Kadınlar yan yana gelince sorunlar da bir bir dökülüyor
Mamak’ta bir araya gelen kadınlar: ‘Artık zamanımızı sadece ev işleriyle geçirmeyeceğiz. Daha çok bir araya gelip bir şeyler üreteceğiz.’

Ankara Mamak’ta Kartaltepe Mahallesine taşınalı bir yıl oldu. Uzun zamandır aklımda olan bir buluşmayı gerçekleştirmek için yeni fırsat yaratabilmiştim. Son zamanlarda sıkça gündeme gelen çocuk istismarı konusunda sohbet edebileceğimiz bir gün ayarlayarak komşularımı davet ettim. Gelen kadınlarla slayt eşliğinde çocuk istismarı nedir, engellenmesinin yolları nelerdir, cezai süreç nasıl işlemelidir gibi soruları cevaplamaya çalıştık. Gelenler böylece bu tarz bir durumla karşılaştıklarında ne yapmalılar, kimlerle irtibata geçmeliler bunların bilgisini de aldı.

Çay içerken ettiğimiz sohbette bir yandan bunları daha fazla kadınla paylaşmak istediğimizi konuştuk diğer yandan da bunu nasıl yaparız diye akıl yürüttük. Bir arkadaşımız “Hafta içi yapalım kadınlar daha müsait oluyor, daha geniş bir yer ayarlarız” derken bir diğeri telefonla gelebilme ihtimali olan komşusunu arıyordu. Hepsi çağırabilecekleri kişileri söylediler. Bu konuya dair daha geniş bir buluşmayı planlarken farklı gündemlerle ilgili de artık buna benzer buluşmalar yapmaya karar verdik.

Sohbetimize devam ederken en çok insanların ne kadar bireyselleştiğini konuştuk. Artık herkes kendi derdiyle boğuşurken kimsenin “Yanımdaki ne halde” diye sormadığından dert yanan da oldu bu durumu normal bulan da. Ama ortaklaştığımız nokta; komşuluk ilişkimizi sıkılaştırıp sorunlarımızı birbirimizle paylaşmamızın gerekliliği oldu. Daha samimi ilişkiler kurarak dayanışmayı büyütmemiz gerektiğinden bahsettik.

Bir araya toplanınca konu sadece istismar olmadı, laf lafı açtıkça ekonomik durumların kötülüğünden, çocuklarımızın eğitiminden de konuştuk. Gençlerin çok stresli olduğunu, eğitim sisteminin sürekli değişmesinin yaşı küçük çocuklarımızı yıprattığını anlattık. Cümlelerin arasına kışlık yapmanın önemi de karıştı zaman zaman. Markette, pazarda el yakan fiyatların hepimizi ne kadar yorduğunu gördük.

Sonunda da kadın olarak sadece ev işleriyle uğraşmamamız gerektiğini, birbirimizle yan yana gelerek bir şeyler üretmemiz gerektiğini vurguladık. Yeniden bir araya gelmek ve bunu sık sık yapmak üzere sözleşerek ayrıldık.

İlgili haberler
Mamaklı kadınlar çocuk istismarı ve cinayetlerine...

Büyük tepkilere neden olan çocuk istismarı ve çocuk cinayetlerini Ankara Mamak’ta kadınlara sorduk....

Pazar fiyatları sizin oralarda nasıl?

Bir türlü düşmeyen sebze, meyve fiyatları, dolar yükselirken gelirimizin daha da düşmesi, kışlık bil...

Kışa kim bilir ne olacak!

Mamak’ta kadınlar anlatıyor: ‘Sadece pazar değil, her şey pahalandığı. Ekonomi giderek kötüleşiyor....