakırköy Belediyesi işçileriyle dayanışmaya gidiyoruz

Ekmek ve Gül Bakırköy, Fatih, Avcılar, Küçükçekmece ve Esenyurt gruplarımızdan kadınlar olarak Bakırköy Belediyesi işçilerine dayanışma ziyareti gerçekleştireceğiz.

Bir annenin feryadı: Devlet çocuklarımı almasın benden

4 yıl önce şiddet gördüğü eşinden ayrılan, 2 çocuğu ile yeni bir yaşam kurmaya çalışan Nazlı, şimdi de çocuklarının velayeti için mücadele veriyor Nazlı ‘Devlet çocuklarımı benden almasın’ diyor.

Antalya Ekmek ve Gül okurları buluşuyor

Antalya Ekmek ve Gül okurları, 3 Ekim’de şiirlerle türkülerle bir araya geliyor.

Bu zor günlerde bir araya gelmekten güç aldık

Kardelen Mahallesi Ekmek ve Gül okuru olarak bir kahvaltı ile bir araya gelen kadınlar, ‘Birlik ve beraberliğimizi artırarak görüşmelerimize devam edeceğiz’ diyor.

‘Bizi ayakta tutacak tek şey dayanışma!’

Ev kiralarının duduk uçuklatan fiyatlara çıktığı, ev tutsan eşya bulamadığın bir zamanda Ebrar ve arkadaşı, komşularının dayanışmasıyla ev kurabilmiş oldukları için kendilerini şanslı hissediyor.

Menteşe Kadın Platformu: Yaşasın sınır tanımayan kadın dayanışması!

Menteşe Kadın Platformu'nun çağrısıyla Muğla'da kadınlar 'Afganistanlı kadınların yanındayız' demek için buluştu.

Uyuşturucu için fuhşa zorlanan Ceyda bağımlılıktan kurtulup çocuklarını yanına almak istiyor

Evlendiği erkek tarafından uyuşturucu kullanmaya zorlanan Ceyda K., bir süre sonra da hırsızlığa ve fuhşa zorlanmış. Ceyda bağımlılıktan kurtulmak istiyor, çocuklarına kavuşmak için yardım bekliyor.

SPOT, Türkiye’deki kız kardeşlere dayanışma mesajları gönderiyor

SPOT: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını kınıyor, İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe koyulması talebinizi destekliyoruz.

Niye bu yasalar hep Fatma’lara işliyor?

Kadın mücadelesine çizilen ‘sınır hatları’nı giderek geriye çekmeye azmetmiş bir iktidarın çektiği çıtayı kabul etmeyen kadınların büyüyen öfkesi iktidar için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Bizi ayakta tutan: Dayanışma, paylaşım ve mücadele

İşçi ve emekçi mahallerinde asgari ücretle geçinen ailelerin en önemli dayanağı zor günlerini birlikte göğüslemek, dayanışma ile hayata tutunmak. İşte emekçi bir mahalleden dayanışma örnekleri…

Borcu borçla kapattık, tükenen psikolojimizi ne yapacağız?

Dört kadın, birçok ortak noktayla dört farklı hikaye: İşsiz kalma korkusu, çocukların bakım sorunu, eğitime ve sağlığa erişememe…

‘Çocuklarım ayakta kalma çabamı örnek alsın istiyorum’

‘Güçlü bir kadının kızıyım, mücadeleye onunla başladım’ diyen Nihal, yıllar sonra liseyi bitirdi, şimdi üniversitede uçak bakım ve onarım okumaya hazırlanıyor. Azim ve umut dolu bir hikaye…