‘Mata işçileri, direnişinizden öğreniyoruz’
'Mata işçilerinin kazanımı bizlere de yol gösterecek, bizlere de öğretecektir. Bu sebeple Key Teknik fabrikasındaki bütün mesai arkadaşlarım adına direnişi bir kez daha selamlıyorum.'

Merhaba,

Ben, Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Key Teknik fabrikasında çalışan bir kadın işçiyim. Bu mektubu yazma amacım, yanı başımızdaki Mata işçilerinin direnişlerini selamlamak.

Hakları için direnen, geçinebilmelerine yetecek bir ücret için mücadele eden bütün Mata işçilerini selamlıyorum. Sürdürdükleri direniş boyunca kendilerine güç diliyorum. Direnişlerinin kazanımla sonuçlanacağına inanıyorum. Çünkü, biliyorum ki birleşen ve mücadele eden işçiler mutlaka kazanırlar.

Üstelik, Mata işçilerinin direnişlerinin kazanımla sonuçlanması sadece kendileri için bir kazanım olmayacaktır. Biliyorum ki onların kazanımı bizlere de yol gösterecek, bizlere de öğretecektir. Bu sebeple Key Teknik fabrikasındaki bütün mesai arkadaşlarım adına direnişi bir kez daha selamlıyorum.

Direnişiniz bizim fabrikamızda da mesai saatlerinde ya da molalardaki sohbetlerimizde gündemimiz oluyor. Key Teknik fabrikasındaki arkadaşlarım sizlerin direnişini biliyor, takip ediyor. Bilmeyenler de bizim sohbetlerimizden duyuyor, öğreniyor. Hangi arkadaşım öğrense, ilk kurduğu cümle “Helal olsun” oluyor.

Fabrikamızda son dönemde en çok tartıştığımız konulardan birisi de yetkili olan Çimse-İş’e yönelik şikayetlerimiz ve sendika değiştirme talebimiz. Bu talebimizi nasıl hayata geçirebileceğimize dair ise tam bir fikir birliği mevcut değil. Direnişiniz tam da bu tartışmaları sürdürürken bizlere bir ışık oldu. Nasıl yapabileceğimizin sorusuna cevap oldu. Bu sebeple, bir kez daha hepinizi selamlıyorum. Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz!

Fotoğraf: Birleşik Metal-İş

İlgili haberler
MATA işçileri direnişlerini sürdürüyor: İnsanca mu...

Yıllık cirosu 650 milyon dolara çıkan Mata fabrikasının işçileri insanca yaşamak ve insanca koşullar...

Felaketin ortasında iki sınıf

Bize bu acıyı deprem değil, bir avuç patron, inşaat şirketleri, müteahhitler ve onların iktidarı yaş...

Bol sohbetli, güzel sofralara hasret ama dayanışma...

Çadırkentte kendine yeni bir yaşam kurma mücadelesi veriyor Serap. Küslüklerin bittiği, dayanışmanın...