Ankara

Şiddet her yerde ama kadınlar da mücadele ve dayanışma içinde!

Ankara’daki bir gecekondu mahallesinde kadınlar yaşadıkları şiddeti ve kendi deneyimledikleri şiddete karşı kendi mücadelelerini anlatıyor...

Ankara’da ‘Kız Çocukları Şenliği’

Uçan Süpürge Vakfı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Kız Çocukları Şenliği düzenliyor. Etkinlikte yapılacak atölyelerle toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığının artırılması amaçlanıyor.

Kadınlar metal sözleşmesinde ‘Kadın Kurulları’na temkinli yaklaşıyor

Türk Metal’in ‘yeni nesil sendikacılık’ adı altında son yıllarda görüntüsünü değiştirmeye çalıştığını söyleyen Cemile şunları söyledi: “Sen görüntüyü değiştir ne olacak maya aynı maya.

Ankaralı kadınlar: Erkekleri kadın düşmanı politikalar cesaretlendiriyor

Ankara'da kadınlar, boşandığı eşi tarafından bıçaklanan Fadime Tekin’e destek olmak ve kadına yönelik şiddeti protesto etmek için bir araya geldi.

Ankara’da Fadime Tekin’i bıçaklayan eski eşi aftan yararlanmış!

Ankara’daki Ahmed Arif Parkı’nda 6 yıl önce kendisinden boşanan Fadime Tekin’i bıçaklayan Rıza Işık’ın daha önce de bir kadını öldürdüğü ve aftan yararlanarak çıktığı ortaya çıktı.

Ankara’da bir kadının bıçaklanmasının ardından kadınlar sokağa döküldü

Ankara’da Fadime Tekin adlı kadın boşandığı erkek tarafından bıçaklandı. Olayın duyulmasının ardından kadınlar sokağa çıktı.

‘Tek isteğim bu dipsiz kuyudan çıkmak için umut ışığı’

Geçinemediğini, çocukların masraflarını karşılayamadığını anlatıyor Fatma. Hayatın gerçeklerini, çay ve simit üzerinden bir ailenin geçim hesabını yapanların suratına vuruyor adeta.

İşçi kiralama bürosunda kadın uzman olmak

Kimya mühendisliğinden mezun olunca iş bulamayan, garsonluk, kasiyerlik gibi işlerde çalışan, 1500 gün sigortası olunca da sadece 180 saatlik eğitimle iş güvenliği uzmanı olmuş.

Yaz olmasına rağmen pazarda fiyatlar hala yüksek

Yenimahalle’ye bağlı Demetevler pazarında yeni gelen zamlarla birlikte kadınlara alım gücünün ihtiyaçlara yetip yetmediğini sorduk.

GÜNÜN DİKKATİ: Mülteci kadınlar haklarını biliyor mu, kullanabiliyor mu?

Mültecilerin hak bilinci yeterli değil; örneğin mülteci kadınlar, erkeklerle aynı haklara sahip olduğunun bilincinde değil. Ama olanak olduğunda kadınlar haklarını öğrenme konusuna daha ilgili.

Öğrenciler tecavüzün aklanmasını istemiyor

Öğrencisine tecavüz suçlamasıyla yargılanan Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin serbest bırakılması öğrencilerin tepkisine neden oldu. Veterinerlik Fakültesi öğrencileri rektörlük önünde eylem yapacak.

Ulus’ta Bayram hazırlıkları: ‘Torunlara bir şey alamam, 5’er 10’ar lira vereceğim’

Bayram öncesi pazarlar dolu ama fileler boş. Kiloyla satın alan neredeyse yok. Tatile çıkmak bir yana bayramlık kıyafet bile lüks sayılıyor.

‘Taşeronu kaldırdık’ deyince televizyonu kaldırıp atasım geliyor

Ayşe ve Emine iki komşular. Biri taşeron işçi diğeri ev kadını. Daha önce ek gelir olsun diye mantı ve kozmetik iş yapmışlar olmamış. ‘Ev işi bizim omzumuzda, çocuk bakımı bizim omzumuzda’ diyorlar.

Ankara Üniversitesi öğrencileri: Tecavüzcü, tacizci hoca istemiyoruz!

Yanında çalışan hekime cinsel saldırıda bulunduğu için tutuklanan öğretim üyesi Hasan Bilgili, öğrencileri tarafından protesto edildi.

Keçiören’de 8 Mart etkinliği

Keçiören Kadın Platformu ‘Birleşerek Güçleniyoruz; özgürlük, eşitlik ve barış için hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz’ sloganıyla 10 Mart Pazar Günü etkinlik düzenliyor.

Engelli çocuğu cinsel istismara maruz bırakan şahıs serbest!

Ankara’da alıkonulan ve istismara uğrayan yüzde 70 engelli S.A.’nın ablası D.A: Bir başına olunca olayın üzerini kapatıyorlar!

Değil 2 bin 4 bin lira olsa yetmez!

Üstü kapalı cümlelerle, bazen de yüksek sesle kadın işçilerin asgari ücret sitemi ortadaydı: ‘Yine patronun dediği oldu...’

GÜNÜN İSYANI: İstifa edin!

Çorlu tren kazasında oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden anne Mısra Öz, Ankara’da yaşanan tren kazasına isyan etti, yetkililere istifa çağrısında bulundu.

Şule Çet’in raporu belirsizliklerle dolu!

Şule Çet’in ölümüne ilişkin soruşturmada, beklenen Adli Tıp Kurumu raporu dosyaya girdi. Rapor sonucunda öne sürülen veriler belirsizlik içeriyor.

Batıkentli kadınlar: Hayatlarımız ve haklarımız için bir aradayız

Ankara Batıkent’te kadınlar 25 Kasım öncesinde Gimsa önünde bir araya geldi: ‘Hayatlarımız ve haklarımız için bir aradayız.’