Yeni dayatmaların habercisi: Kadın üniversiteleri
‘Kadınları güçsüz hissettirme ve toplumdan uzak bir yerde konumlandırma çabalarının karşılığı genç kadınlar açısından kabul görmüş değil.’

Cumhurbaşkanlığının Yıllık Planı’na göre, kadın üniversitelerinin açılması yönünde açıklamalarla birlikte; HÜKÇAT olarak, Hacettepe Üniversitesi İİBF Kadın öğrencileriyle ortak gerçekleştirdiğimiz ve Funda Şenol Cantek’in de konuk olduğu etkinliğimizde kadın üniversitelerine dair tartışma yürütmüştük. “Kadınlara güvenli bir alan yaratma” veya “kadınlar açısından seçeneklerin çoğaltılmış olacağı” iddialarıyla meşrulaştırılmaya çalışılan bu proje, Resmi Gazete’de yayınlanıp onaylanmış durumda. Fakat topluluk olarak yaptığımız etkinlikte de gördük ki konunun özneleri olarak bizlerin inisiyatifi dışında gelişip faaliyete konmak istenen bu ve bunun gibi projeler genç kadınlar tarafından onay almış değil. Bunların bir çözümmüş gibi gösterilmesinin karşısında kadın üniversitelerinin herhangi bir çözüm üretmeden uzak ve yeni dayatmaların habercisi konumunda olması ve kadın sorununu daha da derinleştirecek alt yapıları bünyesinde barındırması söz konusu.

Seçenekmiş gibi önümüze sunulan Kadın Üniversitelerinin, bir seçenekten ziyade dayatma veya zorunluluk olarak karşımıza çıkma ihtimalinin yüksekliği gözle görülür bir durumda. Çünkü var olan gerçekliği göz önünde bulundurduğumuzda, hakim toplum anlayışının somut olarak bir mecburiyet durumu yaratması ya da dolaylı olarak da olsa bir zorunlulukla kadınları o alana itmesi olası sonuç olarak beklemekte. Dolayısıyla, bu duruma dair tercihte bulunma şansımızın olup olmamasının ve özgürlüğümüzün de pek de bir şeye tekabül etmediği bir durum var. Fakat bunun gibi, kadınları güçsüz hissettirme ve toplumdan uzak bir yerde konumlandırma çabalarının karşılığı genç kadınlar açısından kabul görmüş değil.

Bugün bu sistem kadın cinayetlerinde failleri aklarken, şiddetin önünü açmak için adımlar atarken bu sözde çözüm önerilerinin bizler açısından geçerliliği olmadığının farkındayız. Bunun için, alanlarımızı daraltmaya çalışanlara karşı; “Kadın Üniversiteleri İstemiyoruz” diyerek mücadelemizi savunup büyütmeye devam edeceğiz!

Fotoğraf: MA

İlgili haberler
Kadın üniversiteleri: Karma eğitime saldırı, kadın...

Japonya’daki üniversitelerin yüzde 10'unu oluşturan kadın üniversitelerinin tarihsel amacı 'Japonya’...

5 maddede 'Kadın Üniversiteleri'ne neden karşıyız?

Erdoğan’ın talimatıyla ‘Kadın Üniversitesi’ 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alarak res...

Ayrımcılığı engelleyecek politikaları uygulayın!

'Bizlerin talepleri kadın üniversitelerinden ziyade, var olduğumuz her alanda ayrımcılığın ve cinsiy...