Çocuklarımızı değil çocuk istismarı tasarısını toprağa gömün!
Çocuk istismarına af tasarısına karşı imza kampanyası başlatan Emek Partisi Ankara İl Örgütü, af diyenlere sesleniyor: ‘Çocuklarımızı değil, bu yasa tasarısını toprağa gömün.’

Kadınların mücadelesi ve kamuoyunun tepkisiyle 2016 ve 2018 yıllarında geri çekilen “Çocuk istismarına evlilik yoluyla af” yasa tasarısı bilindiği gibi iktidar tarafından yeniden gündeme getirildi. Yapılmak istenense istismar ettiği çocukla evlenen kişinin aldığı cezanın affedilmesi. Bu tasarı yasalaşırsa çocuk yaşta evliliklere daha fazla yol verilmiş olacak ve bunun sonucu olarak çocuklar evlilik adı altında istismara maruz kalmaya devam edecek.

Hem bilime hem de yasalara göre 18 yaşına kadar herkes çocuktur. Çocuklar evlilik kararlarını kendileri vermediği gibi çoğunlukla ya zorlanırlar ya da çocukça duyguları istismar edilerek evliliğe teşvik edilirler.

Bugün ne bu yasanın çıkması için ısrar edenler ne de olumlu görüş açıklayanlar; ne yasayı hazırlayan iktidar mensupları ne bakanlar ne de bu yasaya oy verecek vekiller; hiçbiri kızlarını çocuk yaşta evlendirmezler. Tabii ki evlendirmelerini istemeyiz. Kendi çocuklarına reva görmediklerini işçilerin, emekçilerin, yoksulların çocuklarına reva görmelerini de kabul etmeyiz ama.

BİR KEREDEN ÇOK ŞEY OLUR!

Emek Partisi Ankara İl Örgütü olarak, yasa tasarısının bir daha geri gelmemek üzere çekilmesi talebini içeren imza kampanyası başlattık.
Kampanyanın duyurulması, daha geniş çevreye yayılması amacıyla imza metni dışında hazırladığımız bildiriyle, kadın erkek ayrımı yapmadan işyerlerine, işçi duraklarına, fabrikalara, mahallelere, semtlere, üniversitelere ulaşmayı hedefliyoruz.

8 Mart’a dair çalışmalarla birleştireceğimiz kampanyamız boyunca yan yana geldiğimiz tüm kadınlarla çocuk istismarına karşı mücadeleyi çeşitli yönleriyle konuşmayı da hedefliyoruz. Bu amaçla işçi kadınlarla, oturduğumuz mahalledeki kadınlarla, yöre dernekleriyle, ulaşabileceğimiz tüm kadınlarla daha özel toplantılar yapmayı ilçe örgütlerimiz planlamakta.

Çocuklarımızı istismardan korumanın yollarını, çocukların istismara uğraması durumunda neler yapılabileceğini uzmanların katıldığı toplantılarla kampanyanın bir parçası olarak örgütlüyoruz.
Şubat başından itibaren üç hafta sürdüreceğimiz kampanyada topladığımız imzaları TBMM’ye gönderirken “Çocuklarımızı değil, bu yasa tasarısını toprağa gömün ve bir daha önümüze getirmeyin” diyeceğiz.

AKP, “Bir kereden bir şey olmaz” anlamına gelen “Affı bir defaya mahsus yapacağız” sözleriyle yasayı halka kabul ettirmeye çalışıyor. Oysa her çocuğun hayatı biriciktir ve bir kereden çok şey olur. Bu nedenle çocuk istismarının affı o-la-maz. Buna izin vermeyelim!

Kampanya imza metnine ulaşmak için TIKLAYIN.

İlgili haberler
Çocuk istismarını aklatmayacağız!

Bu karanlık tablonun daha fazla çocuğun hayatına kast etmesini engellemek için, yetkililere gerçek s...

EMEP’ten kampanya: Çocuk istismarını aklatmayacağı...

‘Çocuk İstismarını Aklatmayacağız’ diyerek ülke genelinde kampanya başlatan EMEP, hükümetin hadım, i...

İl il ‘Çocuk İstismarını Aklatmayacağız’ Kampanyas...

Türkiye’nin bir çok ilinde çocuk istismarına karşı ‘Çocuk İstismarını Aklatmayacağız’ diyerek kampan...