Çocuk istismarını aklatmayacağız!
Bu karanlık tablonun daha fazla çocuğun hayatına kast etmesini engellemek için, yetkililere gerçek sorumluluklarını hatırlatmak için taleplerimizin takipçisi olacağız.

Uzun zamandır gündemden düşmeyen istismar olaylarına her gün bir yenisi daha ekleniyor.

Çocukların istismara uğramasını engellemek için etkin politikalar geliştirmesi gereken siyasiler ise ne yazık ki istismarı aklayan ve hatta meşrulaştıran girişimlerle çıkıyorlar karşımıza.


İstismarcıların elini kolunu sallayarak gezebildiği bu ülkede çocukları korumakla sorumlu olan bakanların “çocuklara çığlık atmayı öğretin” diyerek işin içinden çıkamayacağı da çözümün ne idamda ne de hadımda olmadığını da gördük!

Bataklığın etrafını sineklerle doluyken sinekleri yok etmenin yolu onları tek tek avlamaktan geçmez. Çözüm bataklığın kurutulmasıdır. Bu yüzden öncelik; uygulanan politikaların ve düzenlemelerin yeniden ele alınmasıdır. Ne idam, ne de hadım çocuk istismarıyla mücadelede etkili çözümler değildir, hatta uygulandığı ülkelerde istismarın ve şiddetin azaldığını değil, toplumsal şiddetin arttığını görüyoruz. Çocuk istismarında “idam ve hadım” diye ortaya atılan yetkililerin, sorununun çözümüne değil, tam tersi biçimde gerçek çözümlerin ve sorumluluklarının konuşulmasını engelledikleri açık.


Bizler, çocuk istismarını ortadan kaldırmak için bu karanlık tabloyu yaratan tüm uygulamalara bir an önce son verilmesini istiyoruz. Çocukları koruyan, onların gelişimi ve eğitimi başta olmak üzere geleceğini güvence altına alan yasal ve kurumsal düzenlemelerin hızla yapılmasını istiyoruz.

Çocukların hayatlarına sahip çıkmak hepimizin görevidir. Çocukların hayatlarına kast edenlere karşı sesimizi çıkarmak hepimizin sorumluluğudur.

Bu karanlık tablonun daha fazla çocuğun hayatına kast etmesini engellemek, yetkililere gerçek sorumluluklarını hatırlatmak ve taleplerimizin takipçisi olacağımızı söylemek Çocuk İstismarını Aklatmayacağız diyerek ülkenin dört bir yanında kadınların yürüttüğü kampanyanın bir parçası olmak istedik.

Çocuk istismarıyla ilgili ülke tablosunu, adaletsiz yargı kararı örneklerini, çocuk istismarını engellemek için gereken etkili koruma ve adalet mekanizmalarının nasıl olması gerektiğine dair tartışmaları, uzman görüşlerini, kadınların yazdığı mektupları, yürüttükleri tartışmaları ve çocuk istismarıyla mücadele eden kadınların yaptıkları etkinlikleri buradan takip edebilirsiniz.

Resimlerin üzerine tıklayarak konuyla ilgili sitemizde yer alan yazıları okuyabilir, konuyla ilgili hazırladığımız görselleri bilgisayarınıza indirebilirsiniz...

Tek bir çocuk bile olsa çocuk istismarı çok büyük bir sorundur! Ancak ne yazık ki çocuk istismarında Türkiye tablosu çok karanlık! 

- Resmi kurumların verileri, çocuk hak örgütlerinin araştırmaları, gazetelere yansıyan haberlerden derlenen istatistikler...


Yargı mekanizmalarından çocuk istismarında korkunç kararlar tablosu:  

- İstismarcılara "teşvik" niteliğinde yargı kararları, kadın örgütlerinin kararlara itirazları, kadın örgütlerinin takip ettiği davalardan izlenimler... 


Kadınlar çocuk istismarına karşı susmuyor!

- Çocuk istismarı konusunda kadınların düşünceleri, duyguları, tartışmaları, hükümetin açıklamalarının kadınlar arasındaki yansımaları...

- Çocuk istismarına karşı mücadele deneyimleri... 

- Çocuk istismarına karşı yürütülen çeşitli çalışmalardan notlar... 


Biz çocuk istismarına karşı etkili mücadele yöntemleri ve çözüm odaklı uygulamalar istiyoruz, hükümet "idam ve hadım" tartışmalarını köpürtüyor!

- Çocuk istismarında idam ve hadım neden gündeme getiriliyor?

- İdam ve hadım neden çocuk istismarında çözüm değildir?

- İdam ve hadım cezasının uygulandığı ülkelerde durum ne?Çocuk İstismarını Aklatmayacağız kampanyasının görsellerini indirmek için TIKLAYINIZ...İlgili haberler
Zina, idam, hadım... Çocukları bir de devlet eliyl...

Çocuk istismarını zinaya, hadıma, idama bağlamak, iktidarın çocukları çocuk olmaktan çıkaran, kadınl...

Çocuk istismarında odak ceza değil ‘önlem’ olmalı

Çocuk istismarı davalarına da bakan Hakim Murat Aydın anlatıyor: ‘Sadece yasalarla meseleyi çözemeyi...

Çocuk istismarında büyüteçle nereye bakmalı?

Çocuğun üstün yararına sahip çıkmak, çocukların çocuk olarak kalması için mücadele etmek için, çocuk...