Ayrımcılığı engelleyecek politikaları uygulayın!
'Bizlerin talepleri kadın üniversitelerinden ziyade, var olduğumuz her alanda ayrımcılığın ve cinsiyetçiliğin önüne geçecek politikaların oluşturulması ve uygulanmasıdır.'

Uzun bir süredir tartışılan kadın üniversitelerinin kurulması Resmi Gazetede yayınlandı. Kadınların güvenceli, eşit eğitimlerinin sağlanması ve bunun devamlılığı kadınların toplumsal yaşantıdan uzaklaştırılması ile sağlanmayacak; tam tersine bu durum eşitsizliği derinleştiren bir politika olarak karşımıza çıkacaktır.

İktidar uzun süredir üniversiteleri sermayenin ihtiyaçlarına göre şekillendirmek adına adımlar atıyordu. Bu noktada muhafazakar düşünce ve pratiği de uygulanıyordu. Aynı zamanda kadın üniversitelerindeki bölümlerin ne olacağı, müfredatlarının nasıl hazırlanacağı ya da akademik kadrosunun nasıl belirleneceği ise hala belirsiz. Kadın üniversitelerini tartışırken bizler de hem muhafazakâr politikaların hayata geçirilip kadınların yaşam alanlarının kısıtlanması hem de kadınların ucuz iş gücü olarak daha ağır koşullarda sömürülmesinin önünün açılmasından endişeliyiz.

ÇÖZÜM KADINLARIN ÖRGÜTLÜLÜĞÜ

Kampüslerde eşitsizlikle, ayrımcılıkla ve şiddetle karşılaştığımız doğru ancak bu problemler kadınların üniversitelerden uzaklaştırılıp ayrı alanlarda eğitim görmeleriyle değil kadınların örgütlülüğü ve üniversiteler içindeki düzenlemelerle azaltılabilir. Kadın üniversiteleri açmak ancak kampüslerde de bulunan cinsiyetçiliğin artmasına ve hatta kendine bir bahane bulmasına bile neden olabilecektir.

Bizlerin talepleri kadın üniversitelerinden ziyade, var olduğumuz her alanda ayrımcılığın ve cinsiyetçiliğin önüne geçecek politikaların oluşturulması ve uygulanmasıdır. Bunun için üniversitelerde Cinsel Tacizi Önleme Birimleri güçlendirilmeli, toplumsal cinsiyet eşitliğine dair bilinçlendirme çalışmaları yapılmalı, şiddet temelli soruşturmalar şiddete uğrayan kişinin yararı gözetilerek yürütülmeli ve alınan her kararda kadın öğrencilerin söz hakkı olmalıdır.

Fotoğraf: MA

İlgili haberler
Kadın üniversiteleri: Karma eğitime saldırı, kadın...

Japonya’daki üniversitelerin yüzde 10'unu oluşturan kadın üniversitelerinin tarihsel amacı 'Japonya’...

2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kadınla...

Editörlerimizden Elif Turgut soruyor, Sevda Karaca değerlendiriyor.

5 maddede 'Kadın Üniversiteleri'ne neden karşıyız?

Erdoğan’ın talimatıyla ‘Kadın Üniversitesi’ 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alarak res...