çocuk istismarı

Hindistan’da hızla yayılan koronavirüs salgını ‘çocuk istismarının da artmasına yol açtı’

Her yıl 1 buçuk milyon kız çocuğu, ailelerin zoruyla evlendirildiği Hindistan’da, virüs sonrası yaşanan işsizlik ve yoksulluk çocukların evlendirildiği ya da çalışmaya zorlandığını ortaya koydu.

Çocuğu istismara maruz bırakan avukatın yargılandığı dava görüldü

Bursa'da 16 yaşındaki Ü.K.’yi alıkoyan, darp ederek istismara maruz bırakan avukat Aslan Atilla Kurtbaş’ın yargılandığı dava görüldü. Kadınlar, Bursa Adliyesi önünde açıklama yaparak adalet istedi.

Milletvekili Oya Ersoy yüzde 43 artan istismar vakalarını Adalet Bakanı'na sordu

Son 7 yılda yüzde 43 artan çocuğa yönelik cinsel istismar vakalarını Milletvekili Oya Ersoy, Adalet Bakanı’na sordu.

Denizli’de Suriyeli çocuğa cinsel istismar davası görüldü

Denizli'de haziran ayında 9 yaşındaki Suriyeli R.A'ya cinsel istismarda bulunan 13 yaşındaki A.B'ye çocuğa verilebilecek üst sınır olan 7 yıl ceza verildi.

Adana’da iki çocuğunu istismar eden M.A.K. tutuklandı

Adana’da 5 ve 6 yaşlarındaki iki çocuğuna istismarda bulunan baba hakkında açılan davada mahkeme istismar sanığı babanın tutuklanmasına karar verdi.

Tarikatların elinde 1 milyon çocuk var

Tarikat araştırması nedeniyle hakkında inceleme başlatılan Prof. Dr. Esergül Balcı: ‘Tarikat yurtları, okulları, kursları ve evleri her türlü istismara açık.’

Köylüler istismarcı imamı savundu: Böyle bir şey yok, konuyu kapatın

Van, Aladüz Köyünde bir çocuk imamın istismarına maruz kaldı. Köylüler istismarcı imama sahip çıkarak, ‘gözümüzden zarar gördük meladan (imam) zarar görmedik, böyle bir şey yok, konuyu kapatın’ dedi.

İdam istismarın çözümü değil, iktidarın kendi çıkar hedefi!

‘İstismar gibi bir sorun üzerinden tartıştırdıkları idam cezasının asıl hedefinin ‘Anayasal düzeni bozmaya yönelik suçların’ sanıkları, yani aslında muhalifler olacağını görmek gerekiyor.’

AYM’den ‘kürtaj’ kararı: İstismar mağduruna 100 bin lira tazminat ödenecek

AYM çocuk yaşında cinsel istismara maruz kalan kadının kürtaj talebinin engellenmesi davasında ‘kişinin maddi ve manevi varlığının korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine’ karar verdi.

Pertek’te cinsel istismar davasında sanığa 3 yıl 11 ay 15 gün ceza verildi

Komşusunun kızını cinsel istismara maruz bırakmakla yargılanan A.Ç’ye 3 yıl ceza verildi. Dersim Barosu, sanığın daha ağır şekilde cezalandırılması için istinafa başvuracak.

Gaziantep Demokratik Kadın Platformu: Kadınları değil katilleri yargıla

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması ve kadın cinayetlerinin durdurulmasını isteyen Gaziantep Kadın Platformu, iktidara seslenerek, ‘Kadınları değil tacizcileri, tecavüzcüleri, katilleri yargıla’ dedi

Korkuyorum, çocuklarımı da korkumla korkutuyorum…

Adana’dan Hülya’nın mektubu pek çok kadının duygularına tercüman. Çocuk istismarında cezasızlık örneklerinin arttığı her gün, kadınlar bu korkularla yaşıyor.

Kilis’te istismar faili serbest, soruşturmada hukuksuzluk diz boyu

2 yıl boyunca bir çocuğu istismar eden fail 12 gün içinde serbest bırakıldı. Soruşturmada hiçbir delilin gözetilmediği ortaya çıktı. Baba ‘Adalet istiyoruz’ diyor.

Tecavüzü meşrulaştıran Musa Dinç tutuklandı

Tecavüzü meşrulaştıran ‘Gül ve Düşün’ isimli çocuk kitabını yazan Musa Dinç hakkında soruşturma başlatılırken, Aydın’da ise gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

GÜNÜN DİKKATİ: Brezilya’da her gün altı çocuk kürtaj oluyor

Brezilya'nın kamu sağlığı sistemi SUS'un kayıtlarına göre her gün 6 kız çocuğu kürtaj oluyor. Ülkede bir saatte 13 yaşından küçük dört kız çocuğu tecavüze maruz kalıyor.

Oyun çağımızda zorla evlendirildik, ceremesini hayat boyunca çektik!

Emine, Ayfer, Fatma, Sevgi, Nursel, Ayşe, Elif… Oyun oynarken evlendirilmiş, küçücük bedenleri ilk anneliği kaldıramamış, başka çocuklar bunları yaşamasın diye ‘asla’ sözünü bırakmamış kadınlar…

Silahların gölgesinde kadın hayatları

İktidarın silahlı kuvvetleri politikalarıyla uyumlu olarak bulunduğu her yerin tek adamı olma gücünün doruklarında. Bu gücün en görünür ve en görünmez tarafıysa kadınlar ve kız çocuklarının bedenleri.

Çocuk yaşta zorla evlendirilen Sunar: Liderlerin değil, bizim ne istediğimiz önemli!

Erken yaşta zorla evlilikleri mağduriyetlerle, geleneklerle açıklamaya çalışanlara çocuk yaşta zorla evlendirilen Sunar veriyor cevabı: ‘Ben yaşadım başka çocuklar yaşamasın!’

Çocuğunu istismar eden ve çocuk hastanesinde çalışan erkeğin görev yeri değiştirildi

Adana’da 5 ve 6 yaşlarındaki iki çocuğunu istismara maruz bırakan ve çocuk hastanesinde çalışan M.A.K.’nın, hakkında açılan soruşturma nedeniyle görev yeri değiştirildi.

Adana'da apartman yöneticisinin yargılandığı istismar davasında verilen ceza bozuldu

Adana’da apartman yöneticisinin istismarına maruz kalan çocuğun adalet mücadelesi devam ediyor. İstinaf istismar sanığına verilen 4 yıl cezayı tanık ifadelerinin yeterli olmamasına bağlayarak bozdu.