sendika

Sendikalı işçiye ‘Tek ayak üstünde bekleme’ cezası

Aunde Teknik’te işçiler, kötü koşullara karşı sendikalaşınca istifaya zorlama ve hakaretlerle başlayan baskılar, bir kadın işçiyi mesai bitimine kadar tek ayak üstünde bekletmeye kadar vardı.

Özel sektörde kadın öğretmenler güvencesizlik ve cinsiyetçilikle boğuşuyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası'ndan kadınlar, kadın öğretmenlerin iş yerlerinde yaşadıkları sömürüyü ve cinsiyetçi uygulamaları anlattı. Ancak sendikalaşmanın kadınları güçlendirdiğini söylediler.

‘Mata işçileri, direnişinizden öğreniyoruz’

'Mata işçilerinin kazanımı bizlere de yol gösterecek, bizlere de öğretecektir. Bu sebeple Key Teknik fabrikasındaki bütün mesai arkadaşlarım adına direnişi bir kez daha selamlıyorum.'

Nagihan Özcan Türk Metal Kocaeli Şube Başkanlığı adaylığını açıkladı

Federal Mogul Kuruçeşme fabrikasında tüm engellemelere rağmen en çok oyu alarak delege seçilen Nagihan Özcan, Türk Metal Kocaeli Şube Başkanlığı adaylığını açıkladı.

Federal Mogul’da sendikal bürokrasiye tokat gibi cevap: Nagihan Özcan en çok oyu aldı

Federal Mogul 'da hem aday olmayı hem de fabrika içine girerek oy sayımında sandık başında beklemeyi başaran Nagihan Özcan en çok oyu alarak delege seçildi.

Federal Mogul'da sendika delege seçiminde hukuksuzluk!

Türk Metal Kocaeli Şubesi Genel Kurulu’nda seçimlerde oy kullanacak delegelerin belirlenmesi için işyerlerinde yapılacak olan delege seçiminde aday Nagihan Özcan oy sayımında içeri alınmadı.

Çoğunluğu kadın olan fabrikada kadın sendika temsilcisi hiç olmadı

Metal işçisi bir kadın, Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikada kadın işçilerin çoğunlukta olduğunu, ancak bir kere bile kadın temsilcinin seçilmediğini söylüyor.

Direnen Euroserve işçileri kararlı: Biz insan değil miyiz? Koşullarımızın düzeltilmesini istemek suç mu?

İzmir Torbalı’daki Philip Morris (Marlboro) fabrikasında faaliyet gösteren Euroserve Hizmetleri AŞ bünyesinde çalışan taşeron işçilerin direnişi sürüyor. Direnişteki kadın işçiler anlatıyor...

‘Senlik benlik bitip de kuruldu muydu bizlik, Asgari ücret değil hür ve günlük güneşlik’

Arkadaşlarınızın işten atılması son damlaydı. Birbirinizle konuşurken iyice öne çıkmıştı zaten en acil talepleriniz ve patrona bir mektup yazdınız. Patron kabul etmeyince birden bıraktınız tezgâhları.

‘İşten at-yeniden al’ virüsüne karşı işçilerin panzehiri

Çoğunluğu kadın olan LMS Synergy işçileri iş yerlerinde işten at-yeniden al uygulamasını durdurdu. GMB sendikası iş yeri temsilcisi Tina Wright ile kazanımla sonuçlanan kampanyalarına dair konuştuk.

Mitsuba işçileri direnişte, kadınlar en önde!

Gebze Mitsuba’da Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenme faaliyetine öncülük eden 4 işçi işten çıkarıldı. İşten atmaların ardından kadın işçilerin önde olduğu bir direniş başladı.

Resmi olmayan sonuçlara göre Sharon Graham Unıte Sendikasının ilk kadın başkanı

Birleşik Krallık’ta özel sektördeki en büyük sendika, Unite the Union’ın başkanlık seçiminin resmi olmayan sonuçlarına göre Sharon Graham sendikanın ilk kadın başkanı oldu.

Almanya’da metal işçisi kadınların sendikal örgütlenmesine dair

Metal işçisi, işyeri temsilcisi Mehtap Kandilli, metal işçisi kadınlar içinde yürüttükleri sendikal örgütlenme çalışmasını anlatıyor ve kadın işçilerin sendikalılaşmasının öneminden bahsediyor.

Amerika: Hemşireler sendikalarını kazandı, sırada güçlü bir toplu iş sözleşmesi var!

Amerika Seattle’daki Kalispell Bölge Hastanesi’ndeki çoğunluğu kadın olan 650 hemşire hep birlikte verdikleri mücadeleyle sendikalarını tanıttı, sıra toplu sözleşmeyi imzalatmakta.

USA: Nurses have won their union, a strong collective agreement is next!

We asked Emma Fletcher, the organizer of the SEIU union, about the details of these nurses’ successful campaign and the collective bargaining process in their hospital.

Rusya: Ağaç endüstrisi işçileri sendikal örgütlenme çalışmalarını anlatıyor

Syktyvkar Ağaç Endüstrisi Kompleksinde işyeri temsilcileri Irina Podyukova, Lilya Kharatova ve Marina Mironova Syktyvkar ve heshart Kontrplak Fabrikası’nda işyeri temsilcisi Tatyana Batieva anlatıyor.

İngiltere: 42 bin kabin görevlisi ‘işten at-yeniden al’ uygulamasını masadan indirtti!

Britanya Havayolları işçileri pandemiyi fırsata çeviren patronların saldırısını örgütlü mücadeleleriyle püskürttü. Eski kabin görevlisi ve işyeri temsilcisi Unite Sendikası üyesi Dolores Lee anlatıyor

Almanya: Temizlik işçileri örgütlülükleriyle yüzde 11’lik ücret zammı kazandı

Temizlik sektöründe örgütlü IG BAU sendikasından Zeynep Biçici, işçilerin sendikada daha aktif rol almasına ve toplu sözleşmelerde daha çok söz sahibi olmasına yönelik yürüttükleri çalışmayı anlatıyor

Slovenya: 17 yıl sonra ilk defa dükkanlar Pazar günleri kapalı

Slovenya'da market, mağaza işçileri baskılara rağmen, yılmadan sürdürdükleri kampanya ile 17 yıl sonra ilk defa pazar günleri kapatılmasını sağladılar.

Ireland: Market workers won ‘guaranteed hours’ with their struggle

Cathy McLoughlin, a supermarket worker and Mandate Union workplace representative, tells all about their struggle experiences which led to the change in the labor law.