Ankara

Kız kardeşlerimizle dayanışmamıza engel olamazsınız!

Ankara’da bile depremin etkilerini komşularımızla, iş arkadaşlarımızla kurduğumuz bu dayanışma ile aşarken depremzede kadınların dayanışma olanaklarının ellerinden alınması akıl kârı değil.

Ankaralı kadınlar: İsyanımız yasımızı aşıyor, kadın dayanışması yaşatıyor

Ankara Kadın Platformu ve 8 Mart Ankara Feminist Gece Yürüyüşü’nün çağrısıyla kadınlar Sakarya Meydanı'nda bir araya geldi. Yüksel Caddesi'ne yürümek isteyen kadınlar, polis tarafından engellendi.

Mamak’ta kadınlar Anayasa değişikliğini tartışıyor

Mamak Ege Mahallesi’nde yaşayan kadınlar Ekmek ve Gül buluşması yapıyor, Anayasa Komisyonunda yaşanan tartışmaları ve Anayasa değişikliğini Avukat İlke Işık ile değerlendiriyor.

Sendikal bürokrasinin duvarları kadınları sendikanın dışına itiyor

Ankara’da belediyelerde farklı sendikalarda örgütlü kadın işçilerin anlattıkları sendikalarda kadın işçiler olarak sözünü söylemenin, sendikalarda temsil edilmenin zorluğunu ortaya seriyor.

Eğitim Sen Ankara 4 Nolu Şube: 8 Mart’a alanlardayız

Eğitim Sen Ankara 4 Nolu Şube: ‘Kadınlar için daha fazla yoksulluk, şiddet, göç ve ayrımcılık anlamına gelen savaş politikalarına son!’

Pazarda isyan: Her gün karnımızı nasıl doyuracağımızın derdine düşüyoruz

Ankara Mamak’ta Pazar alışverişine 35 lira ile gelen bir kadın isyan etti: ‘Dolap boş, isterseniz gelin bakın inanmıyorsanız. Her gün karnımızı nasıl doyuracağımızın derdine düşüyoruz.’

Pazardaki kadınlar isyanda: Bir maydanoz bir dereotu 5 lira olursa ne yapacağız

Ankara Yenimahalle semt pazarında hayat pahalılığına, zamlara dair mikrofon uzattığımız kadınlardan bir dokunduk bin ah işittik. Pazar boşken, esnaf satış olmadığından yakınıyordu.

Daha ne kadar kısarak yaşayacağız?

‘Artık Yeşilçam’da bir figüran değil hayatın işleyişinde belirleyici başrol olmalıyız. Bunun da tek yolu tüm yoksul ve ezilen kesimlerin bir araya gelerek mücadele etmesinden geçiyor.’

TİS masasındakiler emekçiye karşı sorumluluk duymuyor

‘Merkezi görüşmelerden bir umudum yok ama işyerinde bu yıl sona erecek toplu sözleşmenin yeni görüşmeleri için hepimizin birlikte davranması gerektiğine inanıyorum. Bunu işyerimizde başarabiliriz.’

Ankara’da katledilen Azra ve Emine için yapılan eyleme polis saldırısı

Ankara’da katledilen Azra Gülendam Haytaoğlu ve Emine Gökkız için eylem yapmak isteyen kadınlara polis saldırdı, 11 kadın darbedilerek gözaltına alındı.

Mücadele sürüyor, kadınlar 1 Temmuz'da sokağa çağırıyor!

İstanbul, Ankara ve İzmir’den İstanbul Sözleşmesi kampanya gruplarından çağrı 1 Temmuz çağrısı: Kadın düşmanı politikalara karşı gücümüzün birliğimizden geldiğini biliyoruz.

Ankara’da kadın mitingi çağrısına polis müdahalesi: En az 9 kadın gözaltına alındı

19 Haziran’da İstanbul’da yapılacak olan mitinge çağrı yapmak isteyen kadınlara polis müdahale etti. Biber gazı sıkan polisler en az 9 kadını darp ederek gözaltına aldı.

Ankara’da Zeynep Erdoğan isimli kadın evli olduğu erkek tarafından katledildi

Ankara’da Zeynep Erdoğan isimli kadın, evli olduğu erkek tarafından çocuğunun gözü önünde bıçaklanarak öldürüldü.

‘Biz mücadele ederiz yeter ki sendika haklarımızı savunsun’

Sağlık alanında çalışan kamu işçisi kadınların TİS görüşmeleri için masaya oturacak Öz Sağlık-İş’ten beklentileri net: Sendika bizim hakkımızı savunsun, biz birlik olup haklarımız için mücadele ederiz

Devlet Reyhan’ın çığlığını duymadı

Ankara’da öldürülen Reyhan Korkmaz’ın komşuları, Reyhan’ın şiddetten kurtulmak için birçok kez polise başvurduğunu, şiddetten korunmadığını, göz göre göre öldürüldüğünü söylemiş.

İşçi kadınlardan İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına tepki: Artık sinemeyiz!

Gersan’da kadın işçiler İstanbul Sözleşmesi’ni tartıştı: ‘Bu kadar kadın ölürken artık sinemeyiz.’

Ankara’da sağlık emekçileri: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz

Ankara Tabip Odası, SES Ankara Şubesi, Dişhekimleri Odası Ankara Şubesi üyesi ve tıp öğrencisi kadınlar, Cumhurbaşkanı kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine tepki gösterdi.

Şiddete maruz kalan Fatma: Hak arayışımda yanımda olmanızı istiyorum

Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Fatma’nın aylarca alıkonularak uğradığı şiddet ve taciz sonrası adalet mücadelesinde ilk duruşması 10 Mart’ta.

Pandemi sürecinde çalışan genç kadınlar: ‘Haklarımı elimden almalarına sessiz kalmam’

Genç kadınlar, birlik olup seslerini çıkarmadan haklarını elde edemeyeceklerini düşünüyor, ancak belli ki yan yana gelebilecekleri koşulları yaratmak için daha çok çabalamaya ihtiyaç var…

Gıda işçisi kadınlarla anket: Evin ihtiyaçlarını karşılamakta eskisinden daha çok zorlanıyoruz

Gıda sektörünce çalışan kadın işçiler, zaten zorlu çalışma koşulları ve şiddetle boğuşurken pandemiyle birlikte hayatlarının daha da zora girdiğini anlattı.